TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Mudanyalı Zeytinciye Kalite ve Verim Artırımı Eğitimi Verildi

Mudanyalı Zeytinciye Kalite ve Verim Artırımı Eğitimi Verildi

E-posta

Mudanya Ziraat Odası Öncülüğünde BEBKA tarafından desteklenen Mudanya zeytininde kalite ve verim artırımı konulu eğitimini tamamlayanlara düzenlenen törenle sertifikaları Mudanya Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Mustafa NAR toplantı salonunda verildi.

 

Mudanya Ziraat Odası Başkanı Raif Döner’in öncülüğünde, 2016 yılı teknik destek programı kapsamında, Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma ajansı tarafından desteklenen eğitimde, 60 zeytin üreticisi 27.03.2017-31.03.2017 tarihleri arasında 5 günlük eğitimlerini tamamlayarak belge almaya hak kazandılar. Sertifika törenine Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, Jandarma Komutanı Yzb. Samet Ali Kılıçoğlu, İlçe Tarım Müdürü Ali Doğru, Esnaf Odaları Başkanı Emir Ali Usta, Muhtarlar Derneği Başkanı Sadettin Tamaç ve üreticiler katıldı.

Mudanya esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta - Mudanya Kaymakamı Oktay Faik Sözer

Mudanya Ziraat Odası Öncülüğünde BEBKA tarafından desteklenen Mudanya zeytininde kalite ve verim artırımı konulu eğitimini tamamlayanlara düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Törende konuşan Ziraat Odası Başkanı Raif Döner, “BEBKA’ya sunduğumuz projenin kabulüyle başladığımız eğitimleri tamamlayarak, bu gün katılımcılara sertifikalarını veriyoruz. Katılımın az olması talebine karşılık 60 üreticinin katılarak ilgi göstermesinden mutlu olduk. Eğitmenlerimiz tarafından zeytindeki bütün sorunları ele alarak olumlu görüşmelerde bulunduk. Çareler ve sorunları çözme yöntemleri geliştirme, kalite ve verimi artıma konusunda konuşup tartıştık. Üstü açık bir fabrika olan tarım, her türlü afetten etkilenen, her türlü afete açık bir sektör. Buna bağlı olarak TARSİM zeytine hiçbir faydası olmayan kuruluş olduğu konusunu gündeme getirdik. TARSİM ne yazık ki zeytinin çiçekleme döneminde göreceği hasarları kapsamına almıyor, oysa zeytin doğa olaylarından en fazla çiçekleme döneminde görüyor. Bizlerde bu konuları TARSİM’e ileterek gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyeceğiz. Ayrıca zeytinde coğrafi konum alma girişimleri başlatıyoruz,  Paten enstitüsü, bakanlık ve İzmir Bornova zeytin araştırma ekipleriyle yol haritası çıkardık” diyerek katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Mudanya Kaymakamı Sözer yaptığı konuşmasında Patent ve markalaşmanın önemine değinerek, coğrafi konumun bir an önce halledilip, Mudanya zeytinine paten alınıp markalaştırılması gerektiğini söyledi.
Eğitimini tamamlayan üreticiler sertifikalarının verilmesinin ardında, eğitimde katkıları bulunan eğitimciler, Esen Egemen ve Uğur Nihan Görel’e birer teşekkür plaketi takdim edildi. Program toplu olarak çekilen hatır fotoğrafıyla sona erdi.

Hakkı Ovatman

Son Güncelleme ( Cumartesi, 01 Nisan 2017 01:02 )  

TUFİNİN MUTFAĞI

ekol elektrik mudanya

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU