TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi Mudanya'daki Metruk Binalar Tehlike Saçıyor.

Mudanya'daki Metruk Binalar Tehlike Saçıyor.

E-posta

Mudanya'da  (SİT) yasalarla koruma altına alınan tarihi metruk binalar hem hayati tehlike oluşturuyor hem de trafik akışını engelliyor. Vatandaşlar ve esnaf gerekli çalışmaların yapılarak tehlike arz eden metruk binaların yıkılmasını ya da mümkünse restorasyonunun yapılmasını istiyor.

Hasan Bey Mahallesi Karpuzoğlu Sokak ile Kanal Caddesi (Bostan Sokak) bağlantı noktasındaki kendi kendine yıkılmaya başlayan tarihi metruk yapı nedeniyle yol araç trafiğine demir bariyerlerle kapatılırken tehlikeye rağmen yaya trafiği devam ediyor.

Yaklaşık 3 hafta önce yaşanan kuvvetli fırtına ve devamında gelen yağmur sonrası hafif göçme yapan metruk yapı nedeniyle yetkililerce Karpuzoğlu Sokak araç trafiğine kapatılmış durumda. Haliyle dar olan sokak ile ulaşımını sağlayan başta esnaf olmak üzere mahalleli durumdan şikayetçi.

Tarihi metruk yapıların rölöve'lerinin çıkarılıp, kısmen yıkılmış olanların restitüsyonlarının yapılarak yakın gelecekte yenilenmesi için kayıt altına alınması ve yıkımının gerçekleştirilerek ilçe günlük hayatının olumsuz yönde etkilenmesinin yanında olası hayati tehlikelerin ve risklerinde önüne geçilmesini isteyen vatandaşlar Mudanya'daki yerel yönetimin yolu trafiğe kapatmak yerine çözüm için bir şeyler yapmasını bekliyor.

Yine 1 Harmanlar Caddesinde yola sıfır tarihi metruk yapıda zemin kısmından yola doğru bel vermiş olup şiddetli poyraz rüzğarında kopan parçaları etrafa saçılıyor. Sami Evkuran ve Ahmet Rüştü Anadolu Liseleri yolu olmasından dolayı özellikle yaya trafiği ile birlikte araç trafiğininde yoğun olduğu yerde olası bir göçme durumunda can ve mal kayıplarına sebebiyet vermesinden endişe duyuluyor.

Karpuzoğlu Sokak Araç Trafiğine Haftalardır Kapalı

 Mudanya Karpuzoğlu Sokak Trafiğe Haftalardır Kapalı

Mudanya Karpuzoğlu sokak ta hayati risk devam ediyor çökmek üzere olan metruk bina yayalar için tehlike oluşturuyor

 

Mudanya Harmanlar Sokak'ta Tehlike Devam Ediyor.

Mudanya Harmanlar 1. Sokak ta hayati risk devam ediyor

Mudanya Harmanlar 1. sokak'ta tarihi metruk yapı hayati risk oluşturuyor

Mudanya Harmanlar 1. sokak'ta tarihi metruk yapı hayati risk oluşturuyor

RÖLÖVE  (SURVEY) NEDİR?

Kavram olarak rölöve mevcut hali hazır’ın ölçülmesi ve tescilli taşınır veya taşınmaz kültür varlıklarının mevcut halinin projelendirilmesidir.

Bir yapının, kent dokusunun veya arkeolojik kalıntının yakından incelenmesi, belgelenmesi, mimarlık tarihi açısından değerlendirilmesi ve restorasyon projeleri hazırlanabilmesi için binanın iç ve dış mimarisine, özgün dekorasyonuna ve taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine ait mevcut durumunun ölçekli çizimlerle anlatımıdır.

Rölöveler yapıyı ve konstrüksüyonu tam olarak anlatacak şekilde plan, kesit ve görünüşleri kapsamalıdır. Yapıya ait iç ve dış fotoğraflar, çekildikleri yer ve yönleri plan üzerine işaretlenir. Rölövelerde malzeme türleri ve mimari bileşenlerin korunma durumları açıklamalarla belirtilir. Bezemelerle ilgili fotoğraf ve ayrıntılı çizimler dosyada yer alır.

Tarih kitaplarından, arşiv belgelerinden, özel monografilerden ve gözlemlerden yararlanılarak derlenen bilgiler ışığında tarihi yapının dokusunun daha iyi kavranıp anlaşılması mümkün olur. Binanın daha önce yapılmış rölöveleri, eski fotoğrafları, yöreyle ilgili hava fotoğrafları, haritalar, kent planları, gravürler, yapıyla ilgili vakfiye ve vakfa ait gelir gider kayıt defterleri, onarım keşifleri veya onarım harcamalarının kaydedildiği defterler, gezginlerin notlarında yer alan gözlemler de sağladıkları bilgilerle bazı karmaşık noktaların çözümlene-bilme-sine olanak sağlarlar. Bozulma süreçlerinin ve malzemelerin incelenmesi sonrasında derlenen bilgilerle yapılacak restorasyonu yönlendirecek temel veriler derlenmiş olur.

Bu bilgiler ışığında onarım olasılıkları tartışılır ve çabalar binalar mümkün olduğu kadar yıkılmadan ve en az müdahaleyle koruma ilkesine uygun öneri geliştirme üzerinde yoğunlaşır.

Rölövenin yapılış amacı onun çizim tekniğini, çalışma ölçeğini etkiler. Bir sokak üzerinde yer alan binaların genel görünümünü, plan ve kütle özelliklerini anlatacak bir rölövenin 1/200 ölçekli olması yeterlidir. 1/100 ölçekteki bir rölöve çalışması yeniden kullanım projeleri için uygun olabilir. Restorasyona yönelik rölöveler ise 1/50 ölçekli olur ve 1/20 ve daha büyük ölçekli plan, kesit ve görünüşlerle desteklenir.

RESTİTÜSYON (RESTUTION) Nedir?

Restitüsyon, Eserlerin ilk hali’nin olduğu manasına gelen projelerdir. Restitüsyon projeleri Rölöve ve Restorasyonla koordine olarak hazırlandığı için, Restorasyon projeleri için fikir verir.

Sonradan değişikliğe uğramış, kısmen yıkılmış ya da yok olmuş öğelerin, yapıların veya yerleşmelerin ilk tasarımlarındaki ya da belirli bir tarihteki durumlarının, arşiv kayıtlarından, yapı üzerindeki izlerden, yapıya, yerleşmeye ait çizim fotoğraf gibi belgelerden yararlanılarak plan, kesit, görünüş ve aksonometrik çizimlerle ya da maketle anlatımına restitüsyon denir.

Bu bilimsel ve zorunlu bir çalışmadır. Parçaların tekrar birleştirilmeleri söz konusu olmasa da bu şekildeki restitüsyon çalışmaları, bir eserin özgün tasarımını açıklamak, tarihi gelişimini irdelemek, kalıntıların daha iyi kavranabilmesini sağlamak için yapılır.

Restitüsyon projesi hazırlanırken, yapı üzerindeki izlerden, korunmuş kısımlardan, benzer yapılardan yararlanılarak, yıkılmış, boyutu değiştirilmiş veya içi doldurulmuş açıklıkların, pencere veya kapıların çizim-lerle yeniden eski düzeninde ifade edilmesi mümkün olur.

İncelenen bina birden fazla onarım geçirmişse, bu evrelere ait izler, veriler değerlendirilerek, ilk tasarım ve onu izleyen dönemler 1. Dönem restitüsyonu, 2. Dönem restitüsyonu şeklinde adlandırılabilir.

Yapı hakkında mimari konumu, kontür ve gabarisi v.b. gibi özgün şeklini tanımla-maya veri oluşturacak temel bilgilerin sağlanamaması durumunda, restitüsyon çalışmalarının çizim veya maket olarak kalması, (gelecek kuşakları yanıltıcı ve gerçeğine aykırı bir bina yaratmamak için) uygulamaya konulmaması gerekir.

 

Son Güncelleme ( Pazartesi, 26 Aralık 2016 00:18 )  

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU