Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Mudanya'yı Keşfet Geçmişin İzleri Kaybedilen Değer Mudanya Bursa Demiryolu

Kaybedilen Değer Mudanya Bursa Demiryolu

E-posta

Mudanya Treni41 Km.Uzunluğunda olan Bursa - Mudanya Demiryolu hattı 1873 yılında yapımına başlandı. Bu dar demiryolu hattı 1908 yılında 10 lokomotif 14 yolcu vagonu 50 yük vagonuyla 18 Haziran 1892'de ilk seferini yapmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra 1933 yılında 50 Türk Lirasına kamulaştırılmıştır. Ekonomik olmadığı gerekçesiyle 1948 yılında kaldırılması kararlaştırılmıştır.

10 Temmuz 1953 tarihinde son seferini yapıp rayları sökülmüştür.

Demiryoluyla Mudanya bir başkaydı. Babam Mudanya hattında bir işçi olarak çalışıyordu. İstanbul Haliç'ten kalkan ve Mudanya'ya yanaşan yük motorlarıyla Bursa'dan Anadolu'ya  mal sevkiyatı yapılırdı.

Yük vagonlarının fazla yüklenmesiyle çekim gücü azalan lokomotif Yörük Ali bayırını patinaj yaparak çıkardı. Vagondan inip elma ve ya üzüm koparıp vagonu yakalayabilirdiniz. Bunlardan biri de bendim. Ne günlerdi. Bursa halkı cuma akşamından bu trenle Mudanya'ya gelip incirdibi şimdiki Yazaki Prysmian - Burgaz kıyılarında hafta sonu tatillerini bir yatak, çarşaf ve bir battaniyeyle geçirirlerdi.

Muvaffak İnanÜcretsiz kartımız olduğundan annemle açık yazlık vagonlarda Bursa'ya giderdik. Eski sebze hali son duraktı. Şimdiki meslek sanat okulu yanı Bıçakçılar Çarşısı Meyvahoş'a yürürdük. Oradan da kapalı çarşıya gidip alış veriş yapıp aynı yoldan Mudanya'ya dönerdik.

Ekonomik olmadığı için ileriyi göremedik. Koskoca bu tesisi gitti. Çekirge, Bademli, Yörükali, Mudanya demiryolu bir simit parasına gitti.

Not: İstanbul Haydarpaşa garı önündeki MEHMETÇİK lokomotifi Mudanya'dan gitmiştir.

Muvaffak İNAN

Yenisoluk Gazetesi  Yıl:22 Sayı 266  Tarih : Şubat 2012

Son Güncelleme ( Pazar, 22 Temmuz 2012 19:10 )  

Yorumlar  

 
+4 #1 Onur İnan 14-09-2012 09:06
Osmanlı'dan kalan birçok değerin ve cumhuriyetin yaptığı birçok ilerici yatırımların bugün birer birer yok olduğunu görmekteyiz. Oysa demiryolu bir ülkenin kalkınmasında çok önemli bir paya sahiptir.Kaldırıp atmak yerine bunları geliştirmeyi düşünseydik bugün ülkemiz çok daha iyi yerlerde olurdu.
 


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Kimler Sitede

Şu anda 425 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi