TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya Ulaşım Ağı 2015 Yılı Haber Arşivi Deniz uçağıyla Bursa - İstanbul seferleri yeniden başladı

Deniz uçağıyla Bursa - İstanbul seferleri yeniden başladı

E-posta

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımları çerçevesinde, BURULAŞ tarafından 2013 yılında hizmete alınan deniz uçağı, son dönemlerde sivil havacılığa gelen uçuş yasağının kalkması, filoya katılan yeni uçaklar ve operasyon sorumluluğunu alan yeni ve tecrübeli şirketle kaldığı yerden tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle iş dünyasının Bursa – İstanbul arası trafiğine büyük kolaylık sağlayan deniz uçağı seferleri, hizmete başladığı ilk günden bugüne büyük ilgi görmüştü. İki şehir arasında kara ve deniz yoluyla ulaşım süresi göz önüne alındığında, önemli bir alternatif olarak öne çıkan seferler; 8 ile 12 kişi kapasiteli uçakları ve deneyimli uçuş ekibiyle, zaman tasarrufu ve uçuş konforunu bir arada sunuyor.

 

Gemlik’ten ilk sefer yapıldı


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, deniz uçağının Gemlik İskelesi’nden başlayan ilk seferi öncesinde yaptığı açıklamada, deniz uçağı uçuşlarının başladığını söyledi. Son dönemlerde yaşanan olaylardan dolayı sivil havacılığa gelen kısıtlamaların kaldırılmasının ardından uçuşlara yeniden başladıklarını belirten Başkan Altepe, “İstanbul ve Bursa, Gemlik Körfezi ve Haliç arasında uçan deniz uçakları yaklaşık 20 dakikada, bu mesafeyi kat ediyorlar. Şu anki uçağımız en son seferini 18 dakikada yaptı” dedi.
Hızlı gelişen ve büyüyen kentlerde zamanın çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “İstanbul, Bursa ve Kocaeli gibi ekonomide Türkiye’nin lokomotifi olan kentler için ulaşılabilirlik en önemli faktör. 3 milyonluk nüfusuyla Bursa’nın İstanbul ile bağlantısı ise çok önemli. Çünkü Bursa, İstanbul ile ortak ve yan sanayi partneri olarak çalışıyor. Bursa, üretimde de İstanbul’dan sonra Türkiye’de 2. sırada… Bu açıdan bu kentler arasındaki erişilebilirliğin sağlanması önemli” diye konuştu.

Gemlik İstanbul arası deniz uçağı seferleri tekrar başladı.

Günde 3 sefer yapılacak

Bursa ile İstanbul arasındaki ulaşımın güçlendiğini kaydeden Başkan Altepe, bir yandan BUDO’nun gemilerinin diğer taraftan da hava ulaşımının yoğun şekilde çalıştığını sözlerine ekledi. Başkan Altepe, deniz uçağının günde 3 sefer yapacağını ifade ederek, “Bursa’dan yaklaşık 20 dakikada İstanbul’a giden yolcularımız, 150 TL ücret ödüyorlar. Burada en önemli kazanç tabii ki zaman… 20 dakika gibi kısa bir sürede İstanbul’un kalbine, çarşısına inebilmek çok önemli. Seferlere yeniden başlıyoruz ve artık bu hizmetimiz artarak devam edecek” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şu anda 4 uçağı olduğunu söyleyen Başkan Altepe, “4 tane 12 kişiye çıkan uçaklarla Bursa - İstanbul arasında çalışırken, bir yandan da Bandırma’dan gelen taleplerle Bandırma uçuşlarını da başlatmış oluyoruz. Diğer taraftan da İzmir ve Çeşme bölgelerine de merkezden uçuşlar gerçekleşebilecek” diye konuştu.

Başlangıç için, Haliç’te Kadir Has Üniversitesi Caddesi’ndeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri’nin yanındaki iskeleden kalkışlar 09.45 ve 15.45, Gemlik iskelesinden kalkışlar ise 08.45 ve 14.45 olarak belirlendi. İlk hafta 2 sefer daha sonra ise 3 sefer yapacak olan deniz uçağının kalkış saatleri ve sayıları yolculardan gelecek taleplere göre tekrar düzenlenecek.

Yunuseli Havaalanı’nda çalışmalar son aşamada

Başkan Altepe, kısa zamanda Yunuseli Havaalanı’ndan da uçuşların başlamasını hedeflediklerini dile getirerek, “Bununla ilgili devir işlemleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, artık orada Kuleli Askeri Lisesi de olmayacağı için, havaalanı olan 592 bin metrekare civarındaki alanı Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etti” dedi.

Birkaç gün içinde devir işlemlerinin de biteceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Orada yapacağımız düzenlemelerle Bursa merkezinden de İstanbul’a yaklaşık 20 dakika içinde ulaşılabilecek. Bursa - İstanbul arasındaki bu köprüler kurulurken, bir yandan da iş dünyamız artık özel uçaklarını tekrar alıp, firmalar kendi uçaklarıyla her yere gidebilecek. Şehir içindeki havaalanı Bursa’nın üretimi, sanayi ve turizmi açısından çok önemli” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, yaklaşık 20 yıl önce Bursa’da 24 uçağın var olduğunu hatırlatarak, “Kısa zamanda Bursa Yunuseli Havaalanı Bursa ekonomisine de oldukça büyük bir katkı sağlayacak. 16 yıldır kapalı olan havaalanı da tekrar canlanıyor. Son adımlar da atılıyor” dedi.

Son Güncelleme ( Salı, 04 Ekim 2016 11:49 )  


Mahmure UÇAR Mudanya Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi mesajı

Ahmet Murat Ünal'ın mesajı

Mevlana ŞİMŞEK MESAJI

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

ofem bilgisayar kamera sistemleri mudanya

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

Kimler Sitede

Şu anda 518 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi