TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

İŞPORTA’NIN BAŞKENTİ !

E-posta

Mudanya’da yarımadanın ve kapalı pazaryerinin bulunduğu sahil boyunda istisnasız her Pazar günü işporta şenlikleri yapılıyor. Tişörtten çantaya, ayakkabıdan şapkaya, kağıt helvadan baklavaya, envayii çeşit ürün tezgahlarda ya da kaldırımlarda vatandaşın tüketimine sunuluyor. Öyle çok tezgah varki zaman zaman yolların araçlara, kaldırımların da yayalara kapatıldığını falan düşünebilirsiniz.

Sanki dersin İstanbul’daki Kapalı Çarşı, ya da Londra’daki Grand Bazaar. Mudanya’nın diğer sokaklarındaki kaldırımlarda ise artık haftanın her günü işgal şenlikleri var, hepimizin alıştığı. Ne güzel, bir sürü şenliğimiz var.

Oysa üç sene önce göreve gelen Barış  kaldırım işgallerine karşıydı. Esip gürleyip, kimi esnafa ceza kesiyor, kimisini de kitabına uydurup şutluyordu. Bazılarının sokak ve kaldırımları işgal ettiğini, bazılarınınsa çok düşük kira bedelleri ile belediyeye ait mülkleri kullandığını söyleyerek olaya müdahele etmiş ve kendince disiplini sağlamıştı. Ne adına? Demokrasi adına, halk adına, hukuk adına, düzen adına. Halka ait olan yerler halka geri verilecekti.

Ya biz halka ait olan yerleri yanlış anladık, ya da şu an o kaldırımları işgal edenler gerçek halk.

Bir de şu vergi ve kira ödeyen saf esnafların durumuna bakalım. Gerçi onlar ciddi kiralar ödeyerek belediyemize aynı oranda katkı sağlamaya devam ediyorlar. Allah razı olsun bu duruma vesile olan Barış’tan. Arada küçük bir sorun var gibi duruyor ama olsun biz hakkın ve hukukun başkentinde değilizki, barışın ve kardeşliğinin şehrindeyiz.

Mesela ayda 50küsürbin Lira kira ödeyip, onlarca eleman çalıştırıp, sigorta ve maaş ödeyen Bilmem Ne Muhallebicisi ile beş kuruş vergi ve kira ödemeyen Karhane Tatlıcısı birbirinden sadece birkaç yüz metre ötede, aynı kentte yaşam mücadelesi veriyor. Benzer kaderi Köşebaşı Ayakkabıcısı ile Sokak Terlikçisi de paylaşıyor mesela.

Sokakların, kaldırımların, kapalı pazar yeri girişlerinin işgal edilmesi, doldurulması, kontrolsuz bir şekilde gıda ve benzeri ürünlerin satılması olayı da sadece bu belgeselde bir hoş sada olarak kalıyor zihinlerimizde, ağızlarda kalan kekremsi bir tat gibi.

Barışın ve kardeşliğin şehri miyiz bilemem de bence işportanın ve kaldırım işgallerinin başkenti ödülünü alırız yakında. Yaşşa be Barış Bey.

Malum ramazan ayındayız ve üzerinize afiyet niyetliyiz. İsimler üzerinde hata yaptıysak affola.

Ümit ATİLLA

12.06.2017

İŞPORTANIN BAŞKENTİ MUDANYA

İŞPORTANIN BAŞKENTİ MUDANYA

İŞPORTANIN BAŞKENTİ MUDANYA

İŞPORTANIN BAŞKENTİ MUDANYA

İŞPORTANIN BAŞKENTİ MUDANYA

İŞPORTANIN BAŞKENTİ MUDANYA

Son Güncelleme ( Perşembe, 15 Haziran 2017 12:49 )  

Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU