Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic KİM SUÇLU ?

KİM SUÇLU ?

E-posta

ÜMİT ATİLLAGeçen hafta Mudanya’da gündem zeytinlik alanların imara açılması soruşturması idi ve belliki bu konu daha çok tartışılacak. Bir vatandaşın şikayeti üzerine soruşturma açılıyor ve Mudanya’nın son 3 dönem yönetiminde yer alan Belediye Başkanları ve bazı meclis üyeleri bu soruşturmaya muhatap oluyorlar. Öncelikle şu 3 dönemi bir açalım;

Erol Demirhisar- ANAP Hasan Aktürk- AKP Hayri Türkyılmaz- CHP

 

Evet soruşturma 3 dönemi kapsıyor ama basında çıkan haberlere baktığınızda sanki soruşturmanın tek muhatabı şu anki CHP’li Belediye imiş gibi bir algı var. Gerek yerelde yapılan haber ve köşe yazıları gerekse ulusal medyada yapılan haberlerde olay “CHP’li Belediye” olarak servis edilmişti.

Soruşturmanın muhatabı olarak 3 farklı parti ve yönetimleri varken özellikle CHP’li Belediye vurgusu yapılması sorgulama yeteneği gelişmiş insanlara öküz altında buzağı aratacak bir mevzu aslında. Ama benim sorgulamak istediğim şey çok başka bir şey.

Soruşturma kapsamı Mudanya’nın neredeyse son 14-15 yılı. Bütün bu süreçte o dönemlerdeki hiçbir meclis üyesi, belediye başkanı, milletvekili, muhalif siyasetçi veya vatandaş olayı göremiyor, fark etmiyor, Mudanya’nın tepelerindeki zeytinlerin yok olduğunu, yerlerine koca koca binaların dikildiğini görmüyor ve en sonunda 40yıllık Mudanyalı bir vatandaş olayı 2x4 çeker  şikayet boyutuna taşıyor.

Ve… Mudanya Meclisi’nin aldığı kararları onaylayan hiçbir kaymakam da bunları fark edemiyor.

Veee… Son noktayı koyma yetkisine sahip hiçbir Bursa Büyükşehir Belediye yönetimi de bu olayları göremiyor.

Veeeeee…. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de fark edemiyor ne yazık ki.

Hazin bir durum, herkes uyumuş. Herkes uyurken birileri uyumamış ve zeytinlikler birer birer vedalaşmış Mudanya’ya. Binaları yeşil renge boyasalarmış belki bir 20 sene daha kimse fark etmeyebilirmiş; ha?

Zeytinlikler talan edilmiş mi, imara açılmış mı, bu yapılanlar yasal mı, değil mi soruşturma tamamlandıktan sonra öğreneceğiz. Bu soruşturmanın sonucundan bir şey çıkacağını pek zannetmemekle birlikte arenadaki oyuncuların büyük bir kısmının Mudanya sahnesindeki rollerinin nihayete ereceği hissine sahibim. Ayrıca şunu da ifade etmeliyim. Mudanya’yı yönettiği 4 yıl boyunca pek çok hatası olan, pek çok kişi ve kurumla yersiz kavgası olan, egosu yüksek, eleştiri kabul etmeyen Hayri Türkyılmaz bana göre bu soruşturmada en masum olandır. Onu ve yönetimini eleştirdiğimiz yazılarımız oldu ve kuşkusuz bundan sonra da olacak. Ama zeytin talanının çuvaldızının muhatabı kendisi değildir.

Ümit ATİLLA

09.04.2018

Son Güncelleme ( Pazartesi, 09 Nisan 2018 18:36 )