TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT)

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT)

E-posta

ÜMİT ATİLLAGündem bu; Emekilikte Yaşa Takılanlar. Kısa adı EYT. Dün Cumhurbaşkanı konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Bu durumda olan 6 milyonun üzerinde vatandaşımız olduğunu ve bunun bütçeye maliyetinin 750 milyar TL olduğunu ifade etti. Sözlerine ilave olarak mecliste grubu olan partilere bu konuyu bir kez daha görüşmelerini, incelemelerini tavsiye etti.

Doğrusu Cumhurbaşkanı’nın diğer partilere bu kadar kibar  şekilde bir konuyu bir kez daha değerlendirin dediğine ben ilk kez şahit oluyorum. Bunda sanıyorum ülke olarak zor bir ekonomik süreçten geçmemizin ve yaklaşmakta olan yerel seçimlerde 6 milyon seçmenin hassasiyeti etkili olmuş olabilir.

Fakat bir yandan da EYT Başkanı’nın bu sabah yaptığı açıklamalar var. Durumdan mağdur olan kişi sayısının gerçekte 700 bin kişi civarında olduğunu, bunların da peyder peyh emekli olacaklarını söylüyor. Ekonomik boyutunun da 8-10 milyar TL civarında olduğunu üzerine basarak vurguluyor. Birilerinin Cumhurbaşkanı’na yanlış bilgilendirme yapmış olabileceğini, konu ile ilgili olarak bir de kendilerini dinlemeleri gerektiğini vurguluyor. Bunun için de defalarca randevu talebinde bulunmuşlar ve hala bekliyorlar.

Açıkcası ülkeye plansızca sokulan ve resmi rakamlara göre şimdiye kadar 35 milyar dolar ( yaklaşık 200 milyar TL) harcanmış milyonlarca Suriyeli varken ülkenin kendi vatandaşlarının böyle bir mağduriyetini kulak arkası yapmak ciddi bir yanlış gibi duruyor. Bir de 38 yaşında emeklilik gibi bir hikaye var ki; kimsenin böyle bir talebi de yok zaten.

EYT Derneği konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı ile görüşme ve dertlerini anlatma konusundaki tutumlarına devam ederken bir de manifesto yayınlamışlar.

Dernek sayfasında da (http://www.eyt.org.tr/Icerik/eyt-secim-manifestosu) inceleyebileceğiniz manifesto şöyle;

EYT SEÇİM MANİFESTOSU.

1- Siyaset üstü konumumuz korunacaktır.

2-Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak talebimiz; 4447 Sayılı Kanunla emekli olmak için getirilen Kademeli Yaş Şartının, 1999 yılı öncesinde sigortalı olan tüm çalışanlardan kaldırılmasıdır.

3- Bu yasayla birlikte 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanunla düşürülen Aylık Bağlanma Oranlarının 1999 yılı öncesi Aylık Bağlanma Oranlarına yükseltilmesidir.

4-Ülkemizin seçime gittiği şu günlerde siyasi parti yetkilileriyle görüşmelerimiz devam edecektir.

5-EYT'yi seçim bildirgelerine almayan partilere ve meydanlarda Yazılı ve Görsel Basında, Seçim Söylemlerinde, uğradığımız hak mahrumiyetini dillendirmeyen liderlere oy vermeyeceğiz.

6- Bu süreçte, gerek görsel ve gerekse Yazılı Basından yanımızda olmayan tüm iletişim Kurumlarına tavrımız net olacaktır.

7- EYT'ye çözüm yoksa oy da yok ilkemizden ödün vermeyeceğiz.

8- İktidara kim gelirse gelsin hak arama mücadelemiz aralıksız, hak alınıncaya kadar devam edecektir.

9-Tüm Resmi Görüşme ve Hükümet tarafından gelen tüm önerilerde bu sorumluluğu kendisine misyon edinmiş  EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ (EYT SYDD) muhatap alınmalıdır.

Ülkemizin seçime gittiği bu günlerde tüm siyasi partilere, TV kanallarına, Gazetelere Platform Manifestomuzdur. 21.05.2018 Bu tartışma daha çok su kaldıracağa benziyor. Bakalım ne olacak, hep beraber göreceğiz.

Ümit ATİLLA

17.10.2018

Son Güncelleme ( Çarşamba, 17 Ekim 2018 10:30 )  

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU