Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic 11 ADET TAŞINMAZ’IN KİRA İHALESİ

11 ADET TAŞINMAZ’IN KİRA İHALESİ

E-posta

Ümit ATİLLABelediyemiz taşınmaz bazı mallarının kiralanması maksadı ile bir ilan yayınlamış;

http://mudanya.bel.tr/Duyurular/239/11-adet-tasinmazin-kiralama-ihalesi.html

Taşınmaz mallar 18 Nisan 2018 Çarşamba günü Açık Teklif Usulü ile kiralanmak üzere ihaleye çıkacak. Listeyi biraz dikkatli inceleyince yaklaşık dört yıl önce yaşanan bir olay geldi aklıma.

 

Başkan Belediye mülklerini kullanan kiracıların çok düşük kiralar ödediğini söyleyerek mevcut kiracıların kira bedellerinde artırıma gitmişti. Bunu yaparken de çok iddialı sözler söylemiş ve bizleri gururlandırmıştı. Gerçekten de bazı mülklerin kiraları o günkü rayiçlere göre çok düşüktü. Başkan’ın bu hamlesi sonrasında 3-5bin lira kira alınan yerlerden 50bin artı kiralar alınmaya başlanmış ve Belediye’nin kazancı artmıştı. Değer artışlarında hata yapılan yerler yok muydu? Vardı tabi ve bunu bizzat kendisi ile yaptığım görüşmede Başkan’a da izah etmiştim ve hata yapılmış olduğunu kabul etmişti. Aynı katta, aynı metrekarede ve aynı cephede bulunan dükkanlara farklı kira artışları yapılmıştı mesela. Detaylara yeniden girmeyi anlamsız bularak bu konuya burada nokta koyuyorum.

Paragrafı yeni konu ile açalım ve 18 Nisan’da yapılacak ihaleye dönelim. İhale listesinde bulunan Yeni Belediye İş Merkezi’ndeki dükkanların (18m2) tesbit edilen ihale başlangıç bedeli 200TL/ay artı KDV olarak belirlenmiş. Bu rakamı görünce biraz şaşırdım doğrusu. Acaba dedim; Türkiye genelinde enflasyon artarken Mudanya’da düşüyor muydu? Yaklaşık dört yıl önce Başkan aynı yerde bu dükkanların muadili bir dükkan için eski kiracıdan 250TL + KDV istemişti.

Oysa 2014 TÜFE artışı %8, 2015 %8.8, 2016 %8,5 ve 2017 %12 olarak gerçekleşmişti. Yani kabaca bir hesapla bu dükkanların bugünkü kira bedeli minimum 360TL artı KDV gibi bir rakam olmalı. Gerçi ihale bu belli de olmaz; bakarsın 500TL’ye gider. Yeni bir hata yapılmaması, yetimin hakkının yenmemesi adına hatırlatma yapayım dedim.

360TL’nin altına bırakma Başkan. Yoksa yetimler üzülür, haramiler sevinebilir.

Ümit ATİLLA

14.08.2017

Son Güncelleme ( Cumartesi, 14 Nisan 2018 12:20 )