Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Myrleia Antik Kenti Kamulaştırma Talebi Reddedildi.

Myrleia Antik Kenti Kamulaştırma Talebi Reddedildi.

E-posta

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Myrleia Antik Kenti’nin liman kısmında bulunan kalıntılarının bulunduğu Alışveriş Merkezi (AVM)’ye karşı hukuki mücadelesini sürdüren Mudanya Belediyesi’nin “acele kamulaştırma” talebini yargılama sürecinin devam ettiği gerekçesiyle reddetti.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, gerekli itirazların ve hukuki çalışmaların yapılacağını belirterek, “Myrleia için yasaların getirdiği ölçüde tüm hakkımızı kullanacağız, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

ÖZDİLEK AVM MUDANYA Mryleia antik kenti akmulaştırma talebi reddedildi

Mudanya Belediyesi Basın Bülteninde;

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nin liman kısmında bulunan kalıntılarının hapsedildiği AVM’ye karşı hukuki mücadelesini sürdüren Mudanya Belediyesi’nin “acele kamulaştırma” talebini, yargılama sürecinin devam ettiği gerekçesiyle reddetti. İmar Barışı’ndan yararlanarak “Yapı Kayıt Belgesi” ile ruhsat alma hakkını elde eden AVM açılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vicdanları yaralayan bir karara imza attı. Mudanya Belediyesi’nin 6 Ağustos 2018 tarihli yazısına 5 ay sonra yanıt veren Bakanlık, “Mudanya Belediye Başkanlığı’nca Ömerbey Mahalllesi 1503 ada 19 parsel kayıtlı taşınmazın Myrleia Antik Kenti’nin üzerinde bulunduğundan, söz konusu parselin acele kamulaştırılması için 2942 sayılı Kamulaştırma Knunu’nun 27. Maddesine göre Bakanlar Kurulu Kararı alınması talep edilmişti. Konu ile ilgili olarak yargılama süreci devam ettiği anlaşıldığından, bu aşamada söz konusu taşınmaz ile ilgili acele kamulaştırma yapılamayacağı değerlendirilmektedir” dedi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, gerekli itirazların ve hukuki çalışmaların yapılacağını belirterek, “Mudanya sahipsiz değil. Mudanya halkı antik kent üzerine kurulan AVM’yi istemediğini net olarak ortaya koydu. Mudanya’da toprağın altında yatan tarihsel zenginlik, sermayenin ve bireylerin özel çıkarları doğrultusunda yok ediliyor. Ne olursa olsun sonuna kadar Myrleia için yasaların getirdiği ölçüde tüm hakkımızı kullanacağız, vazgeçmeyeceğiz. Ancak bu mücadelemize Myrleia Antik Kenti Platformu’nun yanı sıra daha çok Mudanyalının destek vermesi gerekiyor” diye konuştu. " satırlarına yer verildi.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 12 Aralık 2018 11:47 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU