Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ŞENOL BİLİR, O BİLMEZ…

E-posta

ZABITA ŞENOL BİLİR

Bu yazımda sizlere belki de pek çoğunuzun tanıdığı bir isimden biraz bahsedip sonra da bu kişinin yaşadıklarının Mudanya’daki sonuca olan etkisini yorumlayacağım.

1964  doğumlu olan Şenol BİLİR aslen Kütahyalı’dır. Anadolu Üniversitesi Mahalli İdareler Yönetimi mezunu ve 33 yıldır Zabıta Memurluğu kadrosunda ambar, satın alma, muhasebe ve trafik zabıta gibi değişik görevlerde çalışmış bir kişi. Son görevi de Mudanya Zabıta Memurluğu Trafik Şefliği’dir. Mudanya’da göreve başlangıcının üzerinden yirmi sene geçmiş. Yaklaşık beş sene öncesine kadar bu görevini yürütmekte iken bir önceki Mudanya Belediyesi yönetici ve çalışanları hakkında açılan bir dava dosyasına bir evraktaki imzası yüzünden adı eklenince Hayri Başkan tarafından hemen açığa alınıyor ve o günden beri davanın sonuçlanmasını bekliyor.

 

Normalde bu tür davalarda kamu yararı gözetilerek görevde kalması sakıncalı olabilecek kişi ya da kişiler soruşturma veya yargı aşamasında geçici olarak görevden uzaklaştırılırlar. Fakat Şenol Bilir’in geçici uzaklaştırılma durumu Belediye Başkanı’nın  sürekli yetki kullanarak tekrar uzattırması sebebiyle 60 aya yaklaşan enteresan bir duruma evrilmiş. Dava süreci hala tamamlanamamış olmasına rağmen dava sürecinde ilgili evrak ve işlemde usulsüzlük olmadığı mahkeme huzurunda tanık beyanlarıyla ispat edilmiş. Akabinde Şenol Bilir bir dilekçe ile durumu Başkan’a iletmiş. Dava sürecinde kendisine isnat edilen suçun tanık ve bilirkişilerin verdiği ifadeler doğrultusunda gerçek olmadığı kayda geçmesine rağmen dilekçesinde kendisi hakkında olumsuz bir kanaat oluşturabilecek herhangi bir ihbar, şikayet, bilgi veya belge  olup olmadığını yekten sormuş. Başkan dilekçeye verdiği cevapta “takdir yetkimi kullanıyorum” demiş. Normal şartlarda takdir yetkisi kamu yararı ve etik kaideler gözetilerek kullanılır. Şahsın herhangi bir delil karartma durumu olmamasına, dava sürecinde üzerine atfedilen suçla ilgili tanık ve bilirkişilerin verdiği ifadelerin de lehine olmasına rağmen Şenol Bilir’in açığa alınma sürecinin sürekli uzatılarak beş seneye vardırılmasının arkasında yatan sebep ne olabilir ki?

Bilir’in de anlamlandıramadığı ve uzunca bir mağduriyet boyutuna ulaşan bu durum nasıl bir niyetin veya kinin sonucu olabilir ki? Açıkcası bu durum bana Başkan’ın daha önce yardımcılarını görevden alırken yaptığı basit ve abuk beyanatı hatırlattı; “Görülen lüzum üzerine”.

Bilir bir başka konuyu da ayrıca sormuş Başkan’a. Aynı dosyada yargılanan beş kişiyi ve bu dönemle ilgisi olmayan iki kişiyi görevden uzaklaştırdığı halde bu dönemde soruşturma geçiren, yargılanan ve ceza alan personellerin neden açığa alınmadığı, bu ayrımın sebebinin ne olduğunu sormuş. Cevap vermiş Başkan, vermiş ama sorunun cevabını değil. Yani kendi döneminde haklarında soruşturma açılan ve yargılanan personellerin neden açığa alınmadığı sorusu ortada kalmış. Belki de pençeleri kartal gibi güçlü gözükmeyen BİLİR, eti kolayca yenilebilen bir kuş olarak görülmüş.

Geçmişinde herhangi bir şaibesi olmayan, yukarıda kısaca hikayesini okuduğunuz 33 yıllık zabıta memuru Şenol BİLİR  yaklaşık 60 aydır görevden uzaklaştırılmış durumda. Bu süre boyunca yasa gereği maaşının 2/3’sini alabiliyor. Ayrıca bu süreçte iki evladını üniversitede okutmuş ve daha önceden kredi ile aldığı evin taksitlerini hala ödemeye devam ediyor. Kendisinin sanatçı yönünü de kenara not düşelim. Öncesinde Mudanya Musiki Derneği’nde  solist olarak görev yapıyordu. Dernek yöneticisinin Başkan’ın akrabası olması vesilesi ile tatsızlık yaşanmaması adına çok severek yaptığı bu işten de kendi kararı ile uzaklaşıyor.

Şenol BİLİR bu yaşadıklarının sorumlusu olarak her fırsatta sosyal demokrat, emekçi dostu, halkçı, eşitlikçi, adil, barışçı olduğunu,  mağdurun ve mazlumun yanında olduğunu, kimsesizlerin kimsesi olduğunu ifade eden; emeğin hakkını vermek ve o hakkı savunmak gerektiğini söyleyen, Mudanya’da hiç kimsenin yatağa aç girmeyeceğine söz veren Mudanya Belediye Başkanı’nı gösteriyor.

Ümit Atilla

Göreve geldikten sonra işten çıkartılan 33 işçi, yaklaşık beş yıldır açıkta bekletilen memurlar, topluca harami diye yaftalanan insanlar, kavga edilen esnaf, posta konulan basın, dernekler, sivil toplum örgütleri, ilçe teşkilatı ve bu süreçte mağdur olan aileler… Adına “Barış ve Kardeşlik” dedikleri Mudanya’da bu kadar büyük bir paradoksa imza atabilmek de gerçekten başarı.

Mudanya’da son beş yılda yaşananlar ve bir çoğuna bizzat şahit olduğum olayları üst üste koyduğumda tahminim şudur ki; Cumhuriyet Halk Parti’si görülen lüzum üzerine Hayri Bey’i bir daha aday maday göstermeyecektir. Gerçi siyaset bu belli olmaz. Ama ben yine de şahsi kanaatimi gördüğüm lüzüm üzerine ifade edeyim dedim. Sonra kimse niye olmadı, nasıl olmadı gibi saçma sorular sormasın.

Ümit ATİLLA

20.12.2018

Son Güncelleme ( Perşembe, 20 Aralık 2018 13:32 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU