TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Afetlerden Zarar Gören Çiftçiye Borç Erteleme İmkanı

Afetlerden Zarar Gören Çiftçiye Borç Erteleme İmkanı

E-posta

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlar Kurulunun çeşitli afetler nedeniyle en az yüzde 30 zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine olan borçlarının yüzde 3 faizle bir yıl ertelenmesi kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Sene başından bugüne kadar ülke genelinde görülen aşırı sıcak, aşırı kar yağışı, aşırı yağış, dolu, don, fırtına, güneş yanıklığı, heyelan, hortum, kırağı, kuraklık, kurt saldırısı, sel, su baskını, şiddetli rüzgar, yangın ve yıldırım düşmesi gibi afetler nedeniyle toplam 70 ilde, 470 ilçede, 9 bin 146 köyde, 331 bin 604 çiftçiye ait 7 bin 525 dekar kapalı alan ile 12 milyon 805 bin 153 dekar açık alanın etkilendiğini ifade eden Fakıbaba, Türkiye genelindeki afetlerden etkilenen bütün çiftçilerin, bu borç ertelemesi imkanından faydalanabilmek için il/ilçe hasar tespit komisyonlarına ve borçlu olunan Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Fakıbaba, iklim değişikliğinin, tarımsal üretimde afetlerle karşılaşma riskini artırdığına işaret ederek, "Bu sebeple çiftçilerimizin, mağduriyet yaşamamaları bakımından yüzde 50 devlet destekli tarım sigortalarını yaptırmaları önem arz ediyor. Ayrıca TARSİM’in kapsamının genişletilmesi çalışmalarımız devam ediyor." ifadesini kullandı.

Mudanya İlçe Tarım Müdürlüğü'de yazılı bir duyuru yaparak borç ertelemesi için gerekli işlemleri açıkladı.

Mudanya İlçe Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürlüğü'nden Duyuru

    (2017/10935 sayılı bakanlar kurulu kararı)

1. 01.01.2017-31.12.2017 tarihleri arasında meydana gelen   deprem, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları  en az % 30 zarar gören; T.C. Ziraat Bankası AŞ. ve tarım kredi kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının %3 faizle ve 1 yıl süreyle ertelemesi yapılacaktır.

2. a. Çiftçilerimizin başvurularını 31/12/2017 tarihine kadar ilçe tarım müdürlüğüne  borçlu oldukları  kurumdan alacakları belge, kimlik ve dilekçe ile şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

b. 2017 ÇKS kaydı olmayan çiftçiler borç ertelemeden yararlanamayacaktır.

c. Çiftçilerimizin ilçe tarım müdürlüğüne başvurularından sonra 1 ay içerisinde borçlu oldukları kuruma (ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine) dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

Mudanya İlçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü Telefon : 0224 544 10 86               

Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere 1 Yıl Borç Erteleme İmkanı

Son Güncelleme ( Pazartesi, 04 Aralık 2017 13:16 )  

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU