Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

MONEY- FESTO

E-posta

ÜMİT ATİLLAÜlkenin içinde bulunduğu sıkıntılı durumu anlamak için bütün pencerelerden bakamaz, sadece sana verileni görürsen her şey yolunda dersin. *Ülkenin ekonomik durumu gerçekten kötü ve bunu kim gelirse gelsin kısa vadede acı reçete uygulamadan düzeltmesi mümkün değil. Ödenecek borç dağları, taşları aşmış ama kaynak yok.Yıllardır "iş var ama piyasada para yok" diyenlerden biri de sen değil misin?

Dikkat et! "Kim gelirse gelsin" durum iyi değil diyorum.

O gitsin de kim gelirse gelsin demiyorum. Bu ülkenin doğalgazı yok, petrolü yok, ağır sanayi, yüksek teknoloji var ama yok. Tarım ve hayvancılık sürünüyor. Her neredeyse tezek dahil her şeyi don lastiğimizi bile ithal ediyoruz.

Yıllardır dışardan aldığımız mal (ithalat) dışarıya sattığımızdan maldan (ihracat) fazla olduğu için rakamlar hep eksiye gidiyor, borç katlanarak büyüyor.150 milyar dolar ihracatı olan ülkenin ithalatı 250milyar dolar olursa ve bu fark her yıl böyle devam ederse aradaki farkı nasıl kapatacağız? Domates satarak mı, turiste her şey dahil oteli 3 kuruşa satarak mı?

Evet, her yer konut doldu, fiyatlar şişti, ama satılmaya devam ediyor(du). Ohh, ne güzel millette iyi para var, herkes güle oynaya ev sahibi oluyor. Kendine gel kardeş, kendine. Bu evleri kimler alıp-satıyor? Etrafında 500bin TL'lik evi tiko para alabilecek kaç komşun, kaç akraban, kaç arkadaşın var? Diyelim ki; 100bin biriktirmiş gerisine kredi çekecek. Aradaki 400bin fark için bankaya kaç kişi ödeyebilecek 600-700bin TL?

Evet, her yer araba dolu.Çoğuda yeni model. Üstelik fiyatlarda epey bir uçtu.Şöyle esaslı bir sıfır araba 70binTL civarından başlıyor. Bak bakalım kaç tanesi kredi ile alınmış ve durum böyle devam ederse kaç tanesi bankaların mal varlığına dahil olacak? Benzin ve mazot fiyatları sürekli artıyor.Çünkü petrol ve dolar fiyatları sürekli artıyor, yapacak bir şey yok. Peki düne kadar ÖTV'den vazgeçemeyen hükümet niye akaryakıtta vergiyi düşürerek zammı sabit tutuyor sence? Seçimden sonra kim kazanırsa kazansın bu vergileri almak zorunda, çünkü kasa tam takır kardeşim. Ha, bu arada evet haklısın. Akaryakıt fiyatları sadece bizde artmıyor.Avrupa'da da artıyor.Almanya mesela.1.40-1.50Euro arası.8TL civarı yapar. Asgari ücret de 1500Euro civarı, 8250TL yapar.

Dövizin yükselmesi bizim gibi ülkeler için bazı avantajlar sağladığı gibi pek çok dezavantajları da vardır. Döviz yükseldiği için işçilik maliyetleri düşer.Şu anki kurla Çin'den daha ucuzuz mesela. Bu da içerdeki sanayiciye dünyada rekabet fırsatı yaratır ki; Çin son 15 senede böyle büyümüştür. Yurtdışından yatırım yapmak isteyen firmalar(özellikle Avrupa) ucuz iş gücü maliyetlerinden dolayı Çin'e gitmektense ülkemize gelip yatırım yapmayı tercih ederler.

Şayet üretimdeki enerji ihtiyacını yutdışından karşılamak zorundaysanız dövizin ve petrolün fiyatlarının yükselmesi sizi korkunç bir cenderenin içine sokar.Yani dövizin yükselmesi sizin gibi ülkeler için çok ciddi borç artışı anlamına gelir.Çünkü petrolünüz yok, doğalgazınız yok ve var olan güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerji potansiyelinize 15 yıl boyunca adam akıllı yatırım yapıp, dışa bağımlılığınızı azaltamamışsınızdır.

Ayrıca dış yatırımcının size gelmesinin tek şartı döviz kurunun yüksek olması değildir. Sizin hukuk, yargı, adalet sistemlerinizin, demokrasinizin tıkır tıkır işliyor olması gerekir.Onbinlerce mağdurdan ve kader mahkumlarından bahsedilen yerde ki; bunu hükümetin koşulsuz destekçisi Bahçeli söylüyor, yaklaşık iki yıldır Olağanüstü hal (OHAL) ile yönetilen bir ülkede hangi maceraperest gelip de yatırım yapmak ister sence?

Varsayalım ki; bu dış güçler mevcut hükümeti düşürmek istiyor ve bunun için her türlü alangiri yapıyorlar. Sorarım sana bu durumdan kurtulmak için nerdeyse herkesin kandırdığı, aldattığı, üstelik her istenileni veren birine mi güvenmeliyiz, yoksa daha önce hiç denemediğimiz birilerine mi şans tanımalıyız?

24 Haziran'dan ya da 8 Temmuz'dan sonra kim gelirse gelsin ekonominin durumu iyi değil ve toparlanması için çok ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. İster inan ister inanma ama benim derdim o gitsin, bu gelsin değil. Ülkemin insanının refah ve huzur içinde yaşamasını istiyorum. Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, kimsenin kimsenin inancına karışmadığı, ülkeyi yönetenlere yol gösterebilecek muhalefetin özgür ve demokratik bir ortamda yaşam şansı bulduğu, sanayileşmesini tamamlamış, teknolojik devrimi yakalamış, bilim ve ilim öncelikli, diğer ülke insanlarının gıpta ettiği, kadına, çocuğa, eğitime değer verilen bir ülke istiyorum.

Vallahi de billahi de o gitsin bu gelsin derdinde değilim .Ama biliyorum ki senin "ille de o kalsın" kafa yapın benim yukarıda sıraladığım Türkiye özlemime yaklaşma ihtimalimiz önündeki en ciddi saplantı olacaktır.

Saygılarımla

Ümit ATİLLA

24.05.2018

Son Güncelleme ( Perşembe, 24 Mayıs 2018 13:54 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU