Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic AYNI KASABADA YAŞAYIP AYNI GÖRÜŞTEKİLERİ ELEŞTİREBİLMEK…

AYNI KASABADA YAŞAYIP AYNI GÖRÜŞTEKİLERİ ELEŞTİREBİLMEK…

E-posta

ÜMİT ATİLLA mudanya.gen.trBir köşesini yaklaşık 8 yıldır zaman zaman işgal ettiğim Mudanya.gen.tr ‘de bundan 4 sene öncesine kadar köşe yazıları yazan başka arkadaşlar da vardı. Mudanya için değer taşıyan, çok güzel yazıları, eleştirileri olurdu. Ben de keyifle takip eder, okurdum. Pek çok kez de bu yazılarından dolayı kendilerini tebrik etmiştim.

Fakat nedense 4 yıl önce Mudanya Belediyesi el değiştirip, AKP’den CHP’ye geçtikten sonra bu yazar arkadaşlar yazı yazmaktan vazgeçtiler. Oysa Mudanya.gen.tr’nin kapısı onlara her daim açıktı. Üstelik bu 4 sene boyunca Mudanya için yazılacak çok şey vardı. Bırakın Belediye’yi bu süreçte Başkan’ın neredeyse kavga etmediği kişi, kurum kalmamıştı. Kendisine iyi niyetle yapılan hiçbir eleştiriyi kabul etmemiş, tam tersi karşısındaki kişi ve kurumları düşman ilan etmiş, meydan okumuş ve kaba tabirle savaş ilan etmişken bile bu yaptıklarını eleştirecek cesareti gösterememişti daha önce kalemini imrenerek takip ettiğim eski köşe yazarı ağabeylerimiz.

Sanırım onlar da moda tabirle “görülen lüzüm üzerine” bu dönemde yazmamayı, fikir ve düşüncelerini nadasa bırakmayı tercih etmişlerdi. Lakin, kısa bir süre önce bu ağabeylerimizden bir tanesi birdenbire bir yazı kaleme aldı ve bir başka mecrada yazısını okuyucuları ile paylaştı.

Dört sene boyunca hem Mudanya hem de Bursa-Mudanya ilişkileri bağlamında Bursa Belediyesi’nin eleştiri konusu olabilecek onca hikayesi varken ve kendisi daha önceki dönemde özellikle belediye hizmetleri yönünden eleştiri niteliğinde çok başarılı çalışmalara imza atmışken CHP Belediyeciliği zamanında susmuş, susmuş ve dört senenin sonunda Mudanya’nın belki de en donanımlı insan grubunun bulunduğu Kent Konseyi’ni hedef tahtasına koymuş. Üyesi olduğu dernek Kent Konseyi’nin doğal üyesi olduğu halde dernek vasıtası ile bile konuyu gündeme getirmemiş ve Konsey sanki bu konuda hiçbir şey yapmamış, yapmıyormuş izlenimi yaratma çalışmasına girmiştir. Değerli Öğretmenimiz, Başkanımız ve büyüğümüz Soyer Kazancı yaptığı açıklama ile kendisine gereken cevabı vermiştir.

Açıkcası bu kadar donanımlı, kaliteli, kalemi kuvvetli ve Mudanya için artı değer olduğunu düşündüğüm bir insanın neden böyle yaptığını anlamakta zorlanıyorum ve Mudanya adına üzülüyorum.

“Aynı kasabada yaşayıp farklı görüşteki yönetimleri eleştirmek zordur” demişti kendisi bundan dört, beş sene kadar önce. Yani aslında itina ile, çaktırmadan ve edebiyatı ilmik ilmik işleme becerisi ile ben zoru yapıyoruma getirmişti.

Oysa ben tam tersini iddia ettim ve bugün de aynı iddiamın peşindeyim. Son dört senede yazdığım yazılar da bunu net olarak ortaya dökecek niteliktedir zaten.

Aynı kasabada yaşayıp aynı görüşteki yönetimleri eleştirebiliyor musun ? Yani oy verdiğin, desteklediğin, aynı görüşteki insanların hatalarını, yanlışlarını yazabiliyor musun, eleştirebiliyor musun?

O zaman hiç bitmeyecek bir savaşta mücadele ettiğine inanırım. Aksi durumda sen de bir siyasi parti müptelasısın benim gözümde, şayet başkaca bir çıkarın da varsa bilemem gari.

Ümit ATİLLA

16.08.2018

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 16 Ağustos 2018 10:57 )