TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Mudanya Enginarı Ücretsiz Fide Dağıtımı Başladı.

Mudanya Enginarı Ücretsiz Fide Dağıtımı Başladı.

E-posta

Mudanya Meyve Üreticileri Birliği ücretsiz Mudanya Enginarı fidesi dağıtımını Güzelyalı Atatürk Meydanı yanında gerçekleştirdi. Birliğin 4 yıldır geleneksel hale getirdiği ücretsiz fide dağıtımına Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Aydoğan "Mudanya Enginarı Unutturuldu."

Mudanya Bandosu'nun eşlik ettiği dağıtım etkinliğinde konuşan Birlik Başkanı Fazlı Aydoğan, bir zamanlar Mudanya Enginarı'nın Osmanlı saray mutfağının baştacı olduğunu son 50 yılda çeşitli sebeplerle üreticinin ve Mudanyalıların bu enfes ürünü unuttuğunu belirterek amaçlarının kılçıksız, lokum gibi tabir edilen Mudanya enginarının hormonsuz ve doğal haliyle yeniden yaygınlaşmasını sağlayarak hem toplumsal sağlıklı beslenmeye katkı sağlamak hem de üreticinin maaliyeti düşük fakat ekonomik değeri yüksek olan alternatif bir ürünle kazanç elde etmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Mudanya Enginarının Karaciğer başta olmak üzere pek çok yararları olduğunu belirten Aydoğan sapından yaprağına kadar enginarın kozmetik ve fito terapi dahil farklı alanlarda kullanıldığına dikkat çekerek üreticiye destek veren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, katılımcılar ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

10 binin üzerinde Mudanya Enginarı fidesini geri dönüşümlü çevreci kese kağıtlarında dağıtacaklarını belirten Aydoğan yapılan etkinliğin bir başlangıç olduğunu önümüzdeki günlerde çeşitli noktalarda ve Altıntaş'ta devam edeceğini duyurdu.

Türkyılmaz "Üreticimize Destek Vermeye Devam Edeceğiz"

Etkinliğe katılan Mudanya Belediye başkanı Hayri Türkyılmaz Mudanya'nın çok verimli topraklara sahip olduğunu bu nedenle sanayi kenti olamayacağını rotasını turizm ve değerli tarım ürünlerine yönelttiğini belirtti. Türkyılmaz göreve geldikleri gün söz verdikleri gibi üreticiye her türlü desteği verdiklerini, şenlikler düzenleyerek Mudanya'nın üzüm, siyah incir, zeytin gibi çok değerli ürünlerini tanıttıklarını hatırlatarak üreticiye destek olmaya devam edeceklerini vurguladı. Başkan Türkyılmaz projeyi gönüllü olarak başlatan Birlik Başkanı Fazlı Aydoğan ve Birlik Denetleme Kurulu Üyesi İbrahim Turan'a teşekkür etti. Türkyılmaz Mudanya'nın muhteşem ürünleri olduğunu ve yapılacak çok iş bulunduğunu belirterek üreticilerin kooperatifleşerek topraklarına ve ürünlerine sahip çıkmalarını istedi.

Mudanya Enginarı Ücretsiz Fide Dağıtımına Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'da katıldı.

İbrahim Turan "Dağıtılan Fideler Tamamen Doğal"

Yoğun ilgi gören etkinlikte fideler yapılan liste ve kayıt sonrasında teslim edildi. Ayrıca önceden fide kaydını yaptıran üreticilere fideleri bahçelerine kadar götürüldü. 3748 adet fidenin üreticiye teslim edildiği etkinlikte Birlik Denetleme Kurulu Üyesi Avukat İbrahim Turan Mudanya Enginarı fidesinin nasıl toprağa dikilceğini ve bakımının nasıl olması gerektiğini uygulamalı olarak anlattı. Turan Mudanya Enginarı köklerinin hiç bir hormon kullanılmadan ve (Genetiği Değiştirilmiş Organizma GDO) suz olarak elde edildiğini orijinal ürün olması nedeniyle hem sağlıklı hem de değerli olduğunu belirtti.

Turan Mudanya Enginarı  fidesi için vatandaşların 0542 849 59 29   ve 0532 581 37 77 telefon numaralarından kendilerine ulaşabileceğini söyledi.

Birlik Denetim Kurulu Üyesi Avukat İbrahim Turan Enginar fidelerini dağtırken

İbrahim Turan Enginar Fidesinin nasıl dikileceğini uygulamalı olarak anlattı

Birlik Başkanı Fazlı Aydoğan 10 binin üzerinde Mudanya Enginarı fidesi dağıtacaklarını söyledi.

Mudanya Bandosu Etkinliğe Renk Kattı.

Mudanya Enginar Kökleri çevreci kese kağıtlarında dağıtıldı.

Birlik Başkanı Aydoğan ve Denetleme Kurulu Üyesi Turan Enginar bahçesinde fide sökümünde

.

Son Güncelleme ( Pazar, 12 Mart 2017 22:40 )  

ekol elektrik mudanya

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU