TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi HAYATINI VE HAYALLERİNİ DUVARLARA TUVALE YANSITIYOR

HAYATINI VE HAYALLERİNİ DUVARLARA TUVALE YANSITIYOR

E-posta

Mudanya'da eski futbolcu Ali Helvacı futbolu bıraktıktan sonra kendini ressamlığa adadı ve çocukluğundan ergenliğe kadar yıllarca kurduğu küçük büyük tüm hayallerini sanatla buluşturmaya başladı. Bugün Mudanya da yaşamını sürdüren eski futbolcu Ali Helvacı’nın yaptığı birbirinden güzel yağlı boya resimler, ilçede büyük ilgi görüyor.

ALİ HELVACIUzun yıllar Amatör ligde futbolculuk yaşamı olan Ali Helvacı, yağlı boya ile yaptığı birbirinden güzel doğa ve manzara resimlerini kimi zaman evlerin iç ve dış duvarlarına, kimi zaman stadyumların çevre duvarlarına kimi zamanda işyeri iç ve dış duvarlarına hayallerini yansıtarak büyük ilgi çekiyor.

Mudanya’nın doyumsuz güzelliklerini de tuvale yansıtan ressam Helvacı, hayallerini kurduğu her şeyi tuvallere ve duvarlara yansıtmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ediyor. Mudanya İsmet İnönü kordon boyunda, yüzünü Marmara’nın masmavi denizine dönerek önündeki tuvalinde duran resme fırça darbelerini vururken bu arada da küçük çocukların eline fırçayı vererek resim yapmayı öğretmeye çalışıyor. Kordon boyunda yürüyüşlerini yapan vatandaşlarında dikkatini çeken ressam Helvacı onlara, tuvallere hayallerini yansıtmaya çalıştığını anlatıyor. Resim yaparken yanına gelen 2 yaşındaki Azra Damdil isimli küçük kız çocuğu da eline fırça alarak resme yardımcı oldu.

Yıllardır resimle yatıp resimle kalktığını belirten Helvacı,"40 yıldır resim yapıyorum. Resim merakım okula yeni başladığım zamanlarda geldi. Öğretmenlerimin beni keşfetmesiyle ressamlığa merak sardım. Gençliğimde amatör futbol oynadım. Mudanya da, Bursa da Kahvehanelere, iş yerlerine evlerin duvarlarına resimler çiziyorum. Duvarlara yaptığım resimler yıllarca kalıcı kalıyor ve orijinalliğini kaybetmez. Mudanya ilçe stadının Bin 800 metrekare alanı 90 günde, Tirilye Limanı'nda da bin metrekare alanı 62 günde tamamlayarak çok güzel tablo kalitesinde manzaralar çizdim. Duvarlara ve tuvallere yansıttığım hayallerim, aslında benim hayat hikâyemdir. Mesela, bugün yağlı boya bir resim üzerinde 3 yıldan bu yana çalışıyorum, Mudanya’nın tüm güzelliğini tuvale yansıtmaya çalışıyorum, yakında tamamlanacak olan bu resmimi çok kişi satın almaya çalışıyor ama henüz satmayı düşünmüyorum. 70 yaşına geliyorum ve resim yapmayı ölünceye kadar sürdüreceğim”dedi.

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Pazartesi, 29 Ekim 2018 11:38 )  

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU