TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2013 Yılı Haber Arşivi Kuraklık Mudanya Ülkü Mahalleyi Tehdit Ediyor. Durum Endişe Verici.

Kuraklık Mudanya Ülkü Mahalleyi Tehdit Ediyor. Durum Endişe Verici.

E-posta

Geçtiğimiz yıldan bu yana Marmara Bölgesinde yaşanan kuraklık Mudanya'nın Ülkü Mahallesinde bulunan ve ilçeye bağlı birkaç köyün tarımsal amaçlı sulama görevi gören gölet, yağışların olmaması nedeniyle tamamen kurumak üzere. Bu durum köylülerde büyük sıkıntı yaratırken önlem alınması isteniyor.

Ülkü Mahalle Muhtarı Mustafa Köse de bu kuraklık nedeniyle endişeli olduklarını ve yağışların yeteri kadar gerçekleşmemesi halinde bölge tarımının tehlikeye düşeceği endişesini taşıdıklarını belirterek," Çok eski yıllarda aynı şekilde bölgelerimiz yine böyle kuraklık yaşıyordu, bugünde geçtiğimiz yıldan bu yana Ülkü Mahallemizde bulunan tarımsal amaçlı sulama göletimiz yağışların olmaması ve vatandaşlarımızın göletteki mevcut suyu bilinçli kullanmadıkları için göletimiz bugün kurumak üzere. Göletimizden sadece Ülkü Mahallemiz yararlanmıyor, Hasköy Mahallesi, Dedeköy, Küçükyenice köyü ve Bademli Mahallemizin alt kısımlarında kalan tarım alanları yararlanıyor. Böyle olunca da göletimizde ki su, Ülkü Mahallemizde ki tarım arazilerinin sulanmasında yeterli olmuyor.

Ülkü Mahalle Muhtarı Mustafa Köse kuruyan göleti gösteriyor

YAĞIŞ OLMASSA DURUM İYİ OLMAYACAK. BU DURUM KAYGI VERİCİDİR.

Göletimiz kapalı sisteme alınmasına rağmen duyuyoruz ki, köylüler arazilerini sulamak amacıyla sistemi açıyorlarmış, durum böyle olunca ve yağışların da olmaması nedeniyle kuraklık yaşanıyor. Son iki senedir kuraklık hat safhada ve gölet tamamen bitme noktasına gelmeye başladı bu yaşanan durum kaygı vericidir ve önlem alınması gerekmektedir. Bu görünen geniş alan sular altında olmalıydı ancak gördüğünüz gibi göleti koruyan çevre duvarları açığa çıkmış durumda, bu tehlike işareti ve kuraklığın yaşanacağını göstermektedir. Meteorolojiyi takip ettiğimizde morallerimiz daha da bozuluyor çünkü yağışın olmadığı söyleniyor bu durum iyi değildir ve bu bölgemizde ki tarımın tamamen durması ve yok olması anlamına gelmektedir.

1978- 1979 yılları arasında yapılan göletimiz bu bölgede ki tarımın can damarıdır. Eskiden köy hizmetleri bu konuda destek veriyor göletimiz susuz kalmıyordu, şimdi bizler aynı şekilde göletimizin yeniden taşıma suyu ile doldurulmasını istiyoruz, böylece bölge tarımının sekteye uğramaması gerekmektedir. Göletimiz sadece tarımsal amaçlı kullanılmamaktadır. Amatör balıkçılar ve günlerini kahve köşelerinde geçirmek istemeyenler ellerine oltalarını alarak gölete gelip burada ki aynalı ve İsrail Sazanı ile kefal balıklarını yakalayarak hem vakit geçiriyorlar hem de evlerinin ihtiyaçlarını karşılıyorlar.
      

Tarık ARSLAN/MUDANYA 

Son Güncelleme ( Salı, 31 Aralık 2013 19:47 )  

SÜREYYA BUTİK MUDANYA

Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

İlhan ATABEY

Bizim Muhtarlığımızda tatlı dil güleryüz, gönüllere girmek, doğru konuşup bitecek bir işi sonuçlandırmak var.

Daha modern, daha çağdaş, daha yaşanabilir bir Şükrü Çavuş için Geliyoruz!

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtar Adayı

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

TANZİM ÇÖZÜM

Hal'den 4.50TL'ye alınan bir ürün tanzim satışta 4.00TL'ye satılıyorsa devlet kilo ...

 

LİYAKAT, HAKİKATİN IŞIĞIDIR

Tanım (bir varlığa özgü nitelikleri belirtmek)  düşüncenin kılavuzudur. Dü...

 

SÜPERMENEMEN. Afiyet şeker olsun.

Bir zamanlar fakir sofralarının ve özellikle de öğrencilerin en meşhur yemeklerinden...

 

Hayri Yoğurdu Yemedi Halkın Üstüne Döktü!

Sayın Mudanya’lılar, Belediyenin haksız uygulamaları konusunda yaptığım paylaş...

Mudanya İş Rehberi