TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi MUDANYA'DA 3. MÜBADİL ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MUDANYA'DA 3. MÜBADİL ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

E-posta

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği tarafından geleneksel hale getirilerek bu yıl 3. gerçekleştirilen “Mudanya Mübadele Kültürü Çalıştayı” Uğur Mumcu Kültür Merkezinde yapıldı. Mübadelenin tarihsel ve siyasal nedenleri, ekonomik sonuçları yalın bir anlaşılır bir dille anlatıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan kendisi de bir Mübadil torunu olan ve bunu her fırsat ve platformda dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz Toplumların ve kentlerin geçmişleriyle buluşmadıkça kimliklerini yaşayamadığını belirtti. Belediye başkanı Türkyılmaz ayrıca, mübadil kültürünün yaşatılabilmesi ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi ve onlarında onlardan sonra gelecek nesillere aktarabilmelerini sağlamak için önemli çalışmalara gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Bu arada Mübadiller için çok önemli bir konu olan ve Mudanya da uzun bir zamandır gündemi meşgul eden açılması için çalışmalar yapılan“Mübadele ile ilgili görsellerin yazı ve belgelerin, giyim kuşam kıyafet ve diğer elde olan objelerin sergilenebileceği “Mudanya Müzesi’nin de Mudanya ilçesinde açılabilmesi için yoğun çalışma yapacaklarını ve hayata geçirilmesini sağlayacaklarını belirtti.  Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği tarafından, bu yıl 3. gerçekleştirilen “3.Mudanya Mübadele Kültürü Çalıştayı”nda mübadele kültürü ile tarihi geçmişi akademisyenlerce masaya yatırılarak anlatıldı. Mudanya Mütarekesi’nin imzalanışının 95’inci yılı etkinlikleri kapsamı içinde tertip edilen çalıştay, Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirildi. 

MUDANYA MÜBADİL MÜZESİNE KAVUŞTURULACAK

Etkinliğe katılan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz mübadiller için çok önemli bir konu olan ve Mudanya da uzun bir zamandır gündemi meşgul eden açılması için çalışmalar yapılan“Mübadele ile ilgili görsellerin yazı ve belgelerin, giyim kuşam kıyafet ve diğer elde olan objelerin sergilenebileceği “Mudanya Müzesi’nin de Mudanya ilçesinde açılabilmesi için yoğun çalışma yapacaklarını ve hayata geçirilmesini sağlayacaklarını belirtti. 

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR YANLIŞ BİLİNEN DOĞRULAR BELİRLENİYOR

Çalıştayda Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Barış Özdal “Mübadelenin Tarihsel ve Siyasal Nedenleri” Marmara Üniversitesi'nden Yar. Doç. Dr. Murat Koraltürk “Türk-Yunan Nüfus Mübadelesi’nin Türkiye Ekonomisi üzerindeki etki ve sonuçları” Mersin Üniversitesi'nden Dr. Fahriye Emgili “Mübadelenin iki kenti Mersin ve Bursa” Kastamonu Üniversitesi'nden Yar. Doç. Dr. Fahri Maden ise “Girit’te Bektaşilik” üzerine yaptığı geniş araştırma sonuçlarını Uğur Mumcu Kültür merkezinde ki çalıştaya izleyici olarak katılan katılımcılara aktardılar.

Düzenlenen çalıştaya Vakfın Mudanya temsilciliğinin kurucuları arasında bulunan Milli Savunma eski Bakanı ve geçmiş dönem CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan ile CHP Mudanya İlçe Başkanı Ergül Batmaz, LMV İzmir Temsilciliği Başkanı Nevil Gündoğdu, LMV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tutku Vardarlı ve Gemlik Giritliler Derneği Başkanı Ahmet Çakmak ile LVM Mudanya Temsilciliği Kadın Kolları Başkanı Birsen Kermen ve kadın kolları da hazır bulundu.
Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan böylesine önemli bir çalıştayın bu yıl 3. düzenledikleri için çok mutlu olduklarını belirtti. Uludağ Üniversitesi öğrencileri ile Mudanya’da araştırma yapan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri ve Mudanyalı Mübadiller katıldı.

Mudanya 3. Mübadele Çalıştayı

 

Son Güncelleme ( Pazar, 22 Ekim 2017 20:07 )  

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU