Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Hot topic PSİKO SİYASAL ANALİZ

PSİKO SİYASAL ANALİZ

E-posta

Psiko Sosyal AnalizBir siyasi partinin Genel Başkanı’sınız ve yakında bir kongre var. Kongre öncesi diğer aday sizin hakkınızda bir iddia ortaya atıyor. Yurt dışında bir şirket kurduğunuzu, bu şirket üzerinden çok büyük miktarlarda para transferi yapıldığını ve hiçbir şekilde vergi ödenmediğini söylüyor. Hatta elinde belge olduğunu da ifade ederek sizi tehdit ediyor. İnanmayan varsa bir komisyon kurulup bütün belgelerin araştırılmasını dahi teklif ediyor. Durum vahim ötesi. İki ihtimal var;

 1- Dedikleri doğru ve sizi bitirmek istiyor.

2- Dediklerinin hiç biri doğru değil, sadece çamur atıp iz bırakmaya çalışıyor.

Şimdi her iki ihtimal üzerinde yorum yapıp durumu değerlendirelim.

Önce bir numaraya bakalım; yani dediklerinin doğru olduğu ihtimaline. Verilecek tepki ihtimallerine bir bakalım;

a) İddia ettiklerinin yalan olduğunu, sizi yıpratmak için bunları uydurduğunu söyleyip konuyu geçiştirirsiniz. b) Hiçbir şekilde cevap vermezsiniz, sessiz kalıp konuyu geçiştirmeye çalıştırırsınız. c) İddiaların doğru olduğunu kabul edip istifa edersiniz.

Şimdi de ikinci ihtimale yorum yapalım, yani söylediği her şeyin yalan olduğu iki numaralı duruma. Buna verilecek tepkiler ne olabilir acaba?

a) Onun bir yalancı, müfteri olduğunu söylersiniz, istifa etmesi gerektiğini dile getirip onu istifaya zorlarsınız. b) Sessiz kalıp, hiç kale almazsınız. c) Komisyonun kurulmasına onay verir, belgelerin asılsız olduğunu rahatlıkla ispatlarsınız. Böylece onun tam anlamıyla bir yalancı olduğunu ortaya döker, siyasi kariyerini bitirir ve rakipsiz kalırsınız.

Şimdi de soruyu size soralım.

ÜMİT ATİİLARakibinizin dedikleri doğru ise siz hangi tepkiyi verirdiniz? İddia ettiklerinin yalan olduğunu, sizi yıpratmak için bunları uydurduğunu mu söylerdiniz, yoksa iddiaların doğru olduğunu kabul edip istifa mı ederdiniz?

Rakibinizin dedikleri yalan ve size çamur atıyor, hangi tepkiyi verirdiniz? Onun bir yalancı olduğunu söyleyip, istifa etmesi gerektiğinde ısrarcı mı olursunuz, sessiz kalıp geçiştirir misiniz? Yoksa böyle büyük bir fırsatı yakalamışken komisyonu kurdurup belgelerin asılsız olduğunu rahatlıkla ortaya döker ve onun siyasi hayatını bitirir miydiniz?

Başka sorum yok. Söz sizin değerli okuyucular.

Ümit ATİLLA

29.12.2017

Son Güncelleme ( Cuma, 29 Aralık 2017 11:56 )