Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

TANZİM ÇÖZÜM

E-posta

Ümit AtillaHal'den 4.50TL'ye alınan bir ürün tanzim satışta 4.00TL'ye satılıyorsa devlet kilo başına 50kuruş zarar ediyor demektir. Devlet tabiki bunu bir şekilde subvanse edebilir. Doğal sonucu olarak bu durum ileride devletin daha çok vergi toplamak zorunda kalmasına sebep olur. Bir nevi köprüden geçsen de geçmesen de dolaylı olarak sen de ödeme yapıyorsunun değişik versiyonu. Halkın bir süreliğine de olsa ucuz gıdaya ulaşması tabiki kulağa hoş geliyor. Doğrusu bunun sürekliliğinin sağlanabilmesidir.

Gelelim bu işin diğer ayağına. Yakında bazı süpermarketler de bu ürünleri ucuza satmaya başlayacaklar (başlatılacaklar). Yani 4.50TL'ye aldıkları ürünü 4.00TL'ye satacaklar. Bir-iki aylık kısa süreli bu durum onları çok da kasmaz. Ama sürecin uzaması (uzatılması) halinde bu süpermarketler fiyatları düşürmeleri için üreticilere baskı yapmaya başlayacaklar doğal olarak. Üretici ürün elinde patlamasın diye bu durumu mecburen kabullenip maliyetinin altında süpermarketlere satış yapacak bir süreliğine. Lakin bu duruma katlanabilmeleri mümkün değil. Para kazanamayan üretici bir süre sonra üretimine son verecek. Üretici sayısı azaldıkça üretim de azalacak. Mevcut arz talebin altında kaldığında fiyatlar otomatikman tekrar yukarıya çıkacak. Bu durum hem enflasyonu körükleyecek hem de alım gücü düşen vatandaş alış-veriş yapamayacağından dolayı stagflasyon ( ekonomide durgunluk) ortaya çıkabilecektir.

Piyasanın sağlıklı bir şekilde işlemesi, hem üreticinin hem de tüketicinin optimum ( en uygun) fayda sağlaması için yapılması gerekenler ise şunlar olmalıdır;

Üretimde ivedi olarak yerlileşme programı uygulanmalıdır. Yerli tohum üretimi, dağıtımı ve korunması için gerekli önlemler derhal uygulamaya konulmalıdır. Gerçek üreticinin ötv'siz uygun fiyatlı yakıt kullanabilmesi sağlanmalıdır. Tarımda kullanılan ilaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalı, üretici maliyetleri üzerindeki yük azaltılmalıdır. Ürünün üzerindeki vergi yükü makul düzeye indirilmelidir. Ürünün son kullanıcıya ulaşına kadar geçen zincirdeki her ilave kdv fiyatları arttıracağından kdv'nin sadece son tüketiciye satış yapılırken uygulanması sağlanmalıdır. Rekabet Kurumu'nun özellikle tarım ürünü ticaretinde daha verimli ve dikkatli çalışması sağlanmalıdır.

Aksi takdirde özelleştirme savunucusu bir hükümetin manavcılık yapıyor olması traji-komik bir görüntü olarak karşımızda sırıtır ve inandırıcılığını kaybeder.

Bir bilmecemiz vardı eskiden; pazardan aldım bir tane eve geldim bin tane. Yukarıda saydığımız önlemler acilen hayata geçirilmedikçe bu bilmecenin yeni versiyonu şöyle olabilir;

"Pazarda ödedim 1000TL eve getirdim 1 tane".

Ümit ATİLLA

16.02.2019

 

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU