Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Jeoloji Mühendisleri Uyardı Bursa'da 7 Büyüklüğünde Bir Deprem Bekleniyor.

Jeoloji Mühendisleri Uyardı Bursa'da 7 Büyüklüğünde Bir Deprem Bekleniyor.

E-posta

Maden Tetkik  Ve Arama  (MTA) Genel Müdürlüğü Türkiye Yenilenmiş Diri Fay Haritaları'nı internet sayfasında yayınladı.Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin ER, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 19`uncu yılında Bursa Akademik Odalar Birliği binasında Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Murat ARABACI ile birlikte toplantı düzenledi. .

Engin ER, "Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) internet sayfasına girildiğinde evinizin neresinden fay hattının geçtiğini görebilebilirsiniz. Bursa`da 7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Bunu herkes biliyor İşte Mudanyamızı ilgilendiren dikkat çekici kısımlar

MTA Yenilenmiş Diri Fay Haritası Mudanya PDF Formatı TIKLA GÖR

MTA TÜM TÜRKİYE BÖLGELERİ YENİLENMİŞ DİRİ FAY HATLARI HARİTASI PDF FORMATI TIKLA GÖR

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 19`uncu yılında Bursa Akademik Odalar Birliği binasında Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Murat ARABACI ile birlikte toplantı düzenledi.

Maden Tetkik  Ve Arama Genel Müdürlüğü Türkiye Yenilenmiş Diri Fay Haritaları'nı internet sayfasında yayınladı. İşte Mudanyamızı ilgilenidiren dikkat çekici kısımlar

Er, "Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) internet sayfasına girildiğinde evinizin neresinden fay hattının geçtiğini görebilebilirsiniz. Bursa`da 7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Bunu herkes biliyor. Yapılması gereken şeyler çok basit. Planlama yapacağız. Bin tane, 10 bin tane tek planlama, bir tane bütüncül planlamanın yerini tutmaz. Deprem hangi büyüklükte, nerede olur biliyoruz. Zemin ve binaların özelliklerini de biliyoruz. Yapılacak şey bütüncül planlamadır" dedi.

Anlatıların bir hikaye gibi geldiğini ve pek de ciddiye alınmadığını savunan Er, "Sanki biz kaf dağının arkasındaki bir hikayeden bahsediyoruz gibi kimse bizim söylediklerimizi anlamıyor. Bir sürü şeyler söylemedik, sadece `deprem olacak ve yıkılacak` dedik. 1855 yılında Bursa`da yaşanan depremden daha kötüsünü yaşayacağız. Küçük kıyamet diyorduk, ama orta kıyameti yaşayacağız. 1855 yılındaki gibi Tophane yamaçlarındaki bir Bursa`dan bahsetmiyoruz. Sıvılaşma bölgelerindeki birçok yapılaşmadan söz ediyoruz. Belediyelerde sıvılaşma bölgelerindeki yapılarla ilgili denetleme yöntemini bilen yetkili insan yok. Eğitimden geçmemiz lazım, meslektaşlarımız burada daha çok çalışması gerekiyor. Jeolojiye, jeofiziğe önem vermemiz gerekirken maalesef böyle bir şey yok. İznik diye bir yer var. Bir tane jeoloji mühendisi yok. Böyle bir mantık olur mu? Şimdi yönetmelik çıkartıldı. Yönetmelikte deniyor ki, İznik`teki adam Bursa`daki Büyükşehir Belediyesi`ne gelecek. Biz bu işleri ciddiye almıyoruz. Toprakla, ziraatla, çiçekle ilgili şeyleri ciddiye alıyoruz. Ben bunlar önemsiz demiyorum, fakat insan hayatından, malından daha önemli değil" ifadelerini kullandı.

"5,5 VE ÜZERİ 485 DİRİ FAY MEVCUT"

Merkez üssü Düzce ili olan 12 Kasım 1999 Cuma günü saat 18.57`de meydana gelen depremle ilgili de veriler paylaşan Engin Er, "Büyüklüğü 7,2 olarak ölçülen depremin 19`uncu senesindeyiz. 30 saniye süren bu deprem pek çok ilimizde hissedilmişti. Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi`nin açıklamalarına göre, ölü sayısı 845, yaralı sayısı 4 bin 948`di. Depremde hasar gören ve derhal yıkılması gereken bina sayısı 3 bin 395, yıkık ya da ağır hasarlı ev sayısı 12 bin 939, işyeri sayısı ise 2 bin 450 olarak kayıtlara geçti. Yakın zamanda güncellenmiş olan Türkiye diri fay haritasına göre büyüklüğü 5,5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 diri fay veya fay segmenti olduğu gerçeği, ülke coğrafyasının büyük bir bölümünü ne derecede büyük bir deprem tehdidi altında olduğunu ortaya koymaktadır. Ülkemizin jeolojik yapısı, depremlerle tekrar tekrar karşılaşacağımız gerçeğini hatırlatıyor. Afet yönetim ve yapı denetim sistemlerini gözden geçirmeli, depremlere karşı daha hazırlıklı olmalıyız. Güvenli konut üretimi konusunda yerel ve merkezi yönetimler üstüne düşen görevi yapmamakta, kentsel dönüşüm projelerini dar bir çerçevede değerlendirmektedirler. 1999 depremlerinden sonra yapı denetimi maalesef istenen seviyeye gelememiştir. Doğa olaylarının afete dönmesini istemiyorsak bilimin ve tekniğin gereğini yapmalıyız. Yoksa en iyi ve en acımasız kontrol mühendisi olan deprem bu denetlemeyi yapacaktır" diyerek sözlerini noktaladı.

Toplantıya katılan yerel ve ulusal basın mensupları, yazılı ve görsel olarak basın metnini ve fotoğrafları gündem maddesi olarak kamuoyuna sunmuşlardır.

Son Güncelleme ( Cuma, 23 Kasım 2018 13:59 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU