TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Aydınpınar'da kadın çiftçiler sertifikalandı

Aydınpınar'da kadın çiftçiler sertifikalandı

E-posta

TARIM SERTİFİKASI TÖRENİ AYDINPINARMudanya'da kırsalda Kumyaka'dan sonrada Aydınpınar Mahallesi'ndeki kadın çiftçiler de sertifikalandı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan protokol gereği Mudanya'daki verilen eğitimleri tamamlayan kadın çiftçilere sertifikaları törenle takdim edildi. Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer'in de katılım sağladığı törene, Mudanya Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Doğru, Aydınpınar Muhtarı Ekrem Gür, Ziraat Mühendisi Neşe Çakır ile Proje Koordinatörü Fikret Gizir'in yanı sıra il müdürlüklerinden eğitimciler de hazır bulundu. Bursa genelinde 17 ilçede kırsaldaki 26 mahallede 4'er gün süren eğitimlerde kadınlara ekmek israfı, iyotlu tuz kullanımı, dengeli beslenme, süt ürünleri kefir, peynir, tereyağı yapımı, gıda muhafaza yöntemleri, toprak analizi ve bitki besleme, organik gübre ve tarım uygulamaları, zeytin yetiştiriciliği ve mücadele yöntemleri ile ilgili bilgiler verilirken, kadın çiftçilerin sosyal güvenliği de anlatıldı. 

Mahallelerde kadınların üretimle alakalı önemli yeri olduğuna dikkati çeken Kaymakam Sözer, kadınların bu eğitimlere dahil edilmesinin önemli olduğunu kaydederek, bundan sonraki dönemlerde de bu tür çalışmaların diğer mahallelerde de yapılacağını söyledi. 22 kişinin sertifikalandı Aydınpınar'da kursiyerler, sertifikalarını protokol üyelerinin yanı sıra eğitimcilerinin ellerinden aldı.

 

TUFİNİN MUTFAĞI

ekol elektrik mudanya

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU