TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Mudanya'da Son Raconu Kim Kesecek?

Mudanya'da Son Raconu Kim Kesecek?

E-posta

Öner KIRAN

Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta'nın Mudanya Belediyesi Zabıta Ekipleri tarafından geçtiğimiz gün mühürlenen kafe restoranların önünde yaptığı kısa açıklamanın ardından yazılı açıklama yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Esnaf Odası Başkanı’nın bilgisiz ve kasıtlı açıklamalar yaptığını iddia ederek, “Kimse esnaflar ile aramızı açmaya çalışmasın. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasın. Algı yaratmaya ve esnaflarımız ile aramızı açmaya çalışıyorlar. Bilgisizce açıklamalar yaparak kamuoyunu yanıltmaya çalışmasınlar.” diyerek tepki gösterdi.

Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta ne demişti hatırlayalım ;

Esnaf Başkanı Usta'nın direkt olarak Hayri Türkyılmaz'ı hedef aldığını iddia etmek çok ta sağlıklı bir düşünce yapısının eseri değil gibi görünüyor. Usta gerek Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, gerek Mudanya Belediyesi gerekse Bursa Büyükşehir Belediyelerinin birlikte turizm iddiası olan Mudanya'da esnafın sorunlarına çözüm üretmeleri gerektiğini vurgulaması her nasılsa Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından esnafla aralarının açılması çalışması olarak değerlendirildi.

Yakın geçmişe bir bakalım bu esnafla can ciğer kuzu sarması(!) olan ve aralarının açılmasından imtina eder görünen Sayın Türkyılmaz,  ortak akılla sorunlara çözüm üretmek ve bir uzlaşı ortamı sağlanması için Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta öncülüğünde 21 Haziran 2014 tarihinde Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde düzenlenen Esnaf Şurasında, kendi ağzıyla esnafa neler söylemiş.

Emir Ali Usta'nın Açılış Konuşması

Hayri  Türkyılmaz'ın Konuşması

Besob Başkanı Arif Tak'ın Cevabı

Çok ilginç bir vak'a ile karşı karşıya olduğumuz hissine kapılıyor insan. İster istemez. “Allahım Mudanya olarak neydi günahımız?” diyorum. Bitmeyecek mi bu Anksiyete bozukluğu? Yakın geçmişte sarf edilen sözlere ve tavırlara baktığımızda şimdi kim algı yaratmaya kim çalışıyor? Sayın Türkyılmaz mı, Sayın Emir Ali Usta mı?

Türkyılmaz “30 yıl da yapılamayanları yaptık” dediğinde ne kadar haklı imiş. 30 yıldır esnafıyla böylesine kavgalı bir belediye başkanı görmemiştik.

Açıklamasında Belediye Başkanı Türkyılmaz  Esnaf Başkanı Usta'ya “Önce esnafın sorunları ve dört yıldır bitmeyen sahil çalışmaları ile ilgilensinler.” diye öğüt veriyor.

Bende Türkyılmaz'a buradan soruyorum ;

“Sayın Türkyılmaz basın olarak ister istemez pek çok olaya şahit oluyoruz.

* Esnaf Başkanı Usta  05 Ağustos 2015 günü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi makamında ziyaret ederek sahil boyu esnafının mağdur edilmemesini istedi. Uzayan inşaat sürecini konuştu. Tıklayın okuyun.

* 10 Ekim 2015 günü Sahil Boyunda Çözüm Arayışı Toplantısı Düzenledi.  Toplantıya Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Kadir Kahraman ve Fatih Pulat'ta katıldılar. Tıklayın okuyun.

* Yine Esnaf Başkanı Emir Ali Usta 30 Ekim 2015 günü Burfaş İstasyon Tesislerinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile bir araya geldi. Sorunları anlattı ve o toplantıda inşaat bitimi sonrası kordon boyunda ki esnafın ihale yapılmadan yerlerinin yine eski sahiplerine verileceğinin sözünün teyidini aldı. Tıklayın okuyun.

Siz Sayın Türkyılmaz, Mudanya Belediyesinin terasından Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Altepe'ye racon kesmekten başka ne yaptınız? Makamında ziyaret ederek basına kapalı bölümde sorunları masaya yatırdınız mı? Yoksa basın aracılığı ile hep hasmani beyanatlar mı verdiniz? Tıklayın görün.

Mudanya'nın Şehr-i Emini olarak sorunlara  makamınıza yakışan üslupla müdahil oldunuz mu? Basına verdiğiniz beyanatlar ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanına basın yoluyla yaptığınız göndermeler Mudanya halkına ne gibi faydalar sağladı?

Ayan beyan ortada ki Mudanya bu sürtüşme ortamından  büyük zararla çıktı.

Yeri gelmişken şunu da belirtmeliyim ki Bursa Büyükşehir Belediyesi Mega Sahil Projesi 'ni halka ballandıra, ballandıra anlatmış, yetmemiş koca kazıklar üzerine reklam panolarını Mudanya kordon boyuna bir hançer gibi saplamış, gelip geçen milletin çarparak kafasını yardığı olur olmaz reklam panoları ile Mudanyalıların ruh dengesini bozmuştur. Üstüne üstelik yılan hikayesine dönen proje bitmek bilmemiş,  ikinci dünya savaşı sonrası örülen Berlin duvarı gibi Mudanyalıların denizle irtibatını uzunca bir süre kesmiştir. Şimdilerde ise 4 yıldır kullanılamayan, toz topraktan insanların gelip geçemediği işletmelerin adeta sinek avladığı sahil boyunda ki işyerlerine telefon ederek “İlan tabela verginizi iki güne kadar yatırın yoksa icra takibi başlatacağız” demektedir.

Elbette bütün bunların sandıkta bir karşılığı olacaktır.

Sayın Recep Altepe'nin artık emekli olup torun sevme vakti gelip geçmektedir. Metal yorgunluğu bariz şekilde fark edilmektedir. Mudanyalılar gelip geçen seneler içinde Altepe, ve sözde barış naraları atan Türkyılmaz ikilisini  halk için tüm kişisel öfke ve egolarını bir kenarıya bırakarak  yan yana görmeyi beklemiş fakat bu bekleyiş bugüne kadar sonuçsuz kalmıştır. Elbette bütün bunların sandıkta bir karşılığı olacaktır.

Sayın Emir Ali Usta'nın da Odaya kaydı bulunmayan, hijyenik olmayan, ruhsatsız esnafa göz yumması mümkün değil. Fakat çözülebilecek problemlere müdahil olmayan, olmak istemeyen ve onca turizm yatırımı yapmış esnafın emeğinin  kayba uğramasına neden olan yerel yönetimlere de “Esnafımız bu işi kendisi çözemiyor.  Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, Mudanya ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri bu sorunların çözümüne katkı koysun. Bakın o kadar Mudanyamızı tanıtmak için etkinlikler yapıyoruz, ama Mudanyamıza gelen insanların oturup konaklayacakları yerleri de mühürlüyoruz. Bu bir  çelişki. Gelin bunları hep beraber aşalım.” mesajını vermesi kadar doğal ne olabilir?

Belediye Başkanı Türkyılmaz'ı ne zaman Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı ile birlikte gördü Mudanyalılar? Esnaf Şurasında. Peki ne oldu ? Yukarıda ki videolardan izlediğiniz gibi ipleri Türkyılmaz kopardı. 

Sayın Türkyılmaz hani halka ait olan bütün alanlar halkımıza geri verilecekti? Mudanya kaldırımları işgal altından kurtulacaktı? Mudanya Çeşme'den Kuşadası'ndan daha güzel olacaktı? Ne oldu Sayın Türkyılmaz? Estirdiğiniz  fırtınalar sonunda yaşanabilir bir Mudanya'ya gözle görünür katkı yapabildiniz mi?

Siz daha yaşanabilir bir kent oluşturmak yerine, Mudanya'da ki Sivil Toplum Örgütlerinin istişare noktası olan sizin gibi seçimle gelmiş Kent Konseyi Başkanı Sayın Soyer Kazancı ile uğraştınız. Baktınız deviremediniz Kent Konseyini bulunduğu binadan atmaya çalıştınız. Hem de ÇEKÜL Vakfının o tarihi binayı restore edip bu amaçla Kent Konseyi için müsade ettiğini atlayarak. Ne oldu, yargı tokatı Mudanya Belediyemizin ensesinde patladı. Yakıştı mı? Yine yaşanabilir bir Mudanya yerine Öğretmen Evini tahliye etmek için uğraştınız. Sonuç malum.

Başkan Türkyılmaz, yazılı açıklamasında “Bursa Valiliği, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nden gelen yazılar ve yapılan şikayetler göz önüne alınarak gerekli yasal süreyi tanıdık. Ancak işletmelerimiz yükümlülüklerini yerine getiremediği için mühürleme işlemleri gerçekleştirilmiştir” dedi. Sayın Yaşar Karagöz'ün şikayetlerini de aynı hassasiyetle değerlendirdiniz mi? Yoksa çifte standart mı var?

Açıklamasında Halitpaşa Mahallesi’nde alt cadde olarak bilinen alan için Ocak ayında meclis kararı aldıklarını hatırlatan Türkyılmaz, “Bizler ilçemizin turizm yönünde gelişmesi adına adımlar atıyoruz. Girit Mahallesi diye tabir edilen alanda sokak ve bina kullanımlarına ilişkin esnaflarımız ile vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak, günübirlik ve konaklama turizminin gelişmesi için meclis kararı aldık. Bu meclis kararımız şu an Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün onayındadır” dedikten sonra hiç bir çalışmayı takip etmeden, bilgi sahibi olmadan açıklamalar yapmanın yanlış olduğuna bir kez daha vurgu yapıyor.

İşte Mudanya'da durum bu.

Belediye Başkanı var Esnaf başkanı ile iletişim kurmak gibi bir düşüncesi yok. Zira Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta yerel seçim sonrasında Belediye Başkanı seçilen Türkyılmaz'ı ziyaret ederek “hayırlı olsun” demiş, sonrasında Esnaf Şurasına davet ederek görevini yapmış fakat Türkyılmaz şura da ipleri koparmıştır.

Meclis Esnaf Komisyonu var fakat çok uzun zamandır toplantıları, faaliyetleri en azından ziyaretleri basına yansımış değil. Bu komisyon ne işe yarar? Ne yapar?

Elbette bütün bunların sandıkta bir karşılığı olmalıdır. Raconu halk sandıkta kesmelidir. Eğer Cumhuriyet Halk Partisi Hayri Türkyılmaz'ın %90 memnuniyet anketlerine kanıp kendisini tekrar belediye başkan adayı olarak gösterirse ve bütün yaşananların sandıkta karşılığı olmazsa Mudanya çok daha vahim bir sürece şimdiden kendisini hazırlamalıdır. Çünkü Hayri Başkan ne demişti meclis kürsüsünden "Allahın elinde bile benim hakkımda ufacık bir kara leke yok".

Selametle Mudanyam.

Öner KIRAN / mudanya.gen.tr

Esnafı Çok Sevdiniz(!) Aman Aranız Bozulmasın

Son Güncelleme ( Cumartesi, 23 Eylül 2017 11:11 )  

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

MUDANYA'DA SATILIK DAİRELER KADEMOĞLU İNŞAAT

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU