TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi MUDANYA'DA ENGİNAR ÜRETİMİ HIZLA ARTIYOR

MUDANYA'DA ENGİNAR ÜRETİMİ HIZLA ARTIYOR

E-posta

Av. İbrahim TuranÜlkemizin pekçok bölgesi karaciğer dostu şifalı enginar ile yeni tanışırken, bir asır evvel İstanbul'a Mudanya'dan teknelerle enginar gönderilmekteydi. İstanbullu tüccarların Sirkeci Limanında, Mudanya'dan gelen enginarları tercih ettiğini ve almak için yarıştıklarını anlatır Altıntaş mahallemizin yaşlıları...


Zeytin ve meyve üretiminin artması ile, o zamanlar belle işlendiğinden bakımı masraflı olan enginar yetiştiriciliği azalmış ve aile ihtiyaçlarını karşılama gayesi ile ekilir olmuştur.

Son yıllarda, ülkemiz insanının enginarın faydalarını öğrenmeleri dolayısıyla bu ürüne olan talep artmış buna paralel olarak üretim de artmıştır. Bursamız da enginar üretiminde ilk sıralarda yerini almıştır.
Mudanyamızın bol iyotlu ve nemli havası Poyrazın da marifeti ile enginarları hemen hergün adeta okşaması onların taze ve leziz olmalarına olanak sağlamaktadır. Enginarın istenmedik tarafı kılçıklı olmasıdır. Kurak ve kuru hava enginarda kılçıklanmayı hızlandırmakta, buda damak tadını bozmakta ve tüketici tarafından beğenilmemektedir. Zamanında hasat edilen Mudanya enginarında bahsettiğimiz nedenlerle kılçıklaşma görülmemektedir bundan dolayı aranan bir ürün olmaktadır.

Mudanyamız'da bir kısım üretici, Bahçesinin bir köşesine enginar ekerek evinin ihtiyacını karşıladığı gibi dilerse  satarak para da kazanabilmektedir. "Enginar yer kenar" tabiri bu durumu çok güzel bir şekilde tanımlamaktadır.
Enginar kış ürünü olup baharda hasada geldiğinden sulama zorunluluğu olmamakla birlikte, sulandığında daha iri ve taze ürün elde edilebilmektedir. Mudanyamız'da mevcut ve yapılmakta olan göletler gözünüze alındığında enginar üretiminin daha iyi noktalara gelebileceği açıktır.

Meşhur Mudanya EnginarıBakım masrafı az, ekildikten sonra 5-7 yıl kendiliğinden çıkan enginarın getirisi üreticiyi memnun etmektedir. Bursa İstanbul arasında iskele vazifesi konumunda bulunan Kentimizde pazarlama sorunu bulunmamaktadır. Kaldı ki Mudanyalılar ve Bursalı yazlıkçılar bu ürünü sevmekte ve bolca tüketmektedirler.

Enginar bitkisinin güzel görüntüsü, canlı ve büyük yeşil yaprakları özelliğiyle site bahçelerinde de ekildiğini görebilmekteyiz .
Mudanya Meyveciler Birliği olarak iki yılda yirmi bine yakın fide dağıtmamız, ilçemizde enginar üretimini teşvik etmekte ve desteklemektedir.Osmanlı sarayı mutfağında tercih edilen
Mudanya Enginarının üretiminin artması, üreticilerin kazanmasına sebep olacağı gibi, ilçemizin Agro Turizm kenti olması yönünde hızlı bir adım olacağı şüphesizdir.

Av. İbrahim Turan

Mudanya Enginarı Hasat Mevsimi Başladı

Son Güncelleme ( Çarşamba, 07 Haziran 2017 15:17 )  

Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU