Ahmet Murat Ünal

Mudanya gen tr - Mudanya nın Yüksekten Uçan Martısı - Son dakika haberleri

Font Boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Güncel Haber 2015 Yılı Haber Arşivi Mudanya Belediyesi "İmar İzni Haberleri Asılsız Bir İftira"

Mudanya Belediyesi "İmar İzni Haberleri Asılsız Bir İftira"

E-posta

Mudanya Belediyesi  Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nin liman kısmında yer alan kalıntıları üzerine imar izni verildiğine dair olarak bazı yayın organlarında ve sosyal medyada yer bulan paylaşımlar üzerine yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada imar izni verildiğine dair paylaşımların iftira olduğu ve gerçeği yansıtmadığı vurgusu yapıldı. İşte o açıklama;

 

"

Mudanya’nın ilk kurulduğu yer olan 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nin liman kısmında yer alan kalıntıları AVM’ye hapsedilirken, aynı bölgenin üst kısmında gün yüzüne çıkan ve belediyemiz tarafından arkeopark olarak Mudanya’ya kazandırılmak istenen bölgeyle alakalı bazı yayın organlarının gerçek dışı iddialarına karşı açıklama yapma zorunluluğumuz doğmuştur.

“Çalmaz çırpmaz kandırmaz Hayri Türkyılmaz” sloganı ile göreve seçilen ve Mudanya’nın geleceği için, dürüst bir yönetim ve tertemiz bir belediyeyi inşa etmek adına ilk günden bu yana canla başla tamamen şeffaf biçimde çalışan belediyemiz bir takım rant odaklarınca zaman zaman türlü iftiralara maruz bırakılmaktadır.

Belirtmek isteriz ki; iddia edildiği gibi belediyemiz tarafından antik kent alanı üzerindeki bir araziye 4 kat imar verilmesi asla söz konusu değildir. Teknik bilgilere ulaşılmadan, yeterli araştırma ve inceleme yapılmadan, tamamen kamuoyunu yanlış bilgilendirme ve idaremizi karalama amacı güden bu haberi yapan kişiler ve haberi yayınlayan kuruluş hakkında yasal haklarımızı kullandığımızı ayrıca bildiririz.

Bir bölgenin yapılaşma şartları, fonksiyonları, donatı alanları imar planı ile belirlenir. Mudanya Arkeolojik Alanı’nın sit derecelendirmesi BKVKBK’nın 27.04.2012 tarih ve 712 sayılı kararı ile belirlenmiştir ve imar uygulaması yapılan alan 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilmiştir. Daha sonra ise bahse konu alanın imar planı 15.11.2013 tarih ve 280 No’lu meclis kararı ile Mudanya Belediye Meclisi tarafından onaylanmış, 23.01.2014 tarih ve 51 No’lu meclis kararı ile Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanmasının ardından 09.05.2014 tarih ve 3241 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı ile uygun bulunarak kesinleşmiştir.

İmar planı kesinleştikten sonra, imar planına uygun şekilde imar uygulaması yapmak yasal bir zorunluluk olup, İMAR UYGULAMASI İLE BİR BÖLGENİN İMARA AÇILMASI SÖZ KONUSU DAHİ OLAMAZ.

İmar uygulaması sadece imar planı doğrultusunda yapılan zorunlu bir teknik işlemdir. Hiçbir biçimde hukuka ve kanuna aykırı bir işlem yapmamış olan idaremizin yerine getirilmesi zorunlu olan imar uygulamasını yapmış olması, kamuoyunu yanıltma amacı güden rant odakları tarafından bölgenin imara açılması gibi yansıtılmış ve haberciliğin temel prensiplerinden olan kamuoyunu gerçeklerle buluşturma ilkesi açık biçimde ihlal edilmiştir.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyen, vatandaşa hesabını veremediği bir kuruş harcaması olmayan belediyemiz, maddi çıkar beklentisi içinde hareket edenlere fırsat vermediği için bu iftiralara maruz kalmıştır. Kurumumuzu zan altında bırakan bu yayın organları ve şahıslarla ilgili yasal işlem başlatılmış olup, Basın İlan Kurumu Ahlak Kurulu’na yalan haberden dolayı ilgili başvurular gerçekleştirilmiştir. Kurumumuz hakkında yapılan mesnetsiz ve gerçekdışı haberlerden ötürü söz konusu yazının tekzip edilmesi habercilikte temel prensip olan kamu yararının sağlanması açısından gereklilik arz eder.

Mudanya Belediyesi 

"

İMARA AÇILDIĞI İDDİA EDİLEN ALAN

imara acildgi iddia edilen yer2

imara acildgi iddia edilen yer

Son Güncelleme ( Çarşamba, 31 Ekim 2018 16:18 )  


Hasanbey Mahallesi muhtarlığına makamda oturmak için değil, Mahallemiz için çalışmaya talibim

CEM TÜRKMEN HASANBEY MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Tıklayın

Bursa Hava durumu

BURSA HAVA DURUMU

 

BİR BEKA MESELESİ

Akp Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Mhp lideri Devlet Bah...

 

Hayri Yoğurdu Yemedi Halkın Üstüne Döktü!

Sayın Mudanya’lılar, Belediyenin haksız uygulamaları konusunda yaptığım paylaş...

Kimler Sitede

Şu anda 589 ziyaretçi çevrimiçi

Dost Siteler

www.agbursa.com
Ağ Bursa, Kültür, Sanat, Sinema, Bursa.
www.mudanyaonline.net
Mudanya'nın ilk portalı

www.radyopoyraz.com
Hayatın Müziği Bursa'da

Mudanya İş Rehberi