Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic TÜKETİCİNİN DOSTU ÜRETİCİ BİRLİKLERİ

TÜKETİCİNİN DOSTU ÜRETİCİ BİRLİKLERİ

E-posta

Avukat İbrahim TuranGeçtiğimiz günlerde, Tarım Bakanlığı yetkilileri yaptıkları denetimlerde, yüzlerce firmanın pekçok ürününün hileli, taklit ve tağşiş olduğunu tesbit etmişlerdir.İnsan sağlığını hiçe sayan ve tehlikeye atan sahtekarlıklar  basında ve sosyal medyada sıkça gündeme gelmiş, hemen her kesim bu "gıda teröründen" haberdar olmuştur.

İnsanlar yediği içtiği gıdalardaki bu oyunlardan sonra olayın vehametinden olsa gerek, hemen herkesten şüphelenir olmuşlar sağlıklı ve doğal ürün arayışına girmişlerdir. İşte bu anda ÜRETİCİ BİRLİKLERİ güvenilir bir dost olarak karşılarına çıkmıştır.

5200 sayılı ve 2004 tarihli "Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu"nun yürürlüğe girmesi ile, her türlü tarımsal üretimle ilgili olarak üretici birliği kurulmasının önü açılmıştır.Bu kanuna dayanarak, Ülkemizin pekçok yerinde, Meyveciler Birliği, Arıcılar Birliği, Besiciler Birliği, Sütçüler, Yumurtacılar, Çiçekçiler Birliği isimleri altında pekçok Üreticiler Birliği kurulmuştur.

Mezkür kanuna göre, bu birlikler, tarımsal üretimin planlamasını yapmak, ürün kalitesini iyileştirmek, pazara standartlara uygun ürün sevk etmek, ürünlerin ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama gücünü artırıcı tedbirler almakla yetkilidirler. Yine birlikler, ürünlerin sağlıklı,doğal ve hijyenik ortamlarda yetiştirilmesi , saklanması, ve pazara sunulması ile ilgili denetimlerde ve çalışmalarda bulunabilme yetkisini haizdirler.Özetle bu birlikler, "Tarladan Pazara, Üreticiden Tüketiciye" düşüncesinden doğmuşlardır.Ancak bu amaca bir türlü ulaşamamışlardır.

Yüce Mevla'nın "sanki cennetten bir bahçe gibi" bahşettiği bu güzel topraklarda, hemen her türlü ürünün en kaliteli ve lezzetlisi yetişmekle birlikte,ne acıdır ki, tarımla uğraşan kesimin yüzü bir türlü gülmemektedir. Ülkemiz, tarım ürünleri ihracatında, ABD, Hollanda, Almanya 'nın oldukça altında,26.sıradadır.Dünyanın en büyük 7.tarım üreticisi ve her dört kişiden birinin tarımla uğraşmasına rağmen alt sıralarda olmamız hayli üzücüdür. Bunun pekçok nedenleri olmakla birlikte, tarımsal girdi maliyetlerinin çok yüksek, teşviklerin çok düşük olması, marka değeri oluşturamamız ,tarımsal planlamadaki eksikliğimizi, temel nedenler olarak sayabiliriz.

Ülkemizde 4 milyon hektar tarım arazisi boşta ve kullanılmamaktadır iken, Konya büyüklüğündeki Hollanda'nın 100 milyar dolarlık (Türkiye 20 milyar dolar) tarımsal ürün ihracatı ile ABD den sonra ikinci sırada olması düşündürücü ve üzücüdür.

Et fiyatlarındaki pahalılık ve kurbanlık hayvan azlığına rağmen, besicilerin, zarar ediyoruz feryatları, sorunun büyüklüğünü gösteren en güzel örnektir.

Ailece çalışan, fedakar üreticimizin , çiftçimizin, köylümüzün önündeki engellerin kalkması halinde Ülkemizin uluslararası düzeyde tarımda hak ettiği yeri alacağı açıktır. Bunun için de öncelikle, 5200 yasa çerçevesinde kurulan birliklerin işlevsel hale getirilmesi ve yasanın güncellenmesi gerekmektedir. Her şeyden daha önemlisi de, insanımıza ve insanlığa, sağlıklı, kaliteli, doğal ürünler sunabilmemizdir.

Av. İbrahim Turan

Son Güncelleme ( Perşembe, 05 Nisan 2018 14:39 )