Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Tirilye Tarihi Tirilye Belediyesi İçin Son Etap

Tirilye Belediyesi İçin Son Etap

E-posta

İdris Naim Şahinİçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, yeni hazırladıkları 'Belediyeler Kanunu'nda, belediye kurulması için 5 bin nüfus şartı getirdiklerini, 2 binin altında nüfusa sahip belediyelerinde söndürüleceğini açıkladı.

İdris Naim Şahin, Türkiye genelinde 250'nin altında nüfusa sahip 18 bin köy ile 50 nüfusa sahip 3 bin mahalle bulunduğuna da dikkati çekti. Bakan Şahin’inin sözünü ettiği ‘Yeni Köy Kanun’ ile ‘Yeni Büyükşehir Kanunu’nun gelecek ay itibari ile tamamlanarak Meclis'e gönderilecek.  

Türkiye’deki nüfus dengesizliğine de dikkat çeken Şahin, beldelerde nüfusu 50’nin altındaki mahalleler ile nüfusu 250’nin altında olan köyler olduğunu dile getirerek, nüfusu 250'nin altında 18 bin köy ile nüfusu 50'nin altında 3 bin mahalle bulunduğunu söyledi. Şahin, bu köy ve mahallelerin söndürülmesinin kolay olamadığını bildirerek, yeni düzenlemelerle bunların düzenleneceğini, yeni köylere kolay kolay izin vermediğini sözlerine ekledi.

NÜFUSU 2 BİNİN ALTINDA BELEDİYELER SÖNDÜRÜLECEK

Yeni 'Belediyeler Kanunu'na da işaret eden Şahin, yeni belediye kurulması için 5 bin şartını getirdiklerini, 2 binin altındaki belediyelerin ise söndürüleceğini belirtti. Bu çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Şahin, gelecek hafta bu yasanın meclise getirileceğini bildirdi.

Hazırlanmakta olan Büyükşehir Kanunu’nun önemli değişiklikler getirdiğini anlatan Şahin, nüfusu 750 bini geçen 13 ilin olduğunu, bunların da 'Büyükşehir statüsü'ne geçeceğini anımsattı.

Mudanya'nın Tirilye beldesi de nüfüs olarak 2 binin altında bulunuyor. Tirilye Belediye Başkanı AliTuran bir süredir belediye statüsünü devam ettirmek için uğraş veriyordu.

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 15 Ekim 2012 14:46 )  

Yorumlar  

 
+1 #1 ruzgarvedeniz 06-10-2012 20:51
Bu yasa umarım ilçe belediyelerin yetkilerini daha da kısıtlamaz.Görüyorsunuz ilçemiz büyükşehire geçtikten sonra planlama,kent estetiği,ve mimari alanlarında( yeni yapılan feribot terminal yeri,reklam panoları,çok katlı apartmanlaşmada artış gibi...) olumsuzluklar yaşıyor.Daha fazla yetkiyi düşünmek bile istemiyorum.
 


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Kimler Sitede

Şu anda 690 ziyaretçi çevrimiçi