Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi BEN ENİYİSİ SIVIŞAYIM (BES)

BEN ENİYİSİ SIVIŞAYIM (BES)

E-posta

Ümit AtillaSon 4 ayda 85bin 550 kişi BES'ten (Bireysel Emeklilik) çıkmış. Son 2 ayda BES tasarrufları 918milyon TL azalmış. Nakite sıkışan parasını almış, çıkmış. BES'de 10yılı tamamlamadan çıktığınız zaman %25 devlet katkısını da alamıyorsunuz üstelik.

Ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı bir yana koyalım bir de şu Bireysel Emeklilik fonlarına bir bakalım. Geçen seneye kadar genel olarak iyi kazandıran bu fonlar malesef son 1 senedir sos verir durumda. Pek çoğu stabil olmayan bu fonlar bir ay artı yazarken üç-dört ay eksi yazabiliyor.

Kendi özelimde takip ettiğim 21 fonun onaltı tanesi son bir ayda toplam %85 değer kaybederken diğer beş fon toplam %60 değer kazanmış durumda. Kendi portföyümde tuttuğum dört fonun bir ayda bana getirisi yaklaşık -%10(eksi). Ben buna uzun vadeli bir yatırım olarak baktığım için dönemsel kayıplar ya da kazançlar üzerinde çok durmuyorum. Lakin ülke genelinde değerlendirecek olursak durum pek parlak değil.

Tüketici enflasyonunun %25’lere üretici enflasyonununsa bunun neredeyse iki katına çıktığı bir ortamda halkın ekonomisinin sarsılmamış olmasını beklemek fazlaca hayalcilik olur.

Bankaların mevduat faizlerine %25 verdiği bir ortamda hangi vatandaşı, nasıl bireysel emeklilik hesabına yönlendirebilirsinizki? Ya da mesela onbin lira paraya ihtiyacı olan bir vatandaş bankadan 24 ay vade ile kredi kullanıp toplamda onbeşbin lira civarında ödeyeceğine bireysel emeklilikteki devlet katkısından feraget edip fondaki onbin lirasını neden kullanmasınki?

Enflasyon şimdilik %25, mevduat faizleri şimdilik %25, işsizlik şimdilik %11 küsür ve bireysel emeklilik fonları bırakın kazandırmayı yerinde bile sayamıyorsa kaç kişiyi, hangi şartlarda tutabilirsiniz bu sistemde?

Siyasetçi ya da milletvekili olup bu ülkede kriz varken de yok diyebilirsiniz. Hatta iki kere ikinin toplama sonucu için başka bir rakam da söyler ve belki de pek çok kişiyi inandırabilirsiniz. Lakin sayılar gerçektir ve yalan söyleyemez.

BES (Ben eniyisi sıvışayım).

Ümit ATİLLA

17.11.2018

Son Güncelleme ( Cumartesi, 17 Kasım 2018 15:01 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU