TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi VENEZUELLA (KÜÇÜK VENEDİK)

VENEZUELLA (KÜÇÜK VENEDİK)

E-posta

Ümit Atilla19 milyon seçmenin olduğu 2017 seçimlerinde resmi rakamlara göre Venezuella'da seçimlerde 8 milyon kişi oy kullanmış. Muhalefete göre ise bu rakam 2.5 milyon.

Resmi rakamlara inanacak olursak seçimlere katılım oranı %41. 545 milletvekilinin belirlendiği seçimde muhalefet aday göstermemiş. Seçim sonuçlarını ABD, Arjantin, Kolombiya, Peru, Meksika gibi ülkeler tanımamış.

Bundan 15-20 yıl kadar önce refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri olan Venezuella hala dünya petrol rezervleri bakımından en yüksek rezerv rakamlarına sahip ülkedir.

Enflasyonun %40bin'lere ulaştığı ülkede asgari ücret 1.6$ civarlarında (2018 Yaz sonu).

Maduro ülkenin bu hale gelmesinin sebebi olarak muhalefet ve ABD'yi sorumlu tutuyor.

Malum; dış güçler.

Venezuella'da bütün gıda ürünleri karaborsaya düşmüş durumda. Diyelimki paranız var ve kendi ekmeğinizi yapmak için malzeme alacaksınız. Bir markette un bulabildiyseniz şanslısınız. Tuz için başka bir markete, yumurta için çok başka bir dükkana gidip şansınızı denemelisiniz.

Bir de ülkede iki farklı dolar kuru var. Biri devletin belirlediği dolar kuru, diğeri de karaborsada belirlenen kur. Devletin belirlediği kurda 1 Dolar 800 Bolivar ise karaborsadaki rakam 18.000 Bolivar olabiliyor.

100Dolar'ı cebinize koyup Venezuella'ya gittiğinizde normal şartlarda krallar gibi yaşayabilirsiniz. Ama arkanızdan Ölü Kral diyebilirler. Sokaklarda her gün onlarca insan ya soyuluyor ya da öldürülüyor. Kaldığınız otelde doları bozdurursanız devlet kurundan bozduruyorsunuz o da çok bir şey ifade etmiyor. Sokağa çıkayım karaborsada bozdurup keyfini çıkartayım derseniz kandırılma ya da öldürülme riskiniz çok yüksek.

Petrol denizinin üzerinde oturan bu Güney Amerika ülkesi ne yazıkki çok zor zamanlardan geçiyor. Bütün bu yaşanan karmaşaya ve yoksulluğa rağmen ne Trump'un ne de bir başka ülke liderinin Venezuella'nın iç işlerine karışması kabul edilemez. Venezuella halkı kendileri için en doğru olanı yaşayıp, bulmalıdır.

Daha önceki devlet başkanı Chavez’in Amerikan yanlısı subaylar tarafından görevden alınmaya çalışıldığını ve darbeye maruz kaldığını hatırlatarak ünlü yazar Marquez’in Chavez ile ilgili sözlerine gönderme yaparak noktalayalım ki; kafamızda bu ülkeye dair oluşan soru işaretleri yerlerinde öylece kalakalsın;

“İki farklı insanla konuştuğum duygusuna kapıldım. Biri ülkesine büyük katkıda bulunabilecek vizyon sahibi bir lider, diğeri ise tarihe despot olarak geçebilecek bir illizyonist”.

Ümit ATİLLA

24.01.2019

Ümit Atilla'nın tavsiye ettiği Venezuella Videosu Tıkla

 

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 26 Ocak 2019 14:32 )  

SÜREYYA BUTİK MUDANYA

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

İlhan ATABEY

Bizim Muhtarlığımızda tatlı dil güleryüz, gönüllere girmek, doğru konuşup bitecek bir işi sonuçlandırmak var.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU