TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

TORBADAN TAPU ÇIKIYOR (?)

E-posta

Ümit AtillaAdalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Basın bülteninden medyaya yansıyan bir haber çıktı geçenlerde ve Mudanya.gen.tr de  dün bu haberi sizlerle paylaştı. “Mudanya’nın Yüzyıllık Tapu Sorununa Torba Kanun Çözümü”.

Bizzat Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre mübadele ile gelen ve Mudanyalılar’ın yaklaşık yüz yıldır kavuşamadıkları tapuları için çözüm olacak bir düzenleme torba yasaya eklenmiş ve mecliste görüşülecekmiş.

Kulağa hoş geliyor. Geliyor da, rakamlar epey bir yüksek. Okuduğumuz basın açıklamasına göre sadece Mudanya’da 3500 parsel arazinin tapu kayıtlarındaki ihtilafı ortadan kalkacakmış. Mudanya ve bazı köylerini kapsayan bu düzenlemeden yaklaşık 3000(üçbin) aile faydalanacakmış.

Açıkcası ben otuz küsür yıldır Mudanya’da yaşıyorum ve çevremde bu kadar yüksek oranda insanın böyle bir sorunu olduğunu duymamıştım. Benden yaşça daha büyük olup, daha uzun yıllar Mudanya’da yaşayanlarla yaptığım görüş alışverişlerinde onların da böyle bir soruna şahit olmadıklarını öğrendim. Uzun yıllar emlak işleri ile uğraşan, Mudanya ve köylerinde alım-satım işleri yapan bir büyüğüme sorduğumda o da böyle bir sıkıntıya şahit olmadığını söyledi. Konuyu Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği’nin kurucularından olan bir arkadaşıma sorduğumda kendilerinde de bu sorunun bu kadar büyük olduğuna dair bir etkileşim yaşamadıkları bilgisini aldım. İlla ki bu tür sorunları olan mübadil tanıdıkları olduğunu ama rakamın kendilerine de çok yüksek geldiğini ifade etti. 1923 Mübadil Anlaşması ile Mudanya’ya yerleşen göçmen sayısının da 2500 civarında insandan ibaret olduğunu hatırlattı.

Bilmiyorsak ya da duymadıysak konuya ilgisiz kalmışlığımıza veya cahilliğimize verelim. Sonuçta otuz aile de olsa üçbin aile de olsa sorunun çözülecek olması güzel bir haber. Peki konu yasal bir hak olduğuna ve ortada ayıplı ya da yanlış bir durum olmadığına göre bu bahse konu 3000(üçbin) aile ve 3500 parsel ile ilgili resmi bir liste görebilir miyiz? Bunu kamuoyu ile paylaşacak birileri olur mu acaba? Konu Mudanya ve mahallelerinde yaşayan insanlar olduğuna göre bu konu hakkında Mudanya Belediyesi’nin de muhakkak bilgisi vardır ve görüşü alınmıştır diye düşünüyorum. Belediyemiz ya da Mübadil derneğimizden birileri bu konu hakkında daha detaylı bir açıklama yaparsa seve seve dinlemek, öğrenmek isterim. Zira hükümetimiz genellikle pek çok konuyu kapalı kapılar ardında görüşüp, iş biterken piyasayı bilgilendiriyor.

“İsteseniz de istemeseniz de o yasa geçecek” gibi…

Ümit ATİLLA

19.10.2017

Son Güncelleme ( Pazar, 22 Ekim 2017 12:18 )  

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU