TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

12 KURUŞ !

E-posta

Ümit AtillaAdı Sefer D. 56 yaşında. 20 Ekim’de yaptığı emeklilik başvurusu nihayet sonlanmak üzere. Yakında emekli olacak. Hayallerinin ne kadarına kavuşacak bilemiyorum ama çalışmaya devam edeceğini biliyorum. Gelelim hikayesine.

Sefer D. günlerini hesap ettirdikten sonra tutuyor SGK’nın yolunu. Orada da yaşını, çalışma süresini ve prim gün sayısını doldurduğunu , emeklilik için müracaat edebileceğini teyit ediyorlar. Üstelik borç sorgulamasında da herhangi bir borcu gözükmüyor. Bunun üzerine çalıştığı iş yerine gidip durumu izah ediyor ve emeklilik işlemlerini başlatmak için çıkış evraklarını alıyor.

Tarih 20 Ekim 2018’i gösterdiğinde SGK’na emeklilik müracatını yapıyor. Aradan bir ay geçince gidip bir yokluyor. Kendisine henüz bir haber çıkmadığı, biraz daha beklemesi gerektiği söyleniyor. Malum, bu ülkede emekli olmak kolay değil. Yaklaşık bir ay sonra bir daha uğruyor ama nafile. Yine aynı cevabı alıyor ve çaresiz beklemeye devam ediyor. Süre uzadıkça hem morali bozulan hem de cepten yemeye canı iyice sıkılan Sefer bir ay kadar sonra şansını bir kez daha deniyor. Ama sonuç değişmiyor. Bekleyeceksin diyorlar.

Tam sinirleri harap olmuş, ümitleri tükenmek üzereyken cep telefonu çalıyor Sefer’in. Telefonun diğer ucundaki ses Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aradığını, emeklilik müracatı hakkında bilgilendirme yapacağını söylüyor. İçinden “nihayet bu iş oldu diye” sevinen Sefer karşı taraftan gelen cümleleri duyduktan sonra önce şaşırıyor sonra cümleyi tekrarlatıyor. Anlamamıştır. İlk seferde anlamamıştır Sefer telefondaki sesin söylediklerini ve bir daha sormuştur. “Daha önceki tarım sigortalılığınızdan …. borcunuz var. Onu ödeyince emeklilik işleminiz tamamlanacak ve emekli olabileceksiniz” der karşıdaki ses. “Tamam” der şaşkınlıkla. Der demesine ama aslında tam olarak da anlamamıştır ne kadar borcu olduğunu. 1200 lira mı borcu varmış, 1800 mü anlamamıştır.

Eşinden, dostundan borç, harç 1800TL parayı toplayan Sefer doğruca SGK’nun yolunu tutmuş. Borcunu ödeyip bir an önce emekli olma hayali ile. Yazının burasına geldiğimizde sizler de doğal olarak başka bir arıza çıkacağını ve emeklilik işinin başka bahara kalmış olabileceğini düşünmüş olabilirsiniz. Yok, yok. Öyle bir şey olmuyor.

İlgili bölüme ödeme yapmak için müracaat eden Sefer’e “bi saniye bakalım” diyen görevli “amca senin 12 kuruş borcun var, vezneye ödemeyi yap makbuzu bana getir” diyince bizimki anlamakta zorlanıyor. “Anlamadım kızım, ben kuruşu bilmiyorum” diyince görevli “1 lirayı biliyor musun amca, hani simit alırken verdiğimiz” diyince “biliyorum kızım” diye cevap veriyor Sefer. “Heh amca, sen 1 lirayı ver vezneye onlar sana para üstü ile makbuzunu verirler” diyor görevli. Sefer görevliden aldığı kağıdı şaşkın ve dalgın bir şekilde 1 lira ile birlikte vezneye uzatır, para üstünü ve makbuzu alıp tekrar az önce konuştuğu görevliye makbuzu verir. İşlemi tamamlayan görevli Sefer’e “tamamdır amcacım, birkaç gün içinde işlemin tamamlanmış olur ve emekli olmuş olursun, hayırlı olsun” der.

Sefer çok yakında ilk emeklilik maaşını almış olacak, sonrasında pek çok emeklimiz gibi çalışmaya da devam edecek. 2002 yılından kendisine borç çıkarılan 12 kuruşun sebep olduğu dört-beş aylık kayıp için içeceği bir bardak soğuk su onu ne kadar ferahlatacak bilemem.

12 kuruş'un bu kadar pahalı olduğu başka bir ülke varsa onu da siz söyleyin.

Ümit ATİLLA

17.01.2019

 

tıkla fotoyu büyüt

mosib SGK

Son Güncelleme ( Salı, 22 Ocak 2019 15:43 )  

SÜREYYA BUTİK MUDANYA

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

İlhan ATABEY

Bizim Muhtarlığımızda tatlı dil güleryüz, gönüllere girmek, doğru konuşup bitecek bir işi sonuçlandırmak var.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU