TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi ALTEPE "Vagon Uygulaması Dünyanın Tercihi" Dedi.

ALTEPE "Vagon Uygulaması Dünyanın Tercihi" Dedi.

E-posta

Haziran ayı olağan meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bayan öncelikli vagon uygulamasının Bursa’ya has olmadığını, benzer uygulamaların Tokyo, Berlin ve New York gibi önemli metropollerde daha etkin bir şekilde yapıldığını söyledi.. Amerika'da insanların metrolarda ayaklarını nereye koyacağının bile belirlendiğini, Japonya’nın 15 senedir bayanları ‘renklendirilmiş vagonlarla’ taşıdığını hatırlatan Başkan Altepe, “Bizim ayrımcılık gibi bir düşüncemiz yok, olamaz da. Derdimiz huzur. Vatandaştan gelen talep üzerine, kısmi bir düzenlemeye gittik, o kadar” dedi.

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe BursaRay'da Kadınlara Özel Vagon uygulamasının Dünyanın Tercihi Olduğunu İddia Etti.

Büyükşehir Belediye basın bülteninden aldığımız açıklamada ;

"Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı olağan toplantısı yapıldı. Ankara Yolu’ndaki meclis binasında gerçekleşen oturumda, Bursa’da gündem konusu olan ve bayanların ayrı vagonlarda seyahat etmelerine imkan tanıyan düzenleme ile Büyükşehir Stadyumu’nun isminin ne olacağı tartışıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplumun geniş kesimlerince destek gören kadın öncelikli vagon uygulamasının Bursa’ya has olmadığını söyledi. Benzer uygulamaların Avrupa, Amerika ve Japonya’da bulunduğunu, konunun bazı siyasiler tarafından polemik konusu yapıldığını vurgulayan Başkan Altepe, toplumun geniş kesimlerinden uygulamaya yönelik olumlu geri bildirimler aldıklarını ifade etti.

Başkan Altepe, bayan öncelikli vagon uygulamasının isteğe bağlı bulunduğunu, metrolardan şikayet eden bayanların son vagonu kullanabileceğini ifade etti. Hedeflerinin ayrımcılık değil kalite ve huzur kenti Bursa’yı daha da üst standartlara taşımak olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Yaptığımız düzenlemeler boşuna değil. Yaşam kalitesi açısından Bursa, Türkiye’de ilk sırada. Dünyada ise 20 şehir arasında. Bu da kalite anlamında vatandaşa yönelik tercihli bir uygulama. Erkek ve kadın taşımacılığı son bulmuş değil. Böyle bir şey söz konusu da değil. Burada rahatlığı ön planda tuttuk. İsteyen bayanlar, arka vagonda eşleriyle birlikte seyahat edebilsinler” diye konuştu.

Başkan Altepe, Bursa’da metro ve toplu taşıma sistemlerinde standartların vatandaşlardan gelen talepler üzerinde şekillendiğini kaydetti. Daha önce yüz yüze olan oturma sisteminin bu anlayış çerçevesinde gidiş yönünde tek yön olarak değiştirildiğini, yine gece yarısı toplu taşıma araçlarını kullanan bayanlara istedikleri noktalarda inip binme özgürlüğünün tanındığını vurgulayan Başkan Altepe, “Amerika'da vatandaşın ayağını nereye koyacağı bile metrolarda belirlenmiş. Biz de ise toplumun talepleri doğrultusunda kurallar koyuluyor. Sadece metroda değil toplu ulaşımda da kadınlara yönelik belirli düzenlemelere gittik. Geceleri durak harici biniş inişlerde kolaylık ve öncelik sağladık. Herkes memnun. Bu dünyanın her yerinde bu şekilde" şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, bayan öncelikli vagon sisteminin siyasilerce polemik konusu yapıldığını söyledi. Sistem daha uygulamaya girmeden olumsuz yönde gündem oluşturulduğunu, acımasız ve mantıksızca eleştiriler yapıldığını kaydeden Başkan Altepe, Japonya’nın isteyen bayanları 15 yıldır farklı renklerde vagonlarla taşıdığını vurguladı. Toplu taşımada kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkının bulunmadığını, bu doğrultuda talep edilen bir alanda daha küçük bir düzenleme yaptıklarını belirten Başkan Altepe, “Bunun için kimseye zorlama getirmedik. Yeni uygulama çerçevesinde herkes istediği gibi inip binebilecek. Bunlar kent içi yaşam kalitesini, huzurunu arttırmak için yapılıyor. Ortalığı karıştıranların New York'tan, Tokyo'dan haberi yok" ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, meclis toplantısında, yeni yapılan Büyükşehir Stadyumu’nun isminin ne olacağı tartışmalarına da açıklık getirdi. Konunun sürekli ısıtılarak meclis gündemine taşındığını kaydeden Başkan Altepe, 360 milyon TL borcu bulunan Bursaspor’un paraya ihtiyacı olduğunu, bu nedenle parayı veren kişi ya da kurumun stadyumun isim hakkını alabileceğini kaydetti." satırlarına yer verildi.

Son Güncelleme ( Cumartesi, 17 Haziran 2017 15:28 )  

Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU