TURKSAT KABLONET FIRSATI

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Arşiv 2013 Yılı Haber Arşivi Kumyaka'nın Unutulan Değerlerine Kadın Eli Değdi

Kumyaka'nın Unutulan Değerlerine Kadın Eli Değdi

E-posta

Mudanya'nın Kumyaka köyünde yıllar önce yok olmaya başlayan bazı değerler Kumyaka kadınlarını yaşatma derneği tarafından yeniden hayat bulmaya başladı.

Köyde ki bazı ev bahçelerinin bir köşesinde nostaljik olarak tutulan pişmiş çamurdan yapılmış ekmek pişirme ocaklarını köyde çok az insan kullanıyor, kimi zaman köy kadınları nar gibi kızarmış börek ve çöreklerini pişirdikleri ekmek pişirme ocaklarında artık ekmek pişirilmiyor. Bunun nedeni de Mudanya ve Tirilye beldesinde çok sayıda ekmek fabrikalarının olması ve köy bakkallarında satılmaları. Yeni yetişen nesillerin köy ekmeği yapmaya yanaşmamaları ve öğrenmek istememeleri köy ekmeğinin yok olmakla yüz yüze geldiği belirtildi.

Geleneksel Usüllerle ekmek yapan Kumyakalı Kadınlar

Ama bu unutulmaya yüz tutan gelenek bu günlerde Kumyaka Kadınlarını yaşatma ve kalkındırma derneği tarafından yeniden yaşatılmaya başlandı. Dernek olarak hizmet verdikleri tek katlı eski ilköğretim okul bahçesine yaptıkları çamurdan ekmek pişirme fırınında ekmek üretimi yapmaya başladılar. 1.5 kiloluk ekmekleri pişirerek hem köy halkına ve köy ekmeğini sevenlere 4 TL den satarak derneğe hem gelir sağlıyorlar hem kendi ihtiyaçlarını karşılıyor hem de dernek binasına gelerek sabah kahvaltısı, çorba çeşitleri, mantı, sigara böreği, börek çeşitleri ve gözleme çeşitleriyle kendi ürettikleri turşu, reçel,zeytinyağı, zeytinyağlı sabun ve tarhana çeşitleriyle vatandaşlara, kendi ürettikleri köy ekmeği ile hizmet veriyorlar.

Kumyaka köyü kadınlarını yaşatma derneği başkanı Arife Korkmaz yaptığı açıklamasında bundan büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek," Annelerimizden,ananelerimizden gördüğümüz köy ekmeği yapma ve pişirmeyi bugün bizler dernek olarak yaşatmaya çalışıyoruz. Köyümüzde ki birkaç evin bahçesinin bir köşesinde nostaljik olarak duruyor, bu pişmiş çamurdan yapılan ekmek pişirme fırınları sadece bayramlarda çörek yapmak için yakılıyor ve her zaman kullanılmadığı için de bu gün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor. Bizler Kumyaka köyü kadınlarını  yaşatma derneği olarak bizler bu geleneği ömrümüzün sonuna kadar sürdürme ve yaşatma kararındayız. Dernek olarak üretip sattığımız tüm mamullerimiz hijyen kurallarına uygun olarak üretiliyor ve tamamen organik olduklarını söyleyebilirim" dedi.
      

 Tarık ARSLAN / MUDANYA

 

Son Güncelleme ( Cuma, 20 Aralık 2013 14:43 )  

ekol elektrik mudanya

PERDİZ PERDE

Yamaç Tepe Cafe  Mudanya Yıldız Tepe Mevkii

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

İRANLILAR SARI ÖKÜZÜN SERENCAMINI BİLMEZLER Mİ?

Büyük Türk mutasavvıfı ve düşünürü Mevlana Celaleddin Rumi meşhur Mesnevisini F...

 

DEMİR KİLİSE AÇILIŞINA SIKIŞMIŞ EKÜMENİK SİYASETİ

7 Ocak 2018 Pazar günü, İstanbul’un Fener Semti’nde bulunan ve halk arasında “De...

 

BELEDİYE NE YAPSIN? DİYENLERE İTHAF OLUNUR.

Mudanya Hasanbey Mahallesi Karpuzoğlu sokağın sonunda ki Tekke-i Atik Cami yanında bu...

Mudanya İş Rehberi