Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic YEREL SEÇİME DOĞRU

YEREL SEÇİME DOĞRU

E-posta

MUSTAFA AYYerel seçimler yaklaştıkça, siyasi partilerde de doğal olarak hareketlenmeler başladı... Mudanya yereline baktığımızda, genelde bir sessizlik hâkim. CHP'de hareketlilik gözlenirken AKP, MHP İYİ Parti ve H.D.P'de ise şimdilik pek kıpırdanma yok gibi...

Önümüzdeki günlerde bu partilerde de seçime yönelik hazırlık ve çalışmalar hızlanacaktır. AKP ve İyi Partinin de seçime iddialı hazırlandıkları duyumlarını alıyoruz.

Gelelim hareketliliğin en çok yaşandığı CHP'ye !

Şu ana kadar 7 belediye başkan aday adayı kendilerini ve projelerini seçmenlerine tanıtıp anlattılar.

Aday adayları arasında Mudanyalı'nın tanıdığı isimlerin yanında, tanınmayan adaylar da var. Onlar da önümüzdeki süreç içersinde kendilerini tanıtma ve ifade etme olanağı bulacaklardır.

Ayrıca, 27 adayın da belediye meclis üyeliği için başvuru yaptığını öğrenmiş bulunuyoruz. 2014 Yerel Seçimleri öncesi çok, çok daha fazla kişice meclis üyeliği için başvuru yapılmışken şimdi yerel iktidar olan bu partiye 27 başvuru ne anlama geliyor?

Mademki belediye başkanının çok başarılı olduğu(!) iddiası var; başvuru sayısının bu kadar az olması çelişki yaratmıyor mu?  Kimbilir, belki de takvimde değişiklik yapılarak aday sayısının artması sağlanır.

Diğer önemli bir konu da CHP'nin belediye başkanı belirleme kriterleri;

Adaylara ilişkin kamuoyu araştırmaları yaptırılacağı, önseçim yapılmayacağı çeşitli kaynaklarca belirtiliyor.

Eğer doğruysa aday belirlemede %20 adayın performansının, %20 örgüt görüşünün, %60 da Genel Merkez görüşünün belirleyici olacağın öğrendik.

Böyle bir yöntemi demokratik bulmadığımı hemen belirteyim. Taban adayı ne kadar isterse istesin, örgüt arkasında ne kadar durursa dursun; sonuçta %60'ın dediği olacak!

Bu, Ankara'da bağlantıları güçlü, yandaşları etkili adayın en şanslı olduğu anlamını taşır. Tabanı edilgenleştiren, güç merkezlerinin egemen olduğu böylesi bir yöntem yüzünden CHP beş dönemdir Mudanya'da seçim yitirmedi mi?

Demek ki ders alınmamış.

CHP şimdiki ilçe yönetimi ve belediye başkanı 4,5 yıldır çok başarılı sosyal demokrat belediyeciliği yapıldığı iddiasındalar.

O zaman şu soruları yöneltmekte yurttaş olarak bizim hakkımız:

  • İlginçtir Bursa'nın 17 ilçesinin hiç birinde (10 İlçenin adayı açıklandı) Mudanya gibi çoklu belediye başkan aday adayı yok. Acaba diyorum; CHP'yi en çok sevenler Mudanya'da mı yaşıyor? Yoksa CHP'nin CHP'nin Mudanya'da seçimi kazanacağı çantada keklik olarak mı görülüyor?

 

  • Aday adayları tanıtımlarında doğrudan veya dolaylı olarak şimdiki belediye başkanının başarılı olmadığını (biri de kendi meclis üyesi) açıkça belirttiler. Bu yüzden mi Mudanya'yı daha iyi yönetecekleri iddiasındalar?
  • Başka bir neden de Mudanya'nın geleceğe ilişkin ekonomik, politik ve siyasi olanaklarının çok olacağı öngörüsü müdür?

Belki de bunların hiç biri değil de CHP'yi Mudanya'yı gerçek sosyal demokrat belediye yönetimine kavuşturmaktır.

Sonuç olarak, diğer partilerin adaylarını görmeden şu an kesin bir değerlendirme yapma olanağımız yok!

Evdeki hesaplar çarşıya uyacak mı? Hep beraber bekleyip, göreceğiz.

Mustafa Ay

Bağımsız Meclis Üyesi

Son Güncelleme ( Cuma, 02 Kasım 2018 17:30 )