TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2015 Yılı ve Sonrası Haber Arşivi KENDİNDE MİSİN HAYRİ BAŞKAN?

KENDİNDE MİSİN HAYRİ BAŞKAN?

E-posta

Öner KIRAN2016 yılının son meclis toplantısı olan Mudanya Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde yapıldı. Toplatıda ilçe siyaset tarihine geçecek diyalogların yanında Bizans'ın son demlerini aratmayacak gülüşmeler "vefa nerede?" dedirtircesine sergilendi. Meclis tablosu ise hayli ilginçti. Aralık 2015'te CHP'den "Görülen lüzum üzerine" istifa eden Birsen CANKUR bağımsız meclis üyesi olarak CHP'li seçmenin oylarıyla meclisteki yerini aldı.

Her fırsatta kişisel egoları için CHP'nin ayağına kurşun sıkmakta parti genel başkanı KILIÇDAROĞLU dahil kimseyi umursamayan TÜRKYILMAZ sözde barış ve kardeşlik lakırtıları ile uyguladığı dediğim dedik öttürdüğüm düdük yönetimiyle CHP'nin Bursa Büyükşehir Meclis üyeliklerinden birini MHP'li Fatih ŞENÖZ'e armağan etmiş oldu. MHP'ye ve Fatih ŞENÖZ'e hayırlı olsun. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Oyunu CHP'ye veren 22083 seçmene de geçmiş olsun. Üzerine bir bardak soğuk su içmenizi öneriyorum.

Meclis aritmetiğine bakacak olursak Aralık ayı meclisine Hayri TÜRKYILMAZ’ın başkanlığında CHP’den 13, AKP’den 5, MHP’den 3 ve 1 Bağımsız üyenin katılımıyla gerçekleştirildi. (AKP'den 3 meclis üyesi yapılan oylama ile mazeretli sayıldı.)

Hayli ilginç olduğu kadar 2 yıl öncesinde verilen peşin istifa dilekçeleri ve taahhütnamelerle ibretlik olarak haberleri bile olmadan istifa ettirilen meclis üyeleri Metin UYANIK, Metin BAĞCI, Mustafa AY, Mahmure UÇAR'ın ve ailevi nedenlerle istifa ettiği kamuoyuna açıklanan İlke ÖZŞEN'den boşalan ihtisas komisyonları ve birliklerin üye seçimlerinin gerçekleştirildiği toplantı öncesi soruları yanıtlayan Belediye Başkanı Hayri TÜRKYILMAZ, 30 Mart 2014 yerel seçim sürecinde kendisine omuz vermiş yol arkadaşları için gayet rahat bir tavırla "“Hiç bir meclis üyesi başkan bizden istifa etmemizi istedi, başkan bizi zorladı diyemez. Hepsi Üniversite mezunu kağıtları imzaladılar" diyerek yedeklerden boşalan koltukların doldurulduğunu ifade etti.

Önemli bir ayrıntıyı vurgulayan MHP Grup Sözcüsü Yaşar ARDIÇ yedeklerden gelerek meclis üyeliği koltuğuna oturan 2 üyenin aynı zamanda Mudanya Belediyesi Taşeron firmasında çalıştığını dile getirdi. Başkan TÜRKYILMAZ taşeron firmada çalıştıklarından dolayı hukuki sorun olmadığını Belediye Başkanı olarak gereken özeni göstereceğini ve taşeron firmada aldıkları paranın hakkını vererek çalışma titizliğini kontrol etmesinin yanında bu meclis üyelerinin özgür iradeleri ile belediye meclisinde rahatça çalışabileceklerini ifade etti.

TÜRKYILMAZ SÖZÜNÜN ERİ Mİ?

Ekmeğin aslanın midesinde olduğu bir zamanda çocuklarının masrafları, kredi kartı, günlük  harcamalar varken, gözünü kırpmadan göreve gelir gelmez 30 sendikalı taşeron işçiyi, televizyon ekranlarından iş teminatı vermesine rağmen işten atan Hayri TÜRKYILMAZ'ın iki dudağı arasında özgür(!) irade ile meclis üyeliği nasıl yapılabilir ki? TÜRKYILMAZ'ın verdiği söze güvenilir mi? 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin en önemli devlet adamlarından olan Ziya Paşa ne demiş "Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" şiirin devamı da ilginç ama konumuzla âlâkalı değil.

Belediye Taşeron firmasından maaş alırken günü gününe uymayan Hayri TÜRKYILMAZ'ı grup toplantısında ya da mecliste vicdani kanaatleri doğrultusunda ürkütmek çiçeği burnunda meclis üyeleri için ne kadar akıllıca olur? Takdir sizlerin....

AKP Grup Sözcüsü Kadir KAHRAMAN, 30 Mart 2014 seçimlerinde 22083 Mudanyalılın oylarıyla meclise gelen üyelerin habersizce istifa ettirilerek yerlerine yedeklerden meclis üyelerinin gelmesini yadırgadığını belirterek yeni meclis üyelerine "Attığınız imzalara ve yol arkadaşlarınıza çok dikkat etmenizi öneririm. Eğer attığınız imzalara dikkat etmezseniz şu an yerlerine oturduğunuz arkadaşlarınızın başına gelen hal her an sizlerinde başına gelebilir.Bunu hiç umut etmeyiz. Zira bu arkadaşlarda birlikte yola çıktıkları yol arkadaşlarına güvenmiştiler" dedi.

UNUTMAYIN "SEL GİDER KUM KALIR" !

KAHRAMAN'ın CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU'nun "Seçimle gelen seçimle gider" sözünü hatırlatması salondaki CHP'lilere hiç bir şey ifade etmemiş olacak ki adeta siyasi olarak infaz edilen arkadaşlarının ardından komisyon üyelikleri seçimleri sırasında AKP ve MHP gruplarının istekleri dışında  başkan Hayri TÜRKYILMAZ'a güvenerek 2 yıl önce  verdikleri istifa dilekçeleri habersizce işleme konulan eski meclis üyelerinin isimlerini komisyon üyeliklerine önermelerini kahkahalar ve gülüşmelerle karşıladılar.

Sizler değil miydiniz 30 Mart 2014 seçim sürecinde aylarca bu insanlarla geceli gündüzlü aynı amaç için çabalayan, emek veren ? Bu ne vicdandır? Bu ne mide?

Engellilerin ve Belediye Kreşindeki minik yavruların minibüs ihtiyacı varken Başkanın sefa süreceği VİP Makam Minibüs alımına "Çok eleştiri alırız partimiz zarar görür " düşüncesiyle hayır dedikleri için başlarına gelmeyen kalmayan yol arkadaşlarınızın yüzüne bundan sonra karşılaştığınızda nasıl bakacaksınız. Salonda kahkahalar atan CHP Mudanya İlçe Başkanı Ergül BATMAN hanımefendi dahil ey CHP'li olduklarını iddia eden zevatlar benden söylemesi en nihayetinde "Sel gider kum kalır."

"Bizim için onlar hâlâ meclis üyeleridir" diyerek ihtisas komisyonları ve birlik üyelikleri seçiminde istifaları habersizce işleme konularak refüze edilen meclis üyelerinin isimlerini önererek çok ince bir siyasi protestoyu gerçekleştiren AKP ve MHP meclis gruplarının davranışları Mudanya siyaset tarihine not düşülmüştür.

İstifaları kendilerinden habersizce 2 yıl önceki iyi niyet dilekçeleri işleme konularak safdışı bırakılan beş meclis üyesinden boşalan ihtisas komisyonları ve birliklerin seçimlerinde Meclis ikinci başkan vekili Zeynep Şen olurken, encümen üyeleri ise Hüseyin Esen ve Zeynep Şen olarak belirlendi. Tabi ki CHP'nin 15 MHP ve AKP'nin 8 adet oylarıyla. Oylama gizliydi ama sonuç gayet açıktı.

 
“KİMSE BENİMLE KAVGA YAPTI DİYEMEZ”

Kendisine karşı yapılan her eleştiriyi kabul ederek öz eleştirisini de yaptığını belirten TÜRKYILMAZ, “Ama suçlamalara ve hakaretlere asla fırsat vermem. Mudanya’ya ve Mudanyalılara yapılan her türlü haksızlığa karşı verilmesi gereken cevabı anında veririm. Mudanya’nın ve Mudanyalının hakkını korumaya söz verdim” dedi. Kendisinin kavgacı olduğu söylemlerine ise Türkyılmaz, “Mudanya’da bir tek kişi “başkan benimle kavga yaptı” diyemez. Konuşmak başka, hak aramak başkadır. Mücadelem olmuştur, olacaktır. Ben haksızlığa izin vermem” dedi.

TÜRKYILMAZ daha önceki meclis toplantılarında da dile getirdiği cümleyi aynen tekrarladı "Allahın elinde bile benim hakkımda en ufak bir kara nokta yok"

BİRLİK VE KOMİSYON ÜYELERİ YENİDEN BELİRLENDİ

Siyasi polemikler arasında 25 gündem maddesi ile 3 gündem dışı önergenin görüşüldüğü meclis toplantısında Bursa Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Birliği üyeliğine Ozan Eroğlu, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyeliklerine Hüseyin Esen ve Ali Polat, Bursa Belediyeler Birliği üyeliğine ise Özgür Özkumit seçildi.

Tabiki her seferinde AKP ve MHP gruplarının siyasi olarak infaz edilen meclis üyeleri Metin UYANIK, Metin BAĞCI, Mustafa AY, Mahmure UÇAR'ın ve  İlke ÖZŞEN'i komisyonlara önermesi ve bu isimlere oy vermeleri sonucu 15'e 8 oylarla. 


CHP Grup Sözcüsü Olarak Gözler POROY'da

Önemli bir ayrıntı olarak Mudanya Kırsalında yer alan belediye taşınmazının satışı ilgili komisyona havale edildi. Komisyon raporu ve meclis oylamasını sabırsızlıkla bekliyorum. CHP Grup Sözcüsü Akın POROY'un daha önceki kırsalda yapılmak istenen belediye mülk satışları ile ilgili tavrı CHP Parti Programı çerçevesinde gayet netti. Bakalım bu sefer ki satış isteminde CHP'nin Parti Programını dikkate alarak dik durabilecek mi? Lakin o zamanlar Sayın POROY Belediye Başkan Yardımcısı değildi. Yoksa POROY'un "Görülen lüzum üzerine" klişeli cümleli istifa dilekçesi TÜRKYILMAZ'ın cebinde  sırada mı? (Tıkla oku)

Yani bir sürü kıvırma payı var. Grup kararı, gereklilik, siyasette bahane bitmez vesaire, vesaire... Fakat demoklesin kılıcı misali Cumhuriyet Halk Partisi, Parti Programı'da kapı gibi yerli yerinde duruyor. Öte yandan bir VİP Minibüs makam aracı için yol arkadaşlarını bozuk para gibi harcayan belediye başkanı mülk satışına hayır diyenlere kim bilir neler yapar? Bekleyip göreceğiz.

Antrparantez "Belediye Başkan Yardımcılıkları kartlarını ustalıkla kullanan Hayri TÜRKYILMAZ'ı takdir etmemek mümkün değil(!)"

KENDİNDE MİSİN HAYRİ BAŞKAN?

Bu arada Hayri Başkan siz değilmiydiniz göreve geldiğinizde Hasan AKTÜRK dönemindeki satışları yerden yere vurarak "Biz mülk satmayacağız. Hatta satılanları geri alacağız" diyen?

Anlaşılan 40 dönümlük masmavi gözleri yüzme havuzundan olan, yaşam alanına sahip uçaktan görülebilen devasa Atatürk portreli orman projeniz, Dereköy'de ki tarihi klise, Tirilye de ki Taş Mektep dahil Mudanya kırsalındaki tüm tarihi yapıları restore etmeniz, Mudanya Belediyesini kira hezimetine uğratarak vatandaşın günlük hayatına darbe vurarak söktürdüğünüz bankamatikler için hepsi bir arada projeniz, esnaf şurasında bağırarak zikrettiğiniz tüm Alışveriş Merkezlerini (AVM) Mudanya dışına çıkarma vaadiniz, çözüm üreterek ıslah etmek varken yıkarak yok ettiğiniz Mudanya Yelken Kulübü yerine deniz kıyısında bulunan ilçemizde su sporları ile ilgili fakir öğrencilerin yararlanabileceği yeni bir oluşumu hayata geçirme sözünüz ve daha niceleri gibi söyleyip unuttuğunuz "Mülk satmak bir yana mülkleri geri alacağız" vaadinizi aklı başında olan Mudanyalılar unutmuş değil.

Bakalım 15 Aralık 2016'ya kadar temelini atacağınızı söylediğiniz Yıldıztepe projesinden meydana ne çıkacak? Umarız Dağ fare doğurmaz.

Etrafınızda toplanan menfaate dayalı sanal kalabalıklar arasında ki yalnızlığınızda, belediye başkan yardımcılığı koltuğu için can atanlarıda dikkate almanızı tavsiye ederken 2017 yılında Mudanyamıza daha fazla zarar vermemenizi dilerim. (Sahi Güldoğan Bahçe ne oldu?)

Mutlu yıllar Mudanyam.

Bu meclis aritmetiği istifalarını yargıya taşıyan Metin UYANIK, Metin BAĞCI, Mustafa AY, Mahmure UÇAR'ın hepsinin veya bir kaçının belediye meclisine geri dönmesiyle sonuçlanırsa çok renkli günler bizleri bekliyor demektir.

Öner KIRAN / mudanya.gen.tr

08 Aralık 2016

Son Güncelleme ( Perşembe, 08 Aralık 2016 02:56 )  

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

AYBAR İLETİŞİM VODAFONE MUDANYA

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU