Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Tarihçe

E-posta

Mudanya ilçesine bağlı bir bucak merkezi. İlçenin batısında, Mudanya'ya 11 km. uzaklıktadır. Deniz kıyısındadır. Köyün tarihi çok eskidir. Antik dönemdeki adı Caesareia veya Briyllios olarak geçmektedir. Trilye adı da Brillius'tan gelmiş olmalıdır. Eski bir Rum köyü olan Trilye'nin adına çok eski belgelerde rastlanmaktadır.

Belgelere göre köyde, Rumların yanı sıra Türklerin de yaşadığı anlaşılıyor. Bir belgede ise, köy yakınlarında Balica Çiftliği varmış. 1880'li yıllardan başlayarak kentte Belediye örgütü kurulmuştur. 1886 yılında Hiristoforus Efendi, 1888 yılında Mehmed Hayri, 1889 yılında Yorgi Efendi Belediye Başkanı olmuştur. 1906 yılında yine Kalmaları Sokrat adlı bir Rum Belediye başkanı olmuştur. 5 kişilik Belediye Meclisinin de tüm üyeleri Rum’dur. 1908 Yıllığı'na göre bu beldede 820 hane vardı. XIX. yüzyılın sonlarında beldede 199 Müslüman, 3.657 Rum yaşamaktaydı. Bu tarihlerde beldede 19 yağhane, 2 hamam, 3 okul, 1 cami ile 7 kilise vardı. Köy yakınlarında Ay ay ani ve Ayostri adlı mesire yerleri vardı.

Bucağa bağlı köyler şunlardır: Çamlık, Çayönü, Çınarlı, Emirleryenicesi, Esence, Evciler, Eyerci, Hançerli, Mesudiye, Sögütpınar, Yalıçiftlik, Yaman ve Yörükyenicesi. Kurutuluş Savaşı sonrasında köyü terk eden Rumların yerine, Girit göçmenleri yerleştirilmiştir. Adı Zeytinbağı olarak değiştirilen beldede, 1927 yılında 2.516, 1990 yılında ise 2.399 kişi yaşamaktaydı. Tüm bucakta ise nüfus 8.581'tir. Köyde çok sayıda kilise vardı. Bu kiliselerden H. Stephanos (Kenolakkos-Trigleia) eski bir Bizans kilisesidir. Bu kilisenin yapılışı 720'li yıllara kadar iner. Bu kilise, Mudanya'nın alınması ile birlikte camiye dönüştürülmüştür. 1918 yılında Rumlar kasabaya tekrar gelince cami, kiliseye dönüştürülmüş, 1922 yılında tekrar Fatih Camii adıyla ibadete açılmıştır. Kilise yakınında bir hamam vardır. Panagia Pantobasılıssa(Kemerli) Kilisesi ise olasılıkla XIV. yüzyılda yapılmıştır. Bugün terk edilmiş durumdadır.

Ayrıca Trilye'de eski belgelerde geçen şu kiliseler vardı; H. Athanasios, H. Basileios, Christos Soteros, H. Demetrios, H. Georgios Keto, H. Georgios Kyparissiotes, H. Marina, H. Parapoline, H. Parakeve, H. Spyridon kiliseleri ile Madikkion ve Pelekete Manastırları.

KAYNAK : Bursa Yer adları ansiklopedisi

Son Güncelleme ( Cumartesi, 06 Mart 2010 00:07 )  


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Kimler Sitede

Şu anda 715 ziyaretçi çevrimiçi