TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

PARKLARIMIZ…

E-posta

ÜMİT ATİLLA MUDANYA GEN TRMudanya’da son dönemde pek çok park görmeye başladık, çocuklara yönelik. Bazıları yeni yapıldı, bazıları da elden geçirilip restore edildi. Gözlemlediğim kadarıyla gayet de güzel elden geçirilmişler. Etrafları yeşillik ve çiçeklerle donatılmış. Bütün trafik ve otopark keşmekeşine, beton yapılaşmaya rağmen böyle güzel parklarımızın olması bir nebze gönlümüzü ferah tutuyor. Bravo Mudanya Belediyesi’ne, tebrikler.

TRAFOLAR DÜŞÜNDÜRÜYOR!

Fakat dikkatleri çeken bazı detaylar var. Bu parkların çok büyük bir bölümünün yanında ya da içinde elektrik trafoları veya doğalgaz panoları var. Bu parklar trafoların yanına özellikle mi yapılıyor bilmiyorum. Güvenlik ve insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturuyor mu onu da bilemiyorum. Hele ki; küçük çocukların vücut dirençlerinin daha düşük olduğu malum. Umarım bu konular ile ilgili gerekli araştırmalar yapılıyor ve riskler minimize ediliyordur!

Bir diğer konu parkların isimleri. Daha önceki Belediye döneminde mevcut parklara abuk sabuk, yabancı kökenli isimler verilmişti. Uyarılarımız birilerinin kulağına gitmiş ve değer görmüşki  bu konudaki yanlıştan vazgeçilmiş. Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Mudanya’da gördüğüm kadarıyla iki parkın ismi aynı; Papatya Parkı. Biri Ömerbey Mahallesi, Hatice İsmail Hakkı Kayan Okulu’nun karşısındaki park, diğeri de yeni adliye binasının çapraz karşısındaki park. Çok önemli mi? Değil tabiî ki. Ama farkında mıyız, biliyor muyuz? Önemli olan o.

Bu parklarla ilgili gözlemlediğim ve çok da önemsediğim bir başka konu daha var. Özellikle oturduğum mahalle olan Ömerbey Mahallesi’ndeki Papatya Parkı’nın dibindeki trafonun mezarlığa bakan tarafı bazı öğrenciler için adeta bir buluşma yeri olmuş durumda. Onların orada buluşup vakit geçirmeleri, sosyalleşmeleri tabiî ki sorun değil. Mesele böyle sote bir yerin tercih edilmesi. Hem sabah erken saatlerde hem de akşam geç saatlerde burada toplanıyorlar. Her türlü tehlikenin kol gezdiği şu zamanda en azından emniyet kuvvetlerimizin konuya biraz daha dikkatli yaklaşmaları çocuklarımızın sağlığı ve geleceği açısından önem arz ediyor.

Son yıllarda pek çok yerde olduğu gibi Mudanya’da da binalara mantolama yaptırma işi artarak devam ediyor. Ciddi anlamda fayda ve tasarruf sağladığı kesin. Lakin bu işi yapan firmaların güvenlikle ilgili hiçbir önlemi almadıkları da gün gibi ortada. Ne koruyucu kask kullanılıyor, ne emniyet ipi ne de başka bir şey. Bunların denetlenmeye başlanması için Allah korusun ölümlü bir kaza mı yaşanması gerekiyor?

Ümit ATİLLA

09.05.2018

 

Son Güncelleme ( Cumartesi, 12 Mayıs 2018 15:52 )  

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU