Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi YILIN İLK KARI DÜŞMEDEN ENFLASYON DÜŞTÜ. YAŞASIN(!)

YILIN İLK KARI DÜŞMEDEN ENFLASYON DÜŞTÜ. YAŞASIN(!)

E-posta

Ümit ATİLLADövizin hararetli olduğu yaz döneminden bugüne dolardaki düşüş yaklaşık %30 oldu. Keza aynı orandaki düşüşü petrol fiyatlarında da gördük. Fakat ne hikmetse o günden bu güne elektrik ve doğalgaza yapılan ve %30’u geçen zamlarda herhangi bir geri çekilme göremedik.

 

Bir de nasıl olduysa geçenlerde açıklanan enflasyon rakamlarında %1,44’lük bir düşüş rakamı ile karşı karşıya kaldık. Gerçi değerli ekonomistlerimiz bu düşüşteki farkın büyük çoğunluğunu araçlar üzerindeki ötv rakamlarının revize edilmesinin sonucu olarak açıklıyorlar ki; o da enteresan bir gelişme.

Buna rağmen anlıyoruz ki; ülke çapında reklamı yapılan %10 indirim kampanyası da sonuç vermemiş. Anlı, şanlı markalı firmalarımızın pek çoğu bu indirim kampanyasına uzak durmuş.

İndirim kampanyasına ilgi yetersiz olduğuna , bir kez daha ötv indirimi yapılmayacağına ve mevsimden dolayı pek çok gıdada fiyatların düşürülemeyeceği gerçeğine dikkatle bakacak olursak Aralık ayında enflasyonun düşme eğiliminde olmayacağını tahmin etmek de zor olmayacak gibi duruyor.

Gelin görünkü ülkemizin çok büyük bir çoğunluğunu yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri de başlamış durumda. Mevcut algı ile bu görüşmelerden çalışanları tatmin edecek, yaşam kalitesine katkı yapacak bir iyileştirme beklemek de fazla iyimser bir yaklaşım olur kanaatindeyim. Hele geçen hafta ulusal haber kanallarında pompalanan “özel sektör %16 zam yapmayı planlıyor” haberleri de ufaktan bazı sinyalleri veriyorsa.

Para Analizcilerinin yaptığı açıklamalara göre 2019 yılında ülkemizin ödemesi gereken para yaklaşık 260 milyar dolar civarında. İthalatımızın azalması, ihracatımızın artması da kulağa hoş geliyor tabii. Lakin ihracat için kullandığımız mamulün %60-70 civarında bir miktarını ithal etmemiz gerektiği gerçeğini de bir yerlere not alıp, bu rakamı aşağılara düşürmenin yollarını da acilen bulmamız gerekiyor.

Ekonomimizdeki bunca sıkıntıya rağmen hem ulusalda hem de yerelde sempatik medyamızın çoğunluğunun bu durumu pas geçip Mart’taki seçimlerle ilgilenmesini kimimiz doğal karşılayabilir kimimiz de abuk bulabiliriz.

Vatandaş nerdeyse ikiye katlanan elektrik ve doğalgaz faturaları ile uğraşa dursun şirin medyamız Ahmet mi aday olur Mehmet mi; Ahmet aday olursa ne olur Mehmet aday olursa ne olur problemleri ile klavye başında gün geçirebiliyor.

Muhtemelen abaküs ile bile bu probleme yaklaşma yetileri zayıf ya da tarlayı yağmurun altına çekme mücadelesinde olabilirler. Kar yağınca okullar tatil olurdu, enflasyon düşünce de olacak mı acep?

Oysa şu dış güçler olmasa her şey güllük gülistanlık olabilirdi. Biz de al gülüm, ver gülüm lay lay yapıp keyfimize bakardık.

Ümit ATİLLA

06.12.2018

Son Güncelleme ( Perşembe, 06 Aralık 2018 16:22 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU