Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Obruk Peyniri Saray’da Görücüye Çıktı

Obruk Peyniri Saray’da Görücüye Çıktı

E-posta

Mudanya'da ilk defa Kahvaltı Sarayında görücüye çıkan Obruk Peyniri sadece Karaman'ın Ayrancı ilçesinde üretilebilen inanılmaz lezzetli koyun sütünden geleneksel yöntemlerle yapılan "Divle Obruk Peyniri" 5 ay boyunca mağarada bekletildikten sonra yenecek hale geliyor. Mağaralarda bekletilen peynir, sadece 35 metre derinlik 233 metre uzunluktaki Obruk’ta yazın serin, kışın ise ılık bir havanın hâkim olduğu Karaman ve Fransa’da yapılıyor. Dünyada sadece 45 ton olan peynirin Avrupa'da ödülleri de bulunuyor.

Koyunların yem verilmeden doğal ortamda otlatılmasıyla beslenerek organik olarak üretilen peynirlerin olgunlaştığı yaz aylarında obruk ısısı 4-5 derecedir.

Obruk peyniri Dünya’ca ünlü Rokfor’dan sonra 5. sırayı alan eşsiz bir peynir türüdür. Rokfor’un kilosu 400-500 TL iken, Obruk peynirinin kilosu 50 TL.

Rokfor ( Roquefort ) peyniri küflü bir peynir çeşidi olup Fransa’ya ( Roquefort kasabası ) özgü bir peynirdir. Gerçek bir rokfor peyniri,  mağaralarda ve kendine has bir maya kullanılarak üretilir. Eskiden bu peynir; doğal mağaralarda üretilirdi daha sonraları ise bu mağaralardan özenerek yapay mağaralarda da üretimi devam etmiştir. Rokfor Peyniri yapımında maya olarak 2/3 oranında buğday unu ile 1/3 oranında çavdar unu karışımından hazırlanan maya kullanılır.

Bu ünlü peynir Mudanya Kahvaltı Sarayı’nda sizlerin damak tadına sunulmak üzere görücüye çıktı. Afiyet olsun

OBRUK PEYNİRİ

Türkiye'nin her yerine yöremizin ürünleri ulaşıyor.

Mudanya'da yöresel lezzetleri ön planda tutan ve Türkiyemizin yöresel ürünlerini sofralara getiren Mudanya Kahvaltı Sarayı özellikle Mudanyamıza has enginar ve tüm enginar ürünleri başta olmak üzere tüm yöresel ürünleri ve tabiki muazzam lezzetiyle OBRUK PEYNİRİNİ  "Tıklayın kapınıza gelsin" sloganıyla www.enginardukkani.com internet mağazası ile Türkiye genelinde damak tadına önem verenlere sunuyor.

Enginar Dükkanı Mudanya tıkla

Ülkenin diğer ucun da da olsanız OBRUK PEYNİRİ, Mudanyamızın enginarı, (enginar reçeli, yaprağı, tozu, suyu, sirkesi, konservesi, dondurulmuşu) yöremizin zeytini, zeytinyağları ev yapımı tarhanalar, turşular, özenle hazırlanan yöresel konserveler, odun ateşinde özel olarak hazırlanmış katkısız çeşitli pekmezler, sirkeler, bal başta olmak üzere tüm arı ürünleri ve daha pek çok lezzet bir tıkla kapınıza teslim ediliyor.

Mudanya Kahvaltı Sarayı Tıkla Ara

Mudanya Kahvaltı Sarayı Enginar Dükkanı Face Sayfası

 

Son Güncelleme ( Perşembe, 29 Kasım 2018 08:29 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU