Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic MUDANYA 2.OTOSTOP FESTİVALİNİN ARDINDAN

MUDANYA 2.OTOSTOP FESTİVALİNİN ARDINDAN

E-posta

Avukat İbrahim TURANBu yıl ikincisi düzenlenen Mudanya Otostop Festivaline, Türkiye'nin pekçok kentinden otostopçular , kampçılar, gezginler ve eğlence meraklıları akın etti. Mudanya Belediyesinin katkıları ile Inter Turkey girişiminin organize ettiği festival 10-11-12 Ağustos tarihlerinde Mudanya Eşkel sahilinde gerçekleştirildi.

Çadırları ve sırt çantaları ile yola çıka otostopçuların bir kısmı otostop çekerek, bir kısmı kendi araçları ile bir kısmı da Belediyenin ücretsiz servisi ile festival alanına ulaştılar. Üç günlük Festival süresince on bine yakın otostop meraklısının buluştuğu bu etkinlikte katılımcılar, gündüz denize girip,  yürüyüş yaparken akşam canlı müzik eşliğinde geç saatlere kadar eğlendiler.Özellikle gençlerin yakından tanıdığı Cem Adrian, Manuş Baba, Can Bonomo, Gazapizm, Sattas, Adamlar, Piiz, Eda Baba, Pera gibi sanatçılar ve gruplar  hayranlarına güzel bir müzik ziyafeti sundular.

"Hayattan Kaçmak İçin Değil, Hayatı Kaçırmamak İçin Yola Çık" sloganı ile yola çıkan otostopçuların Mudanyamız'dan memnun ayrıldıkları yüzlerinden okunmaktaydı. Geçen yıl bazı tartışmalar yaşandığından olsa gerek, bu yıl festival alanı civarında yaşayanların rahatsız olmamaları için daha fazla itina gösterdiklerini söyleyen organizasyon yetkilileri de, hedef kitlelerinin gençler ve kendini genç hissedenlerin teşkil ettiğini, otostopçuluğun temel prensibinin insana ve doğaya saygı, sevgi olduğunu dile getirdiler.

Festival alanına makul bir ücretle girilebilirken, dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesine izin verilmemekteydi. Hal böyle iken, içeride satılan yiyecek ve içeceklerin fahiş bir fiyattan olduğu söylenemez. Düşük alkollü içkilerin satıldığı festival alanında, ciddi bir sorun ve taşkınlık gözüme çarpmadı. Mudanyamızın tanıtımına katkı sağlayacak bu etkinliğe Mudanyalıların katılımının düşük olduğu, ulaşımda yer yer aksamaların olduğunu da burada söylemeliyim.

Mudanya Belediyesinin daha büyük bir standla ve yetkili ekibiyle festival alanında yer alması, zeytin, zeytinyağı, incir, üzüm gibi Mudanyamızın ürünlerinin bir standda tanıtılması, tattırılması hatta dağıtılmasının ayrı bir lezzet katacağı açıktır.

Kara incir fiyatlarının hayli düştüğü bu günlerde Belediye tarafından üreticiden  günlük birkaç ton incir alınarak gerek bu katılımcılara, gerek Mudanya'da ihtiyaç sahiplerine dağıtılması, fiyatları yükselteceği gibi sosyal belediyeciliğin gereği de yerine getirilmiş olacaktı.Ayrıca, katılımcılardan, isteyenlere rehber eşliğinde Tirilye, Mudanya kent gezileri ile, festival alanına yakın olan Mirzaoba - Kaymakoba Ihlamur Vadisinde doğa gezilerinin tertip edilmesi, etkinliğin amacına da uygun düşeceği kesindir.

Hayattan kaçmayalım, Hayatı da kaçırmayalım.

Saygılarımla.

Av. İbrahim Turan

Son Güncelleme ( Salı, 14 Ağustos 2018 14:21 )