TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Mübadele öncesi ve sonrasını geleceğe taşımalıyız.

Mübadele öncesi ve sonrasını geleceğe taşımalıyız.

E-posta

Büyük mücadeleler verilerek uzun bir süre süren görüşmelerin ardından (LMV)Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliğinin Mudanya da faaliyete geçmesinde büyük rol oynayan Temsilciliğin kurucularından Emir Doğan Savaş elinde bulundurduğu materyallerle Mudanya temsilciliğinin adeta bel kemiğini oluşturuyor.


Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliğinin omurgasını oluşturarak çelik gibi sağlam bir konumda olabilmeyi başaran ve kurulduklarından bu yana yürüttükleri çalışmalarla ve katıldıkları etkinliklerle seslerini geniş kitlelere duyurarak büyük ilgi odağı olan LMV Mudanya Temsilciği Başkanı Cumhur Aksan ve yönetim ve yürütme kurulu üyeleri hem de Kadın Kolları başkanı Birsen Kermen başarı için büyük özverilerle çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyorlar. Bünyelerinde 3. kuşak Mübadil torunlarının çoğunlukta olduğu LMV Mudanya Temsilciliği, atalarından öğrendiklerinin, bildiklerinin, duyduklarının toprakla buluşturmak istemediklerini ve bunları gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini her fırsatta dile getiren LMV Mudanya Temsilciliği kurucularından Emir Doğan Savaş,” Bizim kuruluş amaçlarımızdan en önemli nedenlerinden biri, doğru bilinen yanlışların ortadan kaldırılmasını ve doğru bilinmesini sağlayarak gelecek kuşaklara aktarılmasına destek vermek.

Diğer bir önemli amacımız ise, ilçemiz genelinde ki Mübadiller arasında birlik beraberliği sağlamaktır. İlçemizde belediyemiz tarafından düzenlenen turizm amaçlı tanıtım aktivitelerinde yerimizi alarak hem sesimizi ulaştırabildiğimiz kadar uzaklara ulaştırabilmek hem de bizlere özgü ve bizlere has olan Girit danteli gibi önemli bir değerin unutulmaya yüz tutmuş değerler içinden çıkarılarak yeniden günümüzde açtığımız kurslarla gençlere, deneyimli dantel hocamız Sevgi Tunca Akuş tarafından öğretilmesini sağlamaktır. Bunları başarmanın mutluluğu içindeyiz” dedi.


GELECEK KUŞAKLARA GÜZEL VE ÖNEMLİ DEĞERLER BIRAKACAĞIZ

Amaçlarından bir diğerinin de, geçmiş tarihten günümüze kadar birçok önemli medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış, tarihin tozlu yaprakları içinde sıkışmış nefes almaya çalışan tarih kenti Mudanya ilçesine, turistik bir nefes katılmasına destek vermek olduğunu ifade eden Savaş ,” Mudanya da her şeyin çok daha güzel olmasını, Mudanya adının bir marka olması için yapılan her çalışmanın içinde yer almak istediğimizi her platformda dile getirmekteyiz. Mesela biz şunu kesinlikle istemiyor ve arzu etmiyoruz. Bizler, bilinen her şeyin günümüzde bilinir hale gelmesini istiyoruz. Üzerinin örtülüp yok olmasını engellemek, bilinenlerin toprakla buluşarak yok olması yerine bilinenlerin insanlarla paylaşılması ve gelecek nesillere, bizlerden sonra gelecek kuşaklara aktarılması ve unutulmamasını sağlamaktır. Günümüz gençliğinin, Lozan Mübadillerinin geçmişleri ve günümüzdeki yaşamları ile kullandıkları materyaller konusunda merak ettikleri için, bizler elimizdeki tüm arşivimizi onların hizmetine açmaya hazırız.  Bilgiler, belgeler toprakla buluşmamalı, bizler onlara aktarmalıyız onlarda gelecek kuşaklara aktarmalı diye düşünüyoruz.

LMV Mudanya Temsilciliği olarak her zaman dediğimiz gibi çok değerli ve büyük bir arşive sahibiz. Bakınız eski tarihi binalar günümüzde bir bir ele alınarak restore edilip günümüze kazandırılıp geleceğe taşınıyorsa bizlerin amacı ve düşüncesi de aynı bunun gibidir. Bizlerde bilinen doğruların ve belgelerin, yani resim ve video görüntülü söyleşilerin kaybolmamasını, yok olmamasını istiyoruz. Bağlı olduğumuz temsilciliğini üstlendiğimiz Lozan Mübadilleri Vakfımız da bizlerin yanında ve bizlere verdikleri destekle bu çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. ” dedi.


Mudanya Lozan Mübadilleri Vakfı belgesel çekimi                                                                                             

Tarık ARSLAN/MUDANYA

Son Güncelleme ( Salı, 06 Haziran 2017 00:19 )  

Namlı Metal çelik Konstrüksiyon

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

GARAJ MOTORSİKLET YETKİLİ SERVİSİ MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU