Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi DOĞAL FELAKETLERE NE KADAR HAZIRIZ?

DOĞAL FELAKETLERE NE KADAR HAZIRIZ?

E-posta

Efraim PalaKıymetli Mudanyalılar, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün bilgisine göre, 15.12.2018 günü saat 12.26'da Mudanya’nın Altıntaş mahallesinde yerin 5.7 km derinliğinde 3,8 büyüklüğünde ve 20.12.2018 günü saat 09.34 ‘de Yalova’nın Çınarcık ilçesinde yerin 7 km derinliğinde 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Yakın çevremizde olan bu iki deprem bizlere unuttuğumuz deprem gerçeğini yine hatırlattı.


Deprem; yer kabuğunun derin katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi ya da yanardağların aktif hale geçmesi nedeni ile oluşan yer sarsıntılarıdır. Ülkemizin %92’si deprem alanı içerisindedir. Nüfusumuzun %95’i bu riskli alanlar üzerinde yaşamaktadır. Dolayısı ile okullarımız, toplu yaşam alanlarımız, sanayi merkezlerimiz, barajlarımız ve önemli tesislerimiz de yine bu riskli alanlar üzerindedir.

 

1999 Gölcük ve Düzce depremlerinde ülkemiz çok büyük acılar yaşadı. 40 bin insanımız bu afette can verdi. Binlerce vatandaşımız fiziksel ve ruhsal etki altında kaldı. Yaşadığımız bu acıların etkilerini bizler hala üzerimizden atmış değiliz. Peki, aradan geçen 19 yıl sonrasında oluşabilecek bir felakete ne kadar hazırlıklıyız? Vatandaşlarımızın deprem afetlerinden korunma bilgileri ne seviyede? Bu konuda alınan tedbirler ne durumda, acaba?

Toplumdaki en küçük birim aile birimidir. Öncelikle ailemizi ve yaşadığımız evimizi bu felakete hazır hale getirmeliyiz. Aile bireylerini deprem anında evde seçtiğimiz korunaklı alanda yıkıntıdan en az etkilenecek konumda tutmalıyız. Bu korunaklı alanda yaşamsal ihtiyaçlarımızı bir çanta içinde bulundurmamız gerekmektedir. Sarsıntılarda devrilerek bizleri yaralayacak dolap, elektronik eşyaları vs. duvara sabitlememiz gerekmektedir. Tüm aile bireyleri acil yardım telefon numaralarını, elektrik şalterlerini, doğal gaz ve su vanalarını kapatmak için nerede olduğunu bilmeliler. Küçük basit yaralanmalara karşı her ailenin içinde acil yardım eğitimi almış bir bireyin mutlaka olması gerekmektedir. Tahliye olduktan sonra vatandaşların toplanacağı güvenli alanın nerede olduğunu bilmeliler.

Ne yazık ki yukarıda saydığım bu gerekliliği  bir çoğumuz yerine getirmedik veya önemsemedik. Mahalle muhtarlarının ve Belediye yetkililerinin bu konuda ciddi bir çalışmalarına şahit olmadık. Mevcut sokak ve caddelerimiz çok dar ve araçlar ile dolu. Ambulans ve itfaiyeler felaket anında olay yerine ulaşması zor ve zahmetli olabilir. Mudanya’ da vatandaşların toplanacağı alanlar çok az, yetersiz ve birçok kimse nerede toplanacağını bilmiyor.

Depremin yanı sıra yine bizleri bekleyen büyük afetlerden biride sel felaketidir. Mudanya arazı yapısı bakımından denize dik ve yüksek tepelerden meydana gelen bir coğrafi yapıya sahiptir. Aşırı yağışlardan sonra oluşabilecek bir sel felaketine hazırlıklı olmadığımızı görüyorum. Mudanya ya dağlardan gelebilecek bir sel felaketini karşılayacak alt yapımız, buna hazır değil. Dere yatakları ve sel gelebilecek alanların bazıları hala ıslah edilmedi. Mevcut kirli su ve yağmur suyu  tahliye irsaliye hattı az yağışlarda bile tıkanıyor. Nüfusumuzun yoğunluğunu, artık mevcut alt yapı kaldıramamaktadır. Mudanya’nın ana caddeleri böyle bir yağıştan sonra göl haline gelmektedir. Dağlardan yollarımıza ve sokaklarımıza çamur balçığı, taş ve kaya parçacıkları gelmektedir. Üzülerek söylüyorum ki; yollarımızda ki bu çamur ve balçıklar ihmal ediliyor, temizlenmiyor ve yağış sonrasında kendiliğinden kuruyarak vatandaşların toz ve pislik ile yaşaması zorunlu hale getiriliyor.

Kıymetli hemşerilerim, Mudanya’mız deprem ve sel felaketleri riski yüksek olan yerleşim birimidir. Bunun bilincinde olup, Buski’nin, Bursa Büyük Şehir, Mudanya Belediyemiz ve Mahalle Muhtarlarımızın halkımızı korumak için alt yapı hazırlıklarını yerine getirmiş olması gerekmektedir. Konuyu her zaman sıcak tutarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mudanya Belediyesinin birlikte yapacakları organizasyon ile zaman zaman okullarımızda çocuklarımıza ve halkımıza eğitim verilerek bilgilerin tazelenmesi gerekmektedir.

Unutmayalım ki deprem ve sel riskini, alt yapımızı hazır tutarak, halkımızı eğiterek en aza indirmek yöneticilerimizin ve bizlerin hassasiyeti olmalıdır.

Efraim Pala

Son Güncelleme ( Perşembe, 03 Ocak 2019 02:08 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU