TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi İspanya'da Siyah İncir Ne Kadar Para Ediyor?

İspanya'da Siyah İncir Ne Kadar Para Ediyor?

E-posta

Mustafa BAYRAL Ziraat Mühendisiİncir piyasası bu yıl bilindiği gibi 10 Türk Lirasından açıldı. Bu fiyat dört gün devam etti. Dört günün sonunda önce sekiz sonra 6 TL' ye düştü. Akköyde yapılan incir festivaline katılan Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe "Tarım AŞ fiyatlardaki spekülasyonları önleyeceğiz, piyasa fiyatları bu seviyenin altına düşmeyecek" dediği günün ertesi gün fiyatlar 2 TL'yi gördü.

Ürünün en bol olduğu günlerde fiyatlar bu seviyede gitti. Ürün arz-ı azalmaya başlayınca tekrar fiyatlar tırmanmaya başladı ve bugün itibarı ile yine fiyatlar 10 TL' yi gördü. Ama garantisi yok. Peki fiyatlar neden değişiyor yurtdışında fiyatlar da dalgalanma var mı diye merak ediyordum?

Bundan yaklaşık bir ay önce İspanya da Barselona sebze meyve halinde fiyatları gördüm ve sizinle paylaşmak istedim. Siyah İncirin kilosu 9,99 avro yani 10 avro deyin siz ona. Türk parası ile bir kilo siyah incir 42 TL.

Sonuç olarak aracı firmaların deveyi hamudu ile götürdüğü aşikar. Firmalar fiyatlarla istediği gibi oynuyor henüz Tarım AŞ'nin fiyatlara müdahale etme gücü yok.Hatta alım fiyatlarında diğer firmalara uyuyor. Bu sorunun çözümü ise belirli merkezi köylere soğuk hava deposu yapılması ve ürün fiyatları düştüğünde ürünün depolanması. Bunun için çiftçinin birlikte hareket etmesi ve kooperatifleşmesi önemli.

Mustafa BAYRAL

Ziraat Mühendisi

Kaynak : www.mudanyamerttarim.com

İSPANYA'DA SİYAH İNCİR YAKLAŞIK 10 AVRO

 

Son Güncelleme ( Salı, 26 Eylül 2017 00:48 )  

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU