TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi ZEYTİNCİNİN FERYADI: "BİR BİR YİTİP GİTMEKTE ZEYTİNLİKLER"

ZEYTİNCİNİN FERYADI: "BİR BİR YİTİP GİTMEKTE ZEYTİNLİKLER"

E-posta

Avukat İbrahim TuranZeytin , zeytinci ve zeytinlik kader birliği yapmış birbirinin ayrılmaz unsurlardır . Birindeki bir değişiklik diğerlerini de anında ve önemli ölçüde etkileyecektir. Bu üç bileşen, ekonomik, sosyal, kentsel etkilere oldukça açıktır. Bu etkiler bazen o kadar baskın olurlar ki, bu üç bileşenin varlığına son verebilirler.


Zeytin oldukça faydalı bir besin olduğu gibi zeytinyağının da öz maddesidir. Özellikle bölgemiz zeytinleri, iklim ve toprak yapısı dolayısıyla tüm dünyada tanınan ve aranan bir üründür. Ancak ülkemizde plansız zeytin ağacı dikimi ve teşviki, bu kıymetli ürünümüzün değerini düşürmüş, yaşlıların tanımı ile, bir zamanlar bir kilo zeytinle iki kilo peynir alınırken, günümüzde üç kilo zeytin ile ancak bir kilo peynir alınabilmektedir.Bir zamanların kara elması artık evi geçindiremez olmuştur.

 

Sosyal yapının değişmesi ile, kırsal nüfus azalmış ve özellikle gençler kentlere göç etmiştir. Yılın on iki ayı emek isteyen zeytinciliğin , yaşlı nüfus ile idamesi mümkün değildir. Aynı zamanda, zeytinci çocuklarının eğitim seviyelerinin yükselmesi ve kamuda ve hizmet sektöründe çalışmaları, zeytin işgücü problemini ortaya çıkarmıştır. (Bizim kırk yıllık zeytin toplama ekibimiz yaşlılık ve ölümler dolayısıyla dağılmış, komşulardan rica minnet hasada gelmelerini istemiştik) Budama ve hasat dönemi işçi bulma sorunu had safhaya varmaktadır . Genelde zeytin işçileri daha fazla yevmiye alabilmek için büyük zeytinlik sahiplerine çalışmakta, küçük yer sahipleri zamanında, budama ve hasadını yapamamaktadır.Bu nedenle önemli oranda ürün ve kazanç kaybına uğramaktadırlar.

Zeytin ağacı, güneş gören havadar (deniz manzaralı) bahçelerde daha iyi gelişmekte ve kaliteli ürün vermektedir. Bu yerlerde, özellikle Mudanya'mıza havası için gelenlerce tercih edilmekte, bu talebin karşılığı inşaat olarak sunulmaktadır.

Zeytinci, atasından, babasından hatıra kalan yada kendi elleri ile dikip büyüttüğü çocuğu gibi sevdiği zeytinliklerin elinden çıkıp gitmesine razı olur mu? Ancak zeytincilik gelir getiren bir meslek olmaktan çıkıp duygusal bir hatıra yada hobi haline dönüşmesi nedeniyle, zeytinci büyük bir ikilemde kalmakta,ya aç kalma, çoluk çocuğunu okutmama pahasına canı gibi sevdiği zeytinliklerine sahip çıkacak, yada etrafında dolanan rantçı, imarcı inşaatçılara teslim olacaktır. Zaten onlara teslim olmasa da bankalara olan borcundan dolayı, elleriyle bankaya teslim edecektir zeytinliklerini , elinde üç kuruş kalmaksızın.

Sektörün içinden gelen ve bölgeyi bilen biri olarak, ortalama şöyle bir hesap yapabilirim. On dönüm zeytinlik yıllık toplamda 5 ila 10 bin lira gelir getirmekte iken, bu büyüklükte imarsız bir yer uzak mahallelerde dönümü 100-150 bin liraya (toplamda bir, bir buçuk milyon lira) Güzelyalı ve civarında 200-300 bin liraya (toplamda iki üç milyon liraya) alıcı bulmakta, daha doğrusu cebine parasını koyan alıcı zeytinciyi bulmaktadır. İmarsız yere bu kadar para veren, zeytinden kazanmanın, zeytincilik yapmanın hesabında olmayıp, ileride imar gelirse kazanacağı parayı yada güzel bir yerde bağ evi-konternır yapmayı düşünmektedir.

Siz de bu paradoksu  yaşayan zeytincinin feryadını duyabiliyor musunuz?

Dünya Çiftçiler Gününü kutlarım.
Av. İbrahim Turan

Son Güncelleme ( Pazartesi, 14 Mayıs 2018 00:43 )  

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU