TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Mudanya'da Ramazan Ayı Dolayısıyla Gıda Denetimleri Sıklaştırıldı.

Mudanya'da Ramazan Ayı Dolayısıyla Gıda Denetimleri Sıklaştırıldı.

E-posta

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının önem verdiği konuların başında olan vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşması  çalışmaları kapsamında Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri  Mudanya'da geniş kapsamlı denetimler yaptı.


İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden aldığımız bilgiye göre yapılan denetimlerde "Gıda güvenilirliği çalışmaları, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine göre gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla; ilimizde üretilen, satılan ve toplu tüketime sunulan gıda maddelerinin güvenirliliğine yönelik denetimler riske dayalı denetim, rutin denetim, Bakanlık/İl Yıllık Programı kapsamında numune denetimleri, 174 Alo Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülüyor.

Mudanya'da İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Güvenliği Ekipleri Denetimlerini Sıklaştırdı.

 

Bunların dışında özel günler, özel dönemlerde de denetimlerin de aralıksız devam ettiği öğrenildi. Bu amaçla içinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle denetimlerin arrtığı ve özellikle toplu tüketim işyerleri, gıda satış yerleri, pastane, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri, ekmek, ekmek çeşitleri ile pide üretim ve satış yerleri, "ramazan paketi" adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı gıda işyerleri, yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerinin denetlenmesine ağırlık verililiyor. Gün içinde yapılan denetimlerin yanı sıra Mudanya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü “Gıda Kontrol Görevlileri”nce akşam ve gece denetimleri de planlanmakta ve gerçekleştirilmekte.

Mudanya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü  Ali Doğru “Denetimlerimiz, vatandaşlarımızın daha güvenilir gıda erişimini sağlamak amacı ile ramazan ayı boyunca ve bayram süresince devam edecektir.
Yapılan resmi kontroller sırasında, işyerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturan uygunsuzluklarının tespiti durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. İşyerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturmayan uygunsuzluklarının tespiti durumunda ise eksikliklerini gidermesi için süre verilmekte, süre sonunda tekrar resmi kontrole tabi tutularak eksikliklerini gidermeyen işletmeler hakkında da idari para cezası uygulanmaktadır. Gıda işletmecisi ürettiği, işlediği, dağıttığı, depoladığı, satışa ve tüketime sunduğu tüm gıdalarda gıda mevzuatına uygunluğu sağlamak zorundadır.
Bu kapsamda Gıda satış yerlerinin dikkat etmesi gereken hususlar da aşağıya çıkarılmıştır.

Ramazan Ayında Mudanya'da Gıda Güvenliği Denetimleri Sıklaştırıldı.

Tüketiciye Güvenilir Gıda Sunulması İçin Gıda Satış Yerlerinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 

 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izni, onayı veya ithal izni olmayan ürünler satışa sunulmamalıdır.
 • Depolanan, sergilenen ve tüketime sunulan her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin üzerinde, niteliğini ve varsa özel saklama koşullarını, ithalat veya izin tarih ve sayısını gösteren, Türk gıda mevzuatına uygun etiket bulunmalıdır.
 • Satışa sunulan ürünlerin son tüketim tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çiğ kanatlı etleri hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilir ve perakendeci tarafından ambalaj bütünlüğü bozulmadan son tüketiciye sunulur. Ancak tüketici talebi doğrultusunda satın alınan ürün parçalanabilir ancak rafta bulundurulamaz.
 • Satış koşulları, asgari teknik ve hijyenik özellikleri sağlamalı ve üründe bozulmaya yol açmamalıdır.
 • Gıda güvenilirliği şartlarını taşıyan ürünler satışa sunulmalı ve ürünlerin bu şartları devam ettirmesi sağlanmalıdır.
 • Ürüne özel depolama, ambalajlama ve taşıma kurallarına uyulmalıdır.
 • İşyerinde izlenebilirliğin sağlanması için gerekli kayıtlar tutulmalıdır.
 • Çalışanlar mevzuat kapsamında alması gereken belgeleri almış olmalıdırlar.
 • İşyerinde, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatında yazılı olan faaliyet konusu dışında faaliyet gösterilmemelidir." dedi.

Mudanya'da Gıda Güvenliği Denetimleri Ramazan ayı dolayısıyla sıklaştırıldı.

 

Mudanya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Doğru Ramazan Ayı Dolayısıyla Gıda Güvenliği Denetimlerinin Sıklaştırıldığını söyledi.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 12 Haziran 2017 12:16 )  

Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU