TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Emir Doğan Savaş Mübadele Anılarını Kitaplaştırıyor.

Emir Doğan Savaş Mübadele Anılarını Kitaplaştırıyor.

E-posta

Emir Doğan SavaşKendiside bir Mübadil torunu olan ve Mudanya’lı Emir Doğan Savaş, çok uzun yıllardır hayalini kurduğu ve büyük önem verdiği bir çalışmaya ilk adımını attı.Emir Doğan Savaş, bugüne kadar yapılmayan ve hep sanki göz ardı edilen unutulmaya yüz tutmuş Mübadil hatıralarını anılarını kaleme alarak çok önemli bir misyonu da yerine getirmeye çalışıyor

Emir Doğan Savaş mübadele yıllarında yaşanan zorunlu göçün yaşattığı o unutulmaz ve ömür boyunca beyinlerin bir köşesinde hep varlığını sürdürecek olan acıların, dökülen hüzün dolu gözyaşlarının insanlar üzerinde yarattığı travma, bıraktığı derin ve kapatılmaz izlerinin neler olduğunu, insanların yüreklerinde derin ve içten bir sızı olarak kalan hatıralarını bir kez daha gözler önüne sermek, anıların hep diri kalmaları ve unutulmaması için gerekli çalışmalarını tamamlamak üzere.

Emir Doğan Savaş, bugüne kadar yapılmayan ve hep sanki göz ardı edilen unutulmaya yüz tutmuş Mübadil hatıralarını anılarını kaleme alarak çok önemli bir misyonu da yerine getirmeye çalışıyor.  Savaş ve Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) Mudanya Temsilciliğinden arkadaşları, Yunanistan’ın Girit Kandiya ve Yanya bölgelerinde ki yurtlarını terk etmek zorunda kalarak Türkiye’nin birçok bölgesine gemilerle getirilerek yerleştirilen, bugün hayatta olan sayıları parmakla gösterilecek kadar azalan yaşları 90’ın üzerinde ki Mübadillerin ve zaman içinde yaşamını yitiren Mübadillerin geride bıraktıkları 3. cü kuşak torunlarının sözlü anlatımlarını, büyüklerinden atalarından duydukları öğrendiklerini ve kendilerine bırakılan miras kadar değerli olan belge resim ve video sistemleriyle kayıt altına alarak ölümsüz ve çok önemli sayılabilecek belgesel niteliğinde ve yürekleri yeniden sızlatabilecek önemli bir görevi yerine getirmeye çalışıyorlar.

Yıllarca süren özverili ve titiz çalışmaların sona gelindiği ve üzerinde son rötuş ve düzenlemelerin yapıldığını ifade eden LMV Mudanya Temsilciliği Başkanı Cumhur Aksan çok heyecanlı olduklarını ve böylesine değerli bir başyapıta imza koyacakları için çok mutlu olduklarını belirterek bu heyecanı tüm Mübadillerin yaşamaya hakkı olduğunu ifade etti.

Başkan Aksan,”Bizler Mübadil torunları olarak, atalarımızdan duyduklarımızı öğrendiklerimizi bizlerden sonra gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarmak ama doğru bir şekilde aktarmak en büyük arzumuzdur. Bunun için önemli çalışmaları gerçekleştirdik ve buna devam etmekteyiz. Vakıf Temsilcilimizin Mudanya’da kurulması için mücadele veren Temsilciliğimiz yönetim kurulu üyesi ve ikinci başkanı Emir Doğan Savaş, zamanının büyük bir bölümünü Mübadillerin yaşamlarını, yaşadıklarını, anılarını dinleyerek ve bunları hem yazılı hem de video sistemleriyle kayıt altına alıp kitaplaştırma yolunda önemli çalışmaları ekip olarak tamamlamak üzere son rötuşlar yapılmaktadır. Mudanya ve Mübadiller yakında çok önemli bir başyapıt sayılabilecek bir belgesel tadında ki kitaba kavuşacaklar. Hem bağlı olduğumuz Lozan Mübadilleri Vakfımız hem de Mudanya Belediyemiz bizlere bu konuda desteklerini sürdürmektedirler” dedi.

Tarık ARSLAN/LMV MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya

Son Güncelleme ( Cuma, 22 Aralık 2017 17:54 )  

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU