Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic PEMBE DİZİLER DE MAĞLUP OLUR ALA

PEMBE DİZİLER DE MAĞLUP OLUR ALA

E-posta

Avukat İbrahim TURANSovyet döneminin  efsane şarkıcısı Alla Pugaçeva'nın kendisi gibi efsane olmuş 'Milyon Milyon Alıh Raz-Milyon Milyon Al Gül' şarkısını Moskova'da Zafer Günü etkinliklerinde dinlerken, bütün insanların içlerini  kıpır kıpır eden bir eserde bizden birşeylerin bulunması haklı olarak gururlandırmıştı beni. O an 'Türkün gözü aldadır' sözü gelmişti aklıma.

Evet, Al renk Türkler de kutsaldı , 'koruyucu ruh' tu, bundan dolayı bağımsızlığımızın simgesine de Al Bayrak denilmiştir. İç Anadolu'da olduğu gibi Türk Dünyasının pekçok yerinde dağlara da Al(adağ ) ismi verilmiştir. Hatta, Cumhuriyet tarihinin en ileri gelen Türk tarihçisi ve dil uzmanlarından merhum Prof. Dr. Abdülkadir İnan, Alp Dağlarının isminin Türkçe Al/apa-Alap (koruyucu, ilah) kelimesinden geldiğini, bu ismin çok önceki zamanlarda İtalya Alplerine yerleşmiş Ön Türklerden olan Kamunlar tarafından verildiğini tesbit etmiştir.

 

Bizim neslin çocukluğunda, özellikle Amerikan dizileri çok gözde olup, başlama saati heyecanla beklenirdi siyah beyaz ekran başında... Ertesi günler Dallas, Çarli'nin Melekleri dizileri evde, işte, okulda sohbet ve gündem konusu olurdu. Türk toplumu bu diziler sayesinde bir iki kelime İngilizce dahi öğrenmişti. İşi daha ileri raddeye götürüp, çocuğuna dizi kahramanlarının ismini veren aileler dahi olmuştu, hafızam beni yanıltmıyorsa.

Sonraki yıllarda özellikle bazı ev hanımlarımız, Güney Amerika dizilerinin müptelası olmuş, ocakta yemek te yansa, Dünya da yansa Pembe Dizi başlayınca, akan zaman dahi herşeyi durmuştu.
Geçtiğimiz yıllarda tanıştığım bazı yabancıların Türkçe'yi çok iyi konuştuklarını görünce, nerede öğrendiklerini sorduğumda, Türk Dizilerinden öğrendiklerini söylediklerinde epey şaşırmıştım, dilimizle beraber kültürümüzü de öğreniyorlardı tabii ki.

Geçtiğimiz günlerde,Türkiye'nin Ortadoğu ve Dünyada söz sahibi olmasını istemeyen Batı ve Amerikan işbirlikçisi bazı Arap Emirleri'nin Türk Dizilerini yasaklamaları, nazar-ı dikkatimi celbetmiş, biraz bu konuyla alakadar olunca, Ortadoğu'dan Afrika'daki, Güney Amerika'dan , Hindistan'a ve Orta Asya'ya kadar Türk Dizilerinin izlendiğini öğrenmiş oldum. Dünyanın dört bir yanında, bizim tarihimizin ve kültürümüzün tanınması ve karşılığında ülkemizin büyük miktarda döviz kazanması takdire şayandır.
Sizce de, Türk Dizilerine Al Dizi demek isabetli değil mi?

Av. İbrahim Turan

Son Güncelleme ( Pazar, 11 Mart 2018 17:26 )