Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic YEREL SEÇİMLERDE KİMLERİ SEÇECEĞİZ

YEREL SEÇİMLERDE KİMLERİ SEÇECEĞİZ

E-posta

EFRAİM PALA5 yılda bir gerçekleşen yerel seçimlerde, seçmen olan bizler 31 Mart 2019 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye başkanını, Mudanya İlçe Belediye Başkanını, Mudanya Belediye Meclis üyelerini ve Mahalle Muhtarlarını seçeceğiz.


Siyasi partilerin Belediye Başkan adayları, Belediye Meclis üyeleri ve mahalle muhtar adayları seçilebilmek için görev alacakları dönem içerisindeki projelerini ve çalışmalarını seçime yaklaştığımız bu günlerde seçmenine açıklıyorlar.

Seçime girecek olan Belediye Başkanı adayları yürütmenin başı olduğu için sürekli en ön safhada yer almaktadırlar. Seçmen tarafından geçmiş yönetim tecrübesi de göz önüne alınarak, projelerinin neler olduğu incelenir ve rakipleri ile teraziye konularak tartıya alınır. Göz önünde hep Belediye Başkanları olduğundan, meclis üyeleri 2. planda yer almaktadır. Ancak Belediye yönetiminin temel taşları olan ya da olması gereken meclis üyelerinin niteliklerine göre seçilmesi halkın menfaati ve Belediyenin işlevi için çok önemlidir.

Yani seçilecek olan Meclis üyelerinin kendilerini oraya taşıyan seçmeninin sorunlarını biliyor olmasının yanı sıra, vizyon’u açık, halkın dilinden anlayan ve kendisini teknik olarak yetiştirmiş olması da önem arz etmektedir.
Belediye başkanının, bir il’ e ve bir ilçe’ ye tek başına hâkim olması mümkün değil. Seçilmiş olduğu il ve ilçenin problemlerini, yapılması gereken hizmetleri, sosyal sorumluluğu yerine getirmek adına, tek başına muvaffak olması mümkün değildir.

İşte burada meclis üyeleri devreye girer. Halkın Belediyeye ulaşmasında, Belediye ile halk arasında köprü oluştururlar. Belediye yönetimi arasında iletişimi sağlarlar. Hizmetlerin yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Projelerin ihtiyaca, önem sırasına ve nüfus yoğunluğu göz önüne alınarak gerçekleştirilmeleri konusunda çalışırlar. Daha saymadığım birçok konuda birlikte ortak proje üreterek tasarlarlar.

Belediye Meclisi aynı zamanda bir nevi yasama organı gibi hareket eder. İlçemizde yer alan sıkıntılar için girişimlerde bulunacağı, problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğiyle ilgili fikirler üretirler. Sorunların çözümünü sağlamak için toplanan belediye meclislerinde meclis üyelerinin önemli görevler üstlendiğini, toplumun menfaatine olan konularda karar verici mevki olduğunu söylemek mümkündür.

Siyasi partiler adına meclise giren, partilerin meclis üyeleri belediyenin düzenlediği meclis toplantılarında partiyi temsilen bulunurlar. Ancak seçilirken halkın onayı ile Meclise geldiği için, halkının yararına ve menfaatine uygun projeleri yaparak ve meclise kabulü için sunmalıdırlar. Seçildikten sonra halkın tamamını temsil ettiklerinden, hizmet için siyasi parti farkı, yakınlık farkı gözetmeden her vatandaşa eşit seviyede olmalarını hayat felsefesi olarak kabul etmelidirler.

Yerel seçimleri beka meselesi olarak görmekten, kin, nefret ve halkı ötekileştirmekten ziyade, halka hizmet yarışı olarak gören Başkan ve Meclis üyeleri başarılı olur. Halkını seven halkı ile iç içe olan çalışmaları ciddi, projeleri akılcı, toplumun her ferdini kucaklayan, kapısı ardına kadar açık, dürüst ve ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün ilke ve inkılapları ile Cumhuriyet değerlerine saygı duyan bir Başkan adayının kazanması, biz seçmenlerin istediği en doğal isteklerdir.

Efraim PALA

Son Güncelleme ( Çarşamba, 13 Mart 2019 00:31 )