TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR MI, SURİYELİLER Mİ?

İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR MI, SURİYELİLER Mİ?

E-posta

ÜMİT ATİLLAÇoğumuzun 2007 yılında yayınlanan Kan Uykusu belgeseli ile tanıdığımız Emekli Albay Erdal Sarızeybek bugüne kadar pek çok kitap yazdı. 2017 yılında Destek Yayınları’ndan çıkan son kitabı Menora- Işığın Gölgesindeki Darbe adlı kitabı da epey ses getireceğe benziyor.

Ülkemiz üzerinde oynanan kirli oyunlarda başrol oyuncuları olan İngiltere, Amerika ve İsrail gibi ülkelerin son yüzyılda dolaylı ve direk yer aldığı pek çok konuya yer veriyor Menora’da. Bu kitapta dikkatimi en çok çeken bölümü sizlerle paylaşmak istedim. Her taşın altında bir çapanoğlu arama hastalığına tutulmuş biri olarak açıkcası bu kitabı okuyana kadar böyle bir olasılık benim aklımın köşesinden bile geçmemişti. 

 

Suriyeli Sığınmacı Meselesi başlığı ile anlattığı konu kısaca şöyle;

"İlginçtir, bugün Türkiye'de dört milyona yakın Suriyeli sığınmacı bulunuyor; bunlara vatandaşlık hakkı, çalışma ve ikamet izni veriliyor; 30milyar dolara yakın para harcanıyor ama işin traji komik yönü şu ki bu sığınmacıların 1915'te tehcir edilmiş Ermeniler olup olmadığı hiç kimsenin aklına gelmiyor. Oysaki bu sığınmacıların Suriye'den geldikleri yerlerle 1915 Ermeni isyanında tehcir edilenlerin gönderildikleri yerler hemen hemen aynıdır. Eğer göç ettirilenlerle bugün gelenler aynı kişi ya da onların soy bağları ise yakın gelecekte Türkiye çok daha ağır bir sorunla karşı karşıya demektir.

Yarın bu sığınmacılar Ermenistan'ın bu haksız taleplerine destek verecek, vatandaşlık hakkı alacakları için de Türkiye'de dava açabileceklerdir. İç hukuk yolları tüketildiğinde ise bu kez bu davalar uluslararası mahkemelere taşınabilecektir. Davaları açanlar Türk vatandaşı oldukları için uluslararası hukuk arenasında daha güçlü hale geleceklerdir."

Okuyunca insanın tüylerini diken diken eden cümleler. Doğrusu Suriyeli sığınmacılara hiç bu gözle bakmamış, genel Türk insani yapımız gereği alabildiğine kucak açmıştık. Ülke ekonomisi üzerindeki etkilerinden bahsetmiş, sosyal boyutlarını tartışmıştık. Ne yalan söyleyeyim vatandaşlık verilmesi durumunu da siyasi bir oy kaygısı olarak görmüştük. Ama Erdal Sarızeybek’in dikkat çektiği bu ayrıntı eğer gerçekse Büyük Ortadoğu Projesi hepimizin düşündüğünden çok daha büyük bir kirli oyunun adı olabilir. İlerleyen yıllarda “kandırılmışız” dememek ve ağır bedeller ödememek adına bu konuya dikkatle eğilmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Yoksa bir döneme damga vuran “İçimizdeki İrlandalılar” yerine “İçimizdeki Suriyeliler” kelimelerini kullanmaya başlayabiliriz.

Ümit ATİLLA

20.12.2017

erdal sarızeybek

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 20 Aralık 2017 17:42 )  

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU