Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Deveci Armudu Paneli Gerçekleştirildi

Deveci Armudu Paneli Gerçekleştirildi

E-posta

Beşincisi düzenlenen Deveci Armudu Şenliği Uluslararası Tarım Paneli'ne katılan Bursa Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, armut üretimi yönünden Bursa'nın Türkiye'de  birinci sırada yer almadığını dile getirerek, en yoğun üretim Gürsu, İnegöl,  Kestel, Merkez  ilçelerinde yapılmakta Mustafakemalpaşa,  Karacabey, gibi ilçelerde de hızla artmakta olduğunu ifade etti.

Beşincisi düzenlenen Deveci Armudu Şenliği Uluslararası Tarım Paneli'ne katılan il Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, armut üretimi yönünden Bursa'nın Türkiye'de  birinci sırada yer almadığını dile getirerek, en yoğun üretim Gürsu, İnegöl,  Kestel, Merkez  ilçelerinde yapılmakta Mustafakemalpaşa,  Karacabey, gibi ilçelerde de hızla artmakta olduğunu ifade etti.

Konuşmasında sayısal verilere de dayanan YILDIZ, "2017 yılında Bursa ilinde toplam 188.754 ton armut üretilmiş olup, bunun 89.000 tonu Gürsu, 31.770 tonu Kestel, 24.613 tonu İnegöl ilçesinde üretilmiştir." dedi.

Bursa'da yetişen armutların en yaygın yetiştirilen çeşitler Santa Maria ve Devecidir. Santa Maria  iri – orta iri büyüklükte, meyvelere sahip olup, Temmuz sonu, Ağustos başında hasat edilmektedir. Deveci çeşidi iri, çok iri meyvelere sahip olup, Ekim ayında hasat edilmektedir.

BA 29, QUİNCE A anaçları tam bodur,  OHF -333  anaçları ise yarı bodur anaç olarak kullanılmaktadır. Üreticimizin bu türün üretim tekniklerinde  bilgili ve bilinçli olması, girdi teminin ve ulaşımın kolay olması  Bursa ilinin avantajlarındandır. İlimizde hastalık ve  zararlılarla mücadele amaçlı  erken uyarı sistemleri mevcuttur.

Son Güncelleme ( Cuma, 30 Kasım 2018 14:24 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU