Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

AĞACIMI YEDİRTMEM…

E-posta

ÜMİT ATİLLASadece tek bir ağaç bile olsa, yaşlı da olsa, genç de olsa hiç bir ağacın durup dururken kesilmesini, hiç bir aklı başında yönetici kabul etmez, etmemelidir. Geçen hafta Mudanya’da polemik konumuz “Ağaç Kesilmesi” idi.

Mudanya Belediyesi bundan kısa bir süre önce Mütareke Meydan Projesi ile ilgili bir çalışma başlattı ki; aslında Sahil Projesi’nin devamı niteliğinde Bursa Büyükşehir’in uhtesinde olan bir iş ti. Ama yapılan açıklamalardan öğrendiğimiz kadarı ile Mudanya Belediyesi Büyükşehir ile yazışarak orayı kendileri yapmak istiyor ve oluru da alıyor. Sonrasında alanın etrafı koruma bariyerleri ile kapatılıp, çalışmalar başlıyor. Ayrıca proje tanıtım tabelası da hemen rekreasyon alanının yanıbaşına dikiliyor. Daha önce bu tür tabelalarda işin mahiyeti, süreci, yüklenici firma, harcanan para gibi detaylar yer alırken bu tabelada dikkat çeken ifade “Bu proje kapsamında hiçbir ağac kesilmeyecektir” oluyordu.

Fakat bu motto’ya rağmen çalışmalar esnasında palmiye ağaçlarından biri kesiliyor ve Mudanyamızın şahin gazetecileri olayı anında yakalayıp haber yapıyorlar, doğal olarak. Akabinde AK Parti İlçe Başkanı Sayın Ünal da konuyu sahipleniyor ve doğal olarak(?) bu durumu eleştiriyor(!) ve siyasi duruşunun gereğini yapıyor. Olaylar sarpa sardıktan sonra Belediye’den yapılan açıklama ile ağacın hastalıklı olduğunu ve o yüzden kesilmiş olduğunu öğreniyoruz.

Şimdiiii; gelelim zurnanın zırt dediği yere.

1- Kendisine oy veren insanlarla bile çok ciddi polemikler yaşamış bir Belediye Başkanı’nın heleki seçim sattı sürecinde en ufak bir yanlışından iktidar partisi ilçe yöneticilerinin ve polemik yaşadığı kişilerin fırsat kollayacağını bilerek çok daha dikkatli olması gerekmez mi?

Eğer o ağaç gerçekten hastalıklı olduğu için ya da kesilmesi ikiz ağacının  daha uzun ömürlü olması için kesildiyse, Tarım İl Müdürlüğü’ne bir yazı yazıp kontrolünü yaptırıp, onayını alıp bir Ziraat Mühendisi eşliğinde kestirmek daha akıllıca olmaz mıydı? Belediye’nin basın danışmanı bütün bu detayları toplayıp medyaya bir sunum yapsa, tüm soruları cevaplasa, akıllarda şüpheye yer verecek kırıntı bırakmasa daha şık olmaz mıydı? Tabiî ki de olurdu. Niye olmadığının cevabını Başkan hala veremiyorsa geçmiş olsun.

2- İktidar partisi İlçe Başkanı Sayın Ünal haklı olarak ağacın kesilmesine karşı tepki göstermiş ve ortalığı ayağa kaldırmıştır. Hatta toplumdaki etkiyi arttırmak için kesilen 37 yaşında bir ağaç için “Asırlık ağaçlar kesiliyor” diyerek vurguyu sertleştirmiştir. Bir de Mudanya’nın aydınlarına mesaj göndererek onların tepkisiz kalmasına şaşırdığını ifade etmiştir. Şaşırma Doktor, hiç şaşırma. Bundan tam 1 sene önce fotoğraflarla belgelediğim yazımdan sonra bile *(http://mudanya.gen.tr/haber-arsivi/2015-yl-haber-arivi-/6403-zeytn-rueyanda-goeruersuen) Kimsenin kılı bile kıpırdamamıştı.

Oysa mütareke meydanındaki gibi 1 hastalıklı ağaç değil, onlarca asırlık, sağlam zeytin ağacı yeni binalar yapmak için kesilmişti. Özel makinelerle yerinden sökülüp, başka yerlere dikilme şansı olan asırlık zeytin ağaçları çatır çatır kesilmiş, biz de bunu haber yapmıştık. Ama sen dahil hiç kimsenin, hiç bir aydının(!) sesi çıkmamıştı o zaman. Herhalde buralarda yoktun doktor. Ne bileyim belki de yine bir seminer için şehir dışındaydın. Duymadın, görmedin, fark etmedin muhtemelen. Sağlık olsun. Sağlık önemli.

3- Çok sevdiğim ve işini  iyi yaptığına inandığım bazı gazeteci arkadaşlarım var Mudanya’da. Gayet zeki ve başarılı haberler yapıyorlar. Yine bu ağaç mevzusunu da kaçırmadılar ve gündem yarattılar. Yukarıda 1 numarada bahsettiğim şekilde medya bilgilendirmeleri olmaz ise, sen tanıtım tabelasına hiç bir ağaç kesilmeyecek diye yazıp üstüne bir de ağaç kesersen bu gazeteci arkadaşlarında bir daha sana dönüp işin detayını soruşturmalarını beklememelisin zaten. Yine de keşke, keşke dediğim noktalar var amma yıllarını o mesleğe adamış gazeteci arkadaşlarıma benim gibi dışarıdan birinin bir şeyler anlatmaya kalkması inandırıcı olmaz herhalde. Yine de lütuf gösterip kulak kabartmak isterlerse ben mevzuyu onlarla baş başa değerlendirmeyi tercih ederim.

Ağaçlarınıza sahip çıkın, benden söylemesi.

Ümit ATİLLA

23.05.2018

Son Güncelleme ( Çarşamba, 23 Mayıs 2018 14:39 )  

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU